Blog
Struktura narzutu
W artykule znajdziesz:
Struktura narzutu
W obrębie poszczególnych warstw jednak kamień powinien mieć uziarnienie nierównomierne, zapewniając możliwie szczelną strukturę narzutu. Klasyczny pod tym względem jest falochron w Marsylii, wraz z podaniem ciężaru kamieni użytych na różnych głębokościach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Inne możliwości takiego rozwiązania przekroju falochronu narzutowego. Dotyczą one różnych wariantów projektów falochronów w Mers-el-Kebir, z których do realizacji wybrano przekrój b. Wszystkie te warianty cechuje wspólny szczegół, a mianowicie wszystkie mają skarpy od strony morza pokryte warstwą ochronną z dużych sztucznych bloków prostopadłościennych, sypanych bezładnie lub układanych regularnie w różny sposób.
Obecnie stosowanie warstwy ochronnej uważa się za regułę, przy czym może ona mieć postać narzutu lub okładziny. W celu stworzenia oparcia dla niej wskazane jest wykonywanie w korpusie falochronu na głębokości krytycznej (6-7 m) ławki o szerokości 8-15 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wierzch narzutu ochronnego powinien sięgać rzędnej ok. +0,5 m nad SW, okładzinę zaś doprowadza się zwykle do nadbudowy. Warstwę ochronną może tworzyć oskałowanie naturalne (narzut z głazów), albo też narzut lub okładzina z bloków betonowych. Oskałowanie naturalne jest stosunkowo tanie i efektywne. Ma ono wystarczającą szorstkość i porowatość, dlatego też dobrze rozprasza energię fali. Stopień rozproszenia zależy zresztą od kształtu poszczególnych głazów oraz od stopnia starcia ich krawędzi. Duże znaczenie ma więc odporność kamienia na ścieranie (uprawnienia budowlane).
Osiągalne ciężary poszczególnych głazów naturalnych są zwykle nieduże. Rzadko można zaleźć naturalne odłamy skalne lub głazy o ciężarze większym niż 15 000-f-20 000 kG. Od pewnej więc wysokości fali oskałowanie naturalne musi być wykluczone, gdyż przestaje się opłacać. Skarpa budowli musiałaby być bardzo pochyła, a tym samym budowla musiałaby mieć zbyt duże rozmiary.
Bloki na skarpie układa się w rozmaity sposób (program egzamin ustny).
Obszerne kawerny
Mogą one być ułożone: bezładnie, w okładzinę schodkową w łuskę, w okładzinę regularnie bez wyrównywania lub z wyrównywaniem lub w okładzinę bardzo dokładnie, równolegle do powierzchni skarpy.
Wybór sposobu ułożenia zależy od tego, w jakim stopniu konieczne jest rozproszenie energii fali nabiegającej na falochron (opinie o programie).
Narzut z prostopadłościennych bloków betonowych sypanych bezładnie może być stosowany w dowolnych warunkach, gdyż bloki można wykonywać o dowolnych wymiarach, jeśli tylko ciężar ich nie przekroczy nośności urządzeń transportowych. Istnieje tu duża niepewność spowodowana nieregularnością ułożenia bloków, możliwościami tworzenia się kawern, nieregularnych występów, osuwisk itp. Aby zapobiec nadmiernemu tworzeniu się tych ujemnych zjawisk, należy nawet sypiąc bloki bezładnie przestrzegać pewnych reguł. Osie wzdłużne bloków powinny w zasadzie kierować się ku morzu i ku górze. Obszerne kawerny należy wypełniać mniejszymi blokami. Ochronę z takich bloków jednak stosuje się często ze względu na łatwość wykonania bloków, ułożenia ich i utrzymania w czasie eksploatacji budowli (segregator aktów prawnych).
Duże sztuczne bloki o wielkim ciężarze układa się łatwo tylko regularnie, a zwłaszcza warstwami poziomymi. Pomocne tu może być użycie pewnej liczby bloków wielokątnych. Okładzina z bloków regularnie układanych odznacza się małą szorstkością oraz małą porowatością, a więc i małą zdolnością do rozpraszania energii wody. Poza tym okładziny takie są zwykle kosztowne (promocja 3 w 1).
Gdy skarpy bowiem mają małe pochylenie, a okładzinę wyprowadza się wysoko nad poziom morza, to potrzebna jest duża liczba bloków, gdy zaś nadaje się skarpom większą stromość, to staje się konieczne stosowanie bloków cięższych (300-M00 tys. kG), wymagających specjalnego sprzętu i dłuższego okresu spokojnego morza. Wtedy falochron upodabnia się zresztą raczej do falochronu o ścianach pionowych, a więc nie bardzo uzasadnionego w danych warunkach, skoro zdecydowano się zasadniczo na typ o skarpach pochyłych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32