Blog
Skuteczność zabiegów pielęgnacji
W artykule znajdziesz:
Skuteczność zabiegów pielęgnacji
Dla betonów narażonych na działanie czynników zewnętrznych wg klas X0 lub XC1 (PN-EN 206-1:2003) minimalne okresy pielęgnacji powinny wynosić 12 godzin, pod warunkiem że wiązanie nie trwa dłużej niż 5 godzin i temperatura powierzchni betonu wynosi 5° lub jest wyższa. Klasy ekspozycji X0 i XC1 dotyczą pielęgnowania betonu wewnątrz budynku o niskiej wilgotności powietrza, a także betonu stale zanurzonego w wodzie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Beton przewidziany do użytku w klasach innych niż X0 i XC1 powinien być pielęgnowany do chwili, gdy wytrzymałość powierzchni betonu osiągnie co najmniej 50% wymaganej wytrzymałości na ściskanie. Wymagania te wyrażone w jednostkach czasu, które mogą być uważane za spełnienie wymienionego warunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Skuteczność zabiegów pielęgnacji jest większa, jeśli nie dopuści się do zbyt dużych różnic wilgotności i temperatury w pielęgnowanym elemencie, duże różnice prowadzą bowiem do migracji wody (sieć porów otwartych) i do gradientów naprężeń wewnętrznych wywołanych różnicą temperatury i skurczem betonu (uprawnienia budowlane).
Aby uniknąć rys na powierzchni betonu, spowodowanych wydzielaniem się ciepła, różnica temperatury w środku i na powierzchni betonu w normalnych warunkach nie powinna przekraczać 20°C.
Jeżeli beton podczas eksploatacji poddany będzie ścieraniu, to pożądane jest dwukrotne wydłużenie okresu pielęgnacji.
Jak już stwierdzono, pielęgnacja betonu powinna zacząć się możliwie jak najwcześniej i powinna być przeprowadzona bez przerw (program egzamin ustny).
Rozpatrzmy konsekwencje, jakie mogą powstać w betonie w przypadku prowadzenia przerywanej pielęgnacji - co w praktyce zdarza się często. Otóż w przypadku betonów o małym wskaźniku wodno-cementowym (w/c) przerwanie pielęgnacji sprawi, że częściowa hydratach cementu może spowodować powstanie kapilar nieciągłych. Przy wznowieniu pielęgnacji woda nie będzie miała dostępu do wnętrza betonu i dalsza hydratacja nie nastąpi. Mieszanki o dużym wskaźniku w/c zawsze utrzymują dużą objętość kapilar. tak że pielęgnacja może być rozpoczęta efektywnie w dowolnym czasie; oczywiście im prędzej, tym lepiej (opinie o programie).
Analiza zjawisk
W warunkach mokrej intensywnej pielęgnacji drobne rysy w spękanym betonie mogą się zamknąć, jeżeli nie ma poprzecznych przesunięć. Jest to zjawisko znane jako samoregeneracja i spowodowane jest hydratacją nieuwodnionego wcześnie; cementu, który po otwarciu rys jest wystawiony na działanie wody [4.41], [4.54′ Szerokość rozwarcia największych rys mogących ulec samoregeneracji wynosi 0,1-0,2 mm. W młodym betonie rysy o rozwartości 0,1 mm mogą zaniknąć po kilku dniach, a rysy o szerokości 0,2 mm po kilku tygodniach intensywnego nawilżania.
Analiza zjawisk występujących podczas betonowania w warunkach obniżonej temperatury.
Prenorma zaleca, aby w okresie pielęgnacji temperatura powierzchni betonu nie spadła poniżej 0°C, dopóki powierzchnia betonu nie osiągnie wytrzymałości, przy której jest odporna na zamarzanie bez uszkodzenia.
Prowadzenie robót w warunkach zimowych, a szczególnie robót betonowych, jest kłopotliwe z wielu względów technologicznych i organizacyjnych. W niskich temperaturach otoczenia proces dojrzewania betonu ulega zdecydowanemu spowolnieniu, a przy odpowiednio niskiej temperaturze proces hydratacji cementu zostaje zatrzymany. Beton dojrzewający w okresie obniżonej temperatury ma często inne, gorsze niż zamierzone właściwości (segregator aktów prawnych).
W technologii betonów na potrzeby opisu zjawisk zachodzących w świeżym betonie w niskich temperaturach wprowadzono tzw. temperaturę krytyczną, tj. taką, przy której zamarza w betonie około 50% wody wolnej. Temperatura krytyczna waha się od - 1°C do - 3°C w zależności od ilości soli rozpuszczalnych w wodzie wolnej w wyniku hydratacji cementu, które obniżają temperaturę zamarzania.
W literaturze krajowej przyjmuje się na ogół, że temperatura krytyczna równa się - 1°C. W tej temperaturze beton nie ulega uszkodzeniu bez względu na jego bieżącą wytrzymałość, a ponadto postępuje powolny proces wiązania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32