Blog
Składniki glinianowe
W artykule znajdziesz:
W takich warunkach krzemionka piasku (zwłaszcza mielonego) i domieszek krzemionkowych reaguje z wodorotlenkiem wapniowym, krzemianem dwuwapniowym, uwodnionym glinianem i uwodnionym żelazianem wapniowym, tworząc przy tym dodatkowe ilości substancji cementującej (program uprawnienia budowlane na komputer). Poza tym, składniki glinianowe i glinożelazianowe klinkieru cementu portlandzkiego, które przy hydratacji w zwykłych warunkach cieplnych tworzą stosunkowo mało trwałe wodziany, przy obróbce w autoklawie reagują z krzemionką i tworzą trwałe i odporne kryształy uwodnionych granatów o ogólnym wzorze C3ASmHn.
Wpływ dodatku chlorku wapniowego na początkową wytrzymałość autoklawizowanego betonu powinien być jeszcze większy niż w przypadku betonu naparzanego, ponieważ wydzielający się w pierwszym przypadku Ca(OH)2 przemienia się w uwodniony krzemian wapniowy (przy wystarczającej ilości Si02), będący nośnikiem wytrzymałości a zatem zwiększający jej wartość. Obróbka betonów w autoklawie nie tylko zwiększa ich wytrzymałość, ale zmniejsza skurcz, a w poszczególnych przypadkach zwiększa odporność betonów na wpływy korozji, zwłaszcza siarczanowej i in (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obróbce cieplnej w autoklawach (naparzanie) należy poddawać mieszanki wapienno-piaskowe, jak również na cemencie portlandzkim z dodatkiem mielonego piasku i popiołu, tj. na spoiwach stosowanych do zwartych i komórkowych betonów krzemianowych (uprawnienia budowlane). Dobre wyniki daje zastąpienie znacznej części cementu dobrym niegaszonym wapnem, zmielonym razem z domieszkami krzemionkowymi.
Wielkość ciśnienia pary nasyconej
Wielkość ciśnienia pary nasyconej, a zatem temperatury (np. przy 8-12 atn odpowiednio 175-193°C) w autoklawie wpływa silnie na procesy fizykochemiczne formowania betonu przy twardnieniu (program egzamin ustny). Na tworzenie sit; struktury szczelnego betonu autoklawizowanego i jego wytrzymałość końcową wywiera wpływ ilość wody i powietrza w mieszance betonowej, jak również wytrzymałość początkowa, z jaką wyrób wchodzi do autoklawu. Woda przy nagrzewaniu betonu, rozszerzając się, wytwarza w nim wewnętrzne ciśnienie hydrauliczne, a w procesie studzenia i odwadniania betonu sprzyja występowaniu zjawisk skurczowych. Uzyskanie zaś wytrzymałości początkowej, umożliwiającej przejmowanie przez beton deformacji powstających przy oddziaływaniu nań ciepła, osiąga się przez wstępne dojrzewanie lub ogrzewanie betonu (opinie o programie). Dojrzewanie przy betonach szczelnych - w ciągu 1-3 godz., komórkowych - 4-5 godz. (dla pianobetonu 6-8 godz.) i gazosilikatowych spęcznianych przez wibrowanie (ze względu na małą początkową zawartość wody i obecność wapna palonego, sprzyjającego szybkiemu narastaniu wytrzymałości strukturowej) - ok. 1 godz.
Szczególnie duże znaczenie dla jakości wyrobów ma intensywność podnoszenia, jak również zmniejszania ciśnienia pary w autoklawie i ich studzenia, gdyż od tego zależą wielkość gradientu cieplno-wilgotnościowego w betonie i związane z tym naprężenia cieplne. Naprężenia te, przewyższając graniczną wytrzymałość na rozciąganie betonu, mogą doprowadzić do rozluźnienia powierzchniowej warstwy, lokalnych wzdęć, odwarstwień i rys (segregator aktów prawnych).
Możliwość pojawienia się deformacji zmniejsza się znacznie przy powolnym i bezskokowym podnoszeniu i zmniejszaniu ciśnienia pary, tj. nagrzewaniu z taką szybkością, przy której naprężenia cieplne nie przewyższają w dowolnym momencie wytrzymałości granicznej betonu. Odnosi się to zwłaszcza do wyrobów bardzo grubych, o pełnym przekroju i przy małej początkowej wytrzymałości betonu (promocja 3 w 1).
S. A. Mironow i Ł. A. Malinina potwierdzili celowość wytworzenia nadciśnienia, tj. różnicy między ciśnieniem w autoklawie pa a wewnątrz betonu pb na początku naparzania, na skutek czego następuje jego ściskanie, zapobiegające rozwijaniu się procesów destrukcyjnych, powstających przy cieplnym rozszerzaniu się składników betonu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32