Blog

Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 2
01.02.2022

Spęczniały grunt

W artykule znajdziesz:

Spęczniały grunt
Spęczniały grunt

Przy kopaniu dołów fundamentowych w marglach trzeba mieć na uwadze, aby:

  • nie dopuszczać do spływania do dołów fundamentowych wody deszczowej lub z topniejącego śniegu, gdyż mogłoby to spowodować zbytnie nasycenie margli wodą,
  • po wykopaniu dołów fundamentowych zaraz zakładać fundamenty; gdyby woda deszczowa zdążyła dostać się do dołów, to trzeba zdjąć przemokłą warstwę marglu przed wykonaniem fundamentów,
  • po wybudowaniu murów fundamentowych zasypać niezwłocznie wolną przestrzeń wykopu i zabezpieczyć brukiem lub płytą betonową od przenikania z góry wód deszczowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szczególnie przykre skutki mogłoby pociągnąć za sobą przemarznięcie nasyconego wodą gruntu marglowego poniżej podstaw fundamentów. Spęczniały grunt łatwo może doprowadzić do powstawania pęknięć w budowlach. Takie właśnie zjawisko było przyczyną powstania rys i szczelin w wielu domach przy budowie kolonii kolejowej w Chełmie ok. 1930 r.

Łupki są to grunty ilaste sprasowane w wysokiej temperaturze (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nieraz występują w postaci cienkich włączeń nachylonych do poziomu pod większym lub mniejszym kątem. Często po ich powierzchni sączy się woda. W tym stanie szczególnie skłonne są do poślizgów i powodowania usuwisk.

Namuły należą do gruntów błotnistych o dużej zawartości włączeń organicznych. Wiadomo, że nawet niewielkie domieszki organiczne (2-3% w stosunku do suchej masy) powodują znaczny spadek nośności gruntu. Wobec dużej zawartości części organicznych namuły nie nadają się do posadowiania fundamentów (uprawnienia budowlane). To samo trzeba powiedzieć o ziemiach okrzemkowych i usypiskach z domieszkami organicznymi. Należy dodać, że ziemie okrzemkowe są to pokłady mikroskopijnych pancerzy krzemowych, stanowiących pozostałości po żyjątkach (diatomach); ziemie te używane są przy wyrobie materiałów wybuchowych (niemiecka nazwa Kieselguhr).

Grunty nasypowe

Wśród gruntów z domieszkami organicznymi największą ich zawartość mają torfy, które często składają się nawet wyłącznie z przegniłych pozostałości roślinnych w stanie mniej lub bardziej posuniętego rozkładu. Wygląd zewnętrzny torfów jest tak charakterystyczny, że rozpoznanie ich nie wywołuje żadnych trudności (program egzamin ustny).

Torfy mają zawsze duże zawilgocenie, nieraz bardzo słabą zdolność filtracyjną wody i zawsze wykazują dużą ściśliwość pod obciążeniem. Prócz tego obecność torfów wiąże się zwykle z większą zawartością kwasów humusowych w wodzie gruntowej, w rozmiarach szkodliwych dla betonu z cementu portlandzkiego. Toteż ze względu na wymienione właściwości torfów nakazana jest szczególna ostrożność w razie zetknięcia się z nimi przy fundamentowaniu. Grunty nasypowe znane są od dawna jako grunty, na których posadowienie budowli jest niebezpieczne. Należy rozróżnić nasypy tworzone jako usypiska lub odkłady i nasypy o sztucznym zagęszczeniu (opinie o programie).

Usypiska tworzą się wskutek zwalania najprzeróżniejszych niepotrzebnych materiałów w jedno miejsce. Można tu nieraz znaleźć gruz z rozbiórki budowli, grunty przywiezione z innych miejsc, różnego rodzaju odpadki gospodarstwa domowego w rozmaitym stadium przegnicia itp. Odkłady powstają przez złożenie, najczęściej, w prawidłowych geometrycznych figurach, gruntów wydobytych z wykonywanych w pobliżu wykopów i dowiezionych do miejsca odkładu. Jest rzeczą zrozumiałą, że nikt się nie troszczy o zagęszczenie usypisk lub odkładów i że nie tylko po dziesięcioleciach, lecz po znacznie dłuższych, niekiedy wiekowych okresach czasu, grunty te wciąż pozostają słabe pod względem mechanicznym (segregator aktów prawnych). Inaczej natomiast trzeba ustosunkować się do nasypów sztucznie zagęszczanych. W związku z budową w ostatnich paru dziesiątkach lat dróg samochodowych o kosztownych i trwałych nawierzchniach, wynikła konieczność wykonywania nasypów w sposób wykluczający długotrwale osiadanie gruntu. Również przy budowie wysokich zapór ziemnych, które w tymże czasie coraz częściej znajdowały zastosowanie, trzeba było tworzyć nasypy o należytym zagęszczeniu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 7 Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 8 Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 9
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 10
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 11 Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 12 Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 13
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – jak go ustalić? zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami