Blog

08.04.2022

Sterowalność

W artykule znajdziesz:

Sterowalność

Sterowalność - wpływ wielkości nastawiającej na obiekt regulacji w żądanym zakresie sterowanie - działanie na określony układ mające na celu zapewnienie jego zachowania się w żądany sposób; rozróżnia się s. w układzie otwartym, tj. bez sprzężenia zwrotnego, tzn. bez możliwości wyeliminowania wpływu wielkości zakłócających na przebieg danego procesu, oraz s. w układzie zamkniętym (regulacja); s. może być ręczne, tzn. takie, w którym człowiek spełnia rolę przynajmniej jednego członu układu sterowania, lub automatyczne - odbywające się bez udziału człowieka (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sterowanie azymutalne - sterowanie cykliczne sterowanie bioelektryczne - sterowanie urządzeniem technicznym (np. protezą, manipulatorem) za pomocą sygnałów będących odwzorowaniem przebiegów elektrycznych (prądów czynnościowych) występujących w systemie nerwowym lub mięśniach; (2) kierunkowe oddziaływanie sygnałami elektrycznymi na żywy organ, np. mięsień, pojedynczą komórkę nerwową, określony ośrodek układu nerwowego sterowanie cyfrowe, sterowanie numeryczne - sterowanie za pomocą danych w postaci dyskretnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sterowanie cykliczne, sterowanie azymutalne - sterowanie kąta nastawienia łopat wirnika nośnego śmigłowca, przy którym kąt ten zmienia się sinusoidalnie ze zmianą azymutalnego położenia łopaty sterowanie decyzyjne - sterowanie o charakterze etapowym realizowane na podstawie kolejno podejmowanych decyzji (tzn. wyboru jednej spośród możliwych dróg prowadzących do celu) sterowanie dymensyjne (obrabiarek) - sterowanie cyfrowe i sterowanie odtwarzające w obrabiarkach skrawających (uprawnienia budowlane).

Sterowanie ekstremalne - sterowanie automatyczne polegające na uzyskaniu ekstremum wskaźnika jakości procesu sterowanego i utrzymaniu układu w tym stanie sterowanie hierarchiczne, sterowanie wielopoziomowe - sterowanie złożonym procesem (obiektem) polegające na podzieleniu go na procesy prostsze, sterowaniu ich za pomocą oddzielnych (lokalnych) urządzeń sterujących oraz koordynowaniu pracy tych urządzeń przez nadrzędne (koordynujące) urządzenia sterujące sterowanie jakości - ogół środków mających na celu zapewnienie wymaganej jakości produkcji sterowanie kaskadowe - sterowanie, w którym jednostki sterujące ustawione są w pewnej kolejności, przy czyni każda jednostka reguluje działanie następnej (program egzamin ustny).

Sterowanie krążenia

Sterowanie krążenia, sterowanie cyrkulacji - zmiana krążenia prędkości na profilu lotniczym, np. przez zastosowanie profilu strumieniowego sterowanie nadążne - sterowanie, w którym wielkość sterowana jest jednoznacznie określona przez niezależną wielkość sterującą sterowanie numeryczne - sterowanie cyfrowe sterowanie odtwarzające, sterowanie repetycyjne (obrabiarek) - sterowanie programowe oparte na stosowaniu układu, który utrwala w czasie obróbki pierwszego przedmiotu informacje, umożliwiające częściową lub (rzadziej) całkowitą automatyzację następnych cyklów obróbki na tej samej obrabiarce (opinie o programie).

Sterowanie preselekcyjne (obrabiarek) - sposób przełączania prędkości polegający na tym, że najpierw nastawia się wybraną prędkość na tarczy wskazującej, a następnie przełącza się w dowolnej chwili przez obrót oddzielnej dźwigni lub naciśnięcie przycisku uruchamiającego pomocniczy silnik (s. p. z e wzmocnieniem) sterowanie programowe - sterowanie polegające na stosowaniu urządzeń sterujących zmieniających wartości sygnałów wejściowych wg określonego programu (segregator aktów prawnych).

Sterowanie ręczne - sterowanie sterowanie sekwencyjne - sterowanie programowe zapewniające z góry nastawioną kolejność (sekwencję) czynności (np. w procesie technologicznym) sterowanie siłowe - Irin. system sterowania statkiem powietrznym, przy którym wychylanie organów sterowych przez pilota powoduje odpowiednie sterowanie układu siłowego, który z kolei wychyla powierzchnie sterowe; siły aerodynamiczne nie oddziałują na sterownicę i są zastąpione tzw. sztucznym czuciem sterowanie skoku ogólnego - jednoczesna i jednakowa zmiana skoku wszystkich łopat wirnika śmigłowca w celu zwiększenia lub zmniejszenia ciągu wirnika (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami