Blog
Sprzęt i urządzenia
W artykule znajdziesz:
Sprzęt i urządzenia
W obliczeniu normatywnych ilości materiałów’ do zmagazynowania należy uwzględnić zwiększenie normatywów czasowych dla magazynowania piasku i gliny (również grysu ceglanego i żużla, gdy są one stosowane jako wypełniacz) w okresie zimowym ze względu na trudność wydobycia i transportu tych materiałów po zamarznięciu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nieodzownym sprzętem każdej najmniejszej nawet wytwórni elementów z tworzywa cementowo-glinianego są formy.
Najprostsze formy, jakie często wykonuje sam betoniarz, będący trochę cieślą a nawet ślusarzem, są formy drewniane. Każda forma powinna być jak najbardziej trwała, aby można ją było używać wiele razy. Dlatego też do wyrobu form lepiej jest użyć drewna dębowego niż sosnowego, przy czym drewno należy zaimpregnować. Krawędzie formy powinny być zabezpieczone płaskownikiem lub kątownikiem, aby się nie zniszczyły w czasie ubijania. Lepiej jest płaszczyzny formy przylegające do wyrobu obić blachą stalową (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dużą zaletą formy jest łatwość jej rozbierania i składania, przy czym części łączące poszczególne części formy, jak zawiasy, śruby, trzpienie itp., powinny być tak umieszczone, aby nie powodowały uszkodzenia świeżego wyrobu przy wyjmowaniu go z formy.
Ważnymi zaletami każdej formy są sztywność, szczelność i mały ciężar pozwalający na łatwą manipulację formą. Szczelność formy jest szczególnie można, gdyż wtedy nie następuje wyciekanie z niej spoiwa cementowo-glinianego (uprawnienia budowlane).
W wytwórniach ruchomych przygotowanie zawiesiny gliny i tworzywa cementowo-glinianego odbywa się przeważnie przy użyciu siły pociągowej zwierząt, a w szczególnych przypadkach ręcznie ze względu na to, że trudno jest jeszcze na wsi lub na prowincji o doprowadzenie potrzebnej dla napędu maszyn energii elektrycznej, a poza tym przy małej ilości wyrobów zastosowanie maszyn nie opłaca się.
W każdej natomiast średniej, a nawet małej wytwórni stałej musi być zainstalowana betoniarka lub mieszarka, ponieważ ręczne przygotowanie zarówno zawiesiny gliny, jak i samego tworzywa cementowo-glinianego jest bardzo pracochłonne. Podczas opracowywania tej książki został zaprojektowany prototyp specjalnej mieszarki dla przygotowania zawiesiny glinianej. Jeśli próby wypadną pomyślnie, to dzięki wprowadzeniu mieszarki okres przygotowania zawiesiny będzie znacznie krótszy niż przy użyciu stosowanej dotąd do tego celu betoniarki (program egzamin ustny).
Rozplanowanie budynków
Poza betoniarką lub mieszarką każdy większy zakład powinien być wyposażony w stoły wibracyjne oraz takie maszyny i urządzenia, jak pusta- czarki, dachówczarki itp., które ogólnie nazywamy maszynami (opinie o programie).
Maszyny i narzędzia produkcyjne wymagają należytej konserwacji i właściwego obchodzenia się z nimi. Dlatego maszyny, narzędzia i formy po ukończeniu pracy należy oczyścić z resztek tworzywa cementowo-glinianego, wymyć i naoliwić. Wszystkie zauważone uszkodzenia lub usterki należy niezwłocznie naprawić, aby podczas pracy następnej zmiany nie stały się one powodem przestoju i zahamowania produkcji.
Ogólne zasady rozplanowania poszczególnych rodzajów wytwórni zostały już omówione na początku niniejszego rozdziału (segregator aktów prawnych). W tym miejscu omówimy zagadnienie rozplanowania budynków i urządzeń samej wytwórni. Rozplanowanie powinno być tak pomyślane, aby umożliwić jak największą wydajność pracy i, jak już wyżej zaznaczono, zapewnić taśmowy przebieg produkcji. Droga, którą przebywa surowiec od miejsca składowania do miejsca formowania, a potem dalej jako gotowy wyrób na plac składowy, powinna być możliwie jak najkrótsza i najprostsza, przy czym nie może być skrzyżowań z drogą, jaką przebywają innego rodzaju wyroby.
Wielkość placów lub hal produkcyjnych dla poszczególnych rodzajów wyrobów wynika z opracowań procesów technologicznych dla tych wyrobów. Przy rozplanowaniu oddziału produkcji dla danego rodzaju wyrobów należy uwzględnić wygodną obsługę maszyn i urządzeń rozmieszczonych zgodnie ze schematem technologicznym, aby umożliwić wydajną pracę robotników i zachować wymagane przepisy bezpieczeństwa pracy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32