Blog

08.09.2021

Środki transportowe

W artykule znajdziesz:

Środki transportowe

Środki transportowe

Z zasieków mączka jest ładowana do worków lub bezpośrednio na środki transportowe i odwożona na place budowy bądź do innych zakładów przemysłowych, gdzie używana jest jako wypełniacz. Wapień posortowany na cztery frakcje (80/100, 40/80, 20/40, 10/20 mm) jest przenoszony za pomocą suwnicy z urządzeniem chwytakowym w odpowiedniej proporcji do leja zasypowego i stąd do pieca szybowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Węgiel dowozi się do wytworni koleją i magazynuje w składzie paliwa, usytuowanym na przedłużeniu zasieków frakcjonowanego wapienia.

Z magazynu węgiel przenoszony jest za pomocą suwnicy na sita wibracyjne w celu odsiania miału, a następnie do paleniska generatora gazowego. Miał odwożony jest do innych zakładów opalanych miałem węglowym. Pożądane jest, aby do zakładu sprowadzano węgiel odsiany o odpowiedniej granulacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wapno po wypaleniu w piecu szybowym przewożone jest za pomocą przenośników bądź do składu wapna palonego, bądź do oddziału wapna hydratyzowanego.
Ze składu wapno ładowane jest przez dolne otwory silosów na wagony lub inne środki transportowe.

W oddziale wapna hydratyzowanego, po wstępnym przemieleniu w młynie, wapno wpada do zasieku a stamtąd za pomocą przenośnika do ślimacznicy, w której rozmieszczone są krany do rozpylania wody. Tu odbywa się gaszenie wapna i uzyskuje się wapno hydratyzowane (uprawnienia budowlane). Za pomocą przenośnika pionowego wapno jest przenoszone do bębna obrotowego, skąd części drobne są zasysane przez separatory, a większe bryłki wracają do ponownego przemiału i gaszenia. Z separatorów wapno osadzane jest za pomocą cyklonów, a dalej za pomocą ślimacznicy i przenośnika pionowego przenoszone jest do silosów. Z silosów wapno hydratyzowane przenoszone jest ślimacznicą do pakowarki automatycznej a następnie w workach 50-kilogramowych przenośnikiem do magazynu.

Proces produkcji wapna palonego

Z magazynu worki z wapnem ładuje się na środki transportowe (kolej lub samochody ciężarowe) i odwozi do odbiorców (program egzamin ustny).
Proces produkcji wapna palonego w bryłach w wytwórniach typu średniego jest prostszy i obejmuje następujące czynności. Wapień w bryłach przewozi się z kamieniołomu za pomocą wywrotek wprost do pieca (np. kręgowego). Bryły układa się w piecu ręcznie. Po wypaleniu wapno ładuje się na środki transportu zewnętrznego, najczęściej również ręcznie, bądź odwozi się wywrotkami do magazynu. W przypadku odbioru wapna samochodami ładowanie może odbywać się za pomocą przenośnika wprost z pieca.
W tego rodzaju zakładach-wapiennikach produkuje się niekiedy także wapno palone mielone (opinie o programie).

Wapno z pieca przewozi się do młyna i po zmieleniu na proszek ładuje się za pomocą pakowarki do worków i odwozi do magazynu lub też ładuje bezpośrednio na środki transportu zewnętrznego.
Proces produkcji wapna palonego w bryłach w wytwórniach polowych obejmuje następujące czynności. Wapień w bryłach przewozi się z kamieniołomu furmankami bądź wywrotkami do pieca polowego. Układanie brył wapienia odbywa się ręcznie, przy czym poszczególne warstwy przesypuje się węglem. Wypalanie odbywa się przez podgrzewanie stosu wapienia od dołu i spalania węgla między bryłami. Po wypaleniu i ostudzeniu, bryły wapna wywozi się z pieca i ładuje na środki transportu zewnętrznego.
Według PKN/B-30300 rozróżnia się wapno palone (niegaszone) wapniowe i magnezjowe (segregator aktów prawnych).

Zasadnicza różnica pomiędzy wapnem wapniowym a magnezjowym polega na różnej zawartości MgO oraz na własnościach technicznych, jak twardość, czas gaszenia, wydajność ciasta.
Cechy poszczególnych rodzajów i gatunków wapna palonego używanego do celów budowlanych. Wytrzymałość zapraw wapiennych waha się w granicach 2,5-5 kG/cm2, zaś po kilku latach wytrzymałość wzrasta do 8 kG/cm2, maksymalnie do 10 kG/cm2.

Z podanej tablicy wynika, że wapno magnezjowe nie może zawierać mniej niż 5% MgO (promocja 3 w 1).
Obecność tlenku magnezowego 5% w wapnie powoduje większą twardość zaprawy na powierzchni po związaniu i z tego względu stosować je można do warstw wykończeniowych tynków.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami