Blog

04.03.2021

Sposoby izolacji konstrukcji

W artykule znajdziesz:

Sposoby izolacji konstrukcji

Sposoby izolacji konstrukcji

W przepustach betonowych sklepionych izolację wykonuje się z dwóch warstw papy i trzech warstw lepiku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najczęściej stosowane sposoby izolacji konstrukcji przepustów zalicza się do sposobów tradycyjnych, które w miarę rozwoju technologii nowych materiałów izolacyjnych, takich jak np. folie z tworzyw sztucznych, specjalne preparaty izolacyjne itp., powinny być zastępowane bardziej trwałymi metodami zabezpieczania konstrukcji przed wilgocią.

Wloty i wyloty przepustów mogą być wykonywane według trzech rodzajów rozwiązań konstrukcyjnych: czołowe, kołnierzowe i skrzydłowe. W przepustach prefabrykowanych skrzynkowych jako zasadniczy przewiduje się typ czołowy w postaci ścianki z betonu marki 200 betonowanej na miejscu budowy. Zbrojone są tylko gzymsy. Głębokość posadowienia fundamentów 0,80-1,00 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przepustach betonowych sklepionych przewiduje się dwa rozwiązania konstrukcyjne:
- czołowe z zastosowaniem skrzydełek równoległych do osi drogi,
- skrzydłowe ukośne pod kątem 30° do osi przepustu.
Widok boczny i przekrój podłużny przepustu ramowego żelbetowego z zakończeniem ścianką czołową.

Przepusty wielootworowe znajdują zastosowanie przede wszystkim przy małej wysokości nasypów drogi (uprawnienia budowlane). Mogą to być przepusty o dwu, trzech i więcej otworach. Jako wielootworowe wykonuje się na ogół przepusty prefabrykowane rurowe i skrzynkowe. Najmniejszy odstęp między rurami przyjmuje się 20 cm, najmniejszy odstęp między skrzynkami - 23 cm. Fundament dla przepustów wielootworowych wykonuje się wspólny według zasad jak dla przepustów jednootworowych. Wloty i wyloty mogą być wykonane analogicznie jak dla przepustów jednootworowych przy zastosowaniu różnych typów rozwiązań konstrukcyjnych.

Do podstawowych urządzeń odwadniających torowisko ziemne należą przede wszystkim rowy przydrożne, ścieki i studzienki wpustowe do kanałów krytych.
Umocnienie dna ścieków i rowów wykonywane jest często za pomocą prefabrykatów betonowych z betonu niezbrojonego marki 170. Objętość betonu jednego elementu prefabrykowanego wynosi 0,025 ms, a jogo ciężar 55 kG (program egzamin ustny).

Betonowe ścieki podchodnikowe

Prefabrykaty układane są na podsypce piaskowej lub żwirowej o grubości 3 cm. Spoiny między poszczególnymi elementami wypełniane są zaprawą cementowo-piaskową. Skarpy rowu powinny być odpowiednio zabezpieczone w zależności od wielkości napełnienia rowu wodą i od wielkości pochylenia podłużnego dna rowu. Zabezpieczenie skarp rowu wykonuje się:
- darniną na szerokości 0,40 m, jeżeli woda występuje okresowo i pochylenie dna rowu nie przekracza 6%,
- brukiem na szerokości 0,40 m, jeżeli ciek ma charakter stały i pochylenie dna rowu nie przekracza 15%,
- płytkami betonowymi na szerokości 0,40 m, jeżeli ciek ma charakter stały i pochylenie dna rowu przekracza 15% (opinie o programie).

Przy pochyleniu podłużnym dna rowu powyżej 6% należy stosować kaskady lub stopnie z płytek betonowych lub z betonu wykonanego na mokro w odległościach około 10 m.
Stosowane do umocnienia skarp rowów płytki betonowe mają wymiary 35X35X5 lub 50X50X7 cm.
Przykład umocnienia dna ścieku na skarpie u wlotu do przepustu (segregator aktów prawnych).
Betonowe ścieki podchodnikowe stosuje się na drogach i ulicach miejskich dla wyprowadzenia wody ze ścieków przy krawężnikowych poza obręb torowiska ziemnego drogi lub ulicy, w przypadku, gdy nie istnieje możliwość odprowadzenia wód do podziemnych urządzeń kanalizacyjnych (promocja 3 w 1).

Studzienki ściekowe służą do odprowadzenia wody ze ścieków ulicznych do podziemnych urządzeń kanalizacyjnych. Wykonuje się je z prefabrykatów, którymi są kręgi betonowe o średnicy 50 cm (grubość ścianek 6,5 cm), albo z typowych elementów kanalizacyjnych. W obu przypadkach studzienki mogą być wykonane z osadnikiem lub bez osadnika.

Studzienki kontrolne służące do przeprowadzania okresowej kontroli i czyszczenia przewodów kanalizacyjnych, zwłaszcza w miejscach ich rozgałęzień, wykonuje się z betonowych kręgów o średnicy 80 cm i grubości ścianek 8 cm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami