Blog
Stwardnienie betonu
W artykule znajdziesz:
Gdy pal po wbiciu okaże się za długi, to stosunkowo łatwo można sobie z tym poradzić, czy to przez wbetonowanie głowicy pala w górny masyw fundamentu, czy też przez zrąbanie tej głowicy. Gdy pal okaże się za krótki, czasem można temu poradzić przez wykopanie dołu wokół pala i dobetonowanie nowego odcinka; natomiast gdy pal trzeba dobetonować, a potem dobić, to trzeba rozbić głowicę, aby obnażyć zbrojenie na dostateczną długość w celu dosztukowania przedłużonego zbrojenia (haki trzeba wykonać pod kątem prostym, a nie półkoliste) (program uprawnienia budowlane na komputer). Następnie trzeba całość zabetonować i poczekać 4 tygodnie na stwardnienie betonu, jeżeli nie rozporządza się szybkotwardniejącym cementem glinowym lub portlandzkim przednim, twardniejącym szybciej od normalnego portlandzkiego. Jak widać z opisu dobetonowywanie pali gotowych i następne ich dobijanie jest zabiegiem niezmiernie utrudniającym robotę i przedłużającym czas jej wykonania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wszystkie pale tego typu mają tę ogromną zaletę, że wskutek dobetonowywania ich na miejscu robót mogą być bez trudu wykonane ściśle do potrzebnej długości, niezależnie od tego czy grunt okazał przy wbijaniu opór zgodny ze wstępnymi przewidywaniami (uprawnienia budowlane).
Pale te u nas zostały zastosowane tylko jeden raz, a mianowicie przy budowie wiaduktu - dojazdu do mostu ks. Poniatowskiego w Warszawie (program egzamin ustny). Obecnie nie są one prawdopodobnie nigdzie używane. Ze względu jednak na rozgłos i zachwyty nad tymi palami, gdy Hennebique wykorzystał ten system do budowy żelbetowego mostu w Rzymie na Tybrze o rozpiętości 100 m oraz ze względu na to, ze stały się one również prototypem do opracowania pali systemu Franki, poświęcimy im nieco uwagi (opinie o programie).
Wykonanie pali
Wykonanie pali systemu Compressol pomysłu inż. Dulaca polega na wytwarzaniu w gruncie otworu o średnicy do 85 cm przez uderzenia młota spadowego o ciężarze 2 T. Młot ten spadał z dużej wysokości dochodzącej do kilkunastu metrów i wybijał otwór. Po dojściu do pożądanej głębokości otwór był poszerzany w dolnej części drugim młotem, a następnie wypełniany betonem przy użyciu młota-ubijaka, o ciężarze 1,5 T. Przy niewielkim dopływie wody w gruntach piaszczystych do otworu wrzucano glinę, aby stworzyć warstwę ochronną utrzymującą jego ściany (segregator aktów prawnych).
Pale te mogły być wykonywane z betonu bez zbrojenia. W szeregu wypadków dały one dobre rezultaty, jednakże obecnie zostały zarzucone z następujących powodów: wykonanie ich było związane z dużymi wstrząsami gruntu, szkodliwymi częstokroć dla sąsiednich budowli, nie nadawały się do gruntów spoistych o znaczniejszym nasyceniu wodą, uniemożliwione było stosowanie zbrojenia, a poza tym opracowany został typ pali Franki o wszystkich zaletach pali Compressol, a jednocześnie pozbawiony niektórych ich cech ujemnych (promocja 3 w 1). Pale systemu Simplex wytwarzane są w ten sposób, że rura stalowa 0 30-60 cm (najczęściej 0 40 cm) ze ściankami grubości 20 mm wbijana jest w grunt za pomocą młota katarowego.
Rura zaopatrzona jest od dołu w ostrze stożkowe z odlewu stalowego lub z żelbetu, które po wbiciu pozostaje w gruncie, natomiast samą rurę wyciąga się z powrotem. Aby zmniejszyć tarcie rury o grunt, robi się ostrze o średnicy o 5 cm większej od zewnętrznej średnicy rury. Przy wbijaniu trzeba na wierzch rury zakładać czapkę ochronną czapka stalowa, 2 - wkładka dębowa), żeby nie niszczyć górnego zakończenia rury, aczkolwiek zakończenie to na długości 30-50 cm ma znacznie grubszą blachę. Są w użyciu dwa sposoby wypełniania tych pali betonem. Pierwszy polega na wypełnieniu rury betonem do potrzebnej wysokości i następnie wyciągnięciu tej rury, przez co powstaje pal.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32