Blog

Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 2
09.01.2023

Suszenie filiżanek

W artykule znajdziesz:

Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 3
Suszenie filiżanek

Mieszanka gazowo-powietrzna przechodzi do wewnętrznej przestrzeni komory rozdzielczej i dalej, przez drobne  równolegle rozmieszczone kanaliki w ognioodpornym promienniku ceramicznym 3, do jego zewnętrznej powierzchni, gdzie odbywa się proces bezpłomieniowego spalania gazu. Powierzchnia zewnętrzna promiennika ceramicznego nagrzewa się do temperatury 750-r900°C. Istnieją różnorodne konstrukcje palników radiacyjnych, różniące się również powierzchnią spalania, sposobem podawania i mieszania gazu z powietrzem, przymocowania itd. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przytwierdzanie uszek do korpusu filiżanek odbywa się zwykle, gdy wilgotność filiżanek wynosi 15-18% (gdy są one stwardniałe). Dlatego filiżanki suszy się w dwóch etapach: pierwszy w formach gipsowych do wskazanej wilgotności, potem następuje ręczne lub zmechanizowane przytwierdzanie uszek i gąbkowanie, drugi końcowe szybkościowe suszenie (bez form gipsowych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podobnie odbywa się proces dwuetapowego suszenia w suszarkach firmy „Turyngia” (NRD) i firmy „Netsch” (RFN). Analogicznie pracuje także linia potokowa do produkcji różnych grubościennych filiżanek, zaprojektowana wspólnie przez trzy firmy: „Netsch”, „Lippert” i „Kerabedarf” (uprawnienia budowlane). Linia ta daje 2400 szt. filiżanek w ciągu 1 godziny.

Przytwierdzanie uszka do korpusu filiżanek może odbywać się także po suszeniu. W tym przypadku pierwszy etap suszenia łączy się z drugim i cały proces suszenia przeprowadza się w tej samej suszarce. Tak odbywa się formowanie i suszenie filiżanek na linii potokowej firmy „Service Engineers”. Suszarkę stanowi stół karuzelowy, do którego osi przymocowano promieniście 30 uchwytów z pierścieniami do form gipsowych. Suszarka karuzelowa ma wyższość na liniową, gdyż pracuje bez łańcuchów i kół napędowych (program egzamin ustny).

Dozownik próżniowy

Dozownik próżniowy zasila linię w prefabrykaty. Zostają one następnie uformowane za pomocą obrabiarki wrzecionowej i okresowo wchodzą do suszarki (korpus metalowy obity azbestem), którą ogrzewa się mniej lub więcej przez spalanie gazu w 24 dyszach, w zależności od ilości form w suszarce, z udziałem powietrza wdmuchiwanego wentylatorem (opinie o programie). Temperatura w suszarce wynosi 350°C. Studzenie wyrobów wysuszonych w formach odbywa się przy użyciu innego wentylatora. Filiżanki wydobywa się z form ręcznie j>o ich wyjściu z suszarki, następnie wykończa ich brzegi. Formy powracają w uchwytach do dozownika, a filiżanki transportuje się przenośnikiem do półautomatycznego przytwierdzenia uszek (wymagana obsługa linii 3 ludzi).

Wobec trudnych warunków eksploatacyjnych zużycie form gipsowych jest duże, chociaż według danych firmy forma gipsowa wytrzymuje do 100 obrotów. Projektowany czas suszenia filiżanek wynosi 80 s. Wydajność 1200 szt./h (segregator aktów prawnych).

Praktyka GIKI wykazała, że czas suszenia wyrobu (filiżanek) o wilgotności końcowej 1%, który zapewniałby jego jednolitość, jest w przybliżeniu równy 3 min w temperaturze 200°C. Zwiększenie prędkości ruchu nośnika ciepła do ponad 3-f- 4 m/s wpływa nieznacznie na skrócenie czasu suszenia filiżanek. Dalsze przyspieszenie suszenia filiżanek normalnej grubości (2,5 mm) w drugim etapie stwarza możliwość utracenia przez nie jednorodności. Pewien wpływ wywiera również skład masy ceramicznej. Na przykład masa z udziałem gliny troszkowskiej jest odporniejsza na suszenie niż z udziałem gliny wiesiełowskiej.

W drugim etapie suszenia talerzy (normalnej grubości i o średnicy 240 mm) czas suszenia wynoszący 10 min prawdopodobnie jest zbliżony do granicznego (w temperaturze 140°C i przy prędkości ruchu czynnika suszącego 3-4 m/s). Połączenie drugiego etapu suszenia z pierwszym etapem wypalania filiżanek. Badania Klejnera i Alesowickiego wykazały możliwość połączenia suszenia z pierwszym wypalaniem filiżanek w pionowych strumieniach nośnika ciepła o wysokim natężeniu cieplnym bez ukierunkowanego doprowadzania energii do wyrobów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 8 Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 9 Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 10
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 11
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 12 Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 13 Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 14
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tłok hydrauliczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami