Blog

03.02.2020

Świeży beton uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Świeży beton uprawnienia budowlane

Świeży beton uprawnienia budowlane

W czasie formowania i zagęszczania na świeży beton w każdej fazie zagęszczania działa siła powodowana ruchem agregatu formującego, mogąca spowodować przesuw masy lub nawet lokalne zniszczenie formowanego pasma (program uprawnienia budowlane na komputer). Konieczne jest zatem osiągnięcie takiej wytrzymałości (spoistości), aby w każdym miejscu poprzecznego przekroju betonu była ona wyższa od sił przesuwu i była w stanie zabezpieczyć formowane pasmo świeżego betonu nie tylko przed zniszczeniem, ale i przed ewentualnym powstawaniem rys skośnych zwężających się ku spodowi pasma. Wytrzymałość zarówno niezagęszczonego jak i zagęszczonego betonu zależy głównie od doboru składników, kształtu i składu kruszywa oraz konsystencji masy betonowej.

Należy dążyć do wykonania betonu dobrze układającego się, nie rozwarstwionego i dobrze zagęszczonego, szczególnie dlatego, że górne powierzchniowe wibratory działają na beton tylko w ciągu bardzo krótkiego czasu. Z doświadczeń wynika, że frakcje kruszywa należy ograniczyć do 15 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Konsystencja mieszanki betonowej powinna być dostosowana do grubości i kształtu produkowanych elementów oraz do rodzaju wibratorów, jakie użyte zostały w agregacie ślizgowym. Przy zagęszczaniu betonu za pomocą rdzeni wibrujących stosować należy konsystencję raczej wilgotną, a przy zagęszczaniu za pomocą wibratorów powierzchniowych - konsystencję na pograniczu wilgotnej i gęstoplastycznej. Konieczne jest stałe utrzymanie właściwej konsystencji betonu dla uniknięcia spęcznienia warstwy betonu za wibratorem i poza obrębem ruchu rdzeni formujących (uprawnienia budowlane).

Pasma betonu stwardniałego przecinane są piłą tarczową karborundową, umieszczoną na przenośnym lub wózkowym urządzeniu tnącym. Głównymi wadami tych urządzeń są szybkie zużywanie się tarcz tnących oraz niedostateczna ich wydajność w stosunku do szybkości cyklu produkcyjnego, nawet przy zastosowaniu trzech pił.

W ZSRR opracowano ostatnio nową ulepszoną konstrukcję piły o szybkości przecinania 0,47 do 1,15 m/min, tj. o 3-krotnie wyższej wydajności od dotychczas osiąganej. Urządzenie powyższe zainstalowano w jednej z wytwórni (w Krasnodarze) do przecinania płyt dla budownictwa mieszkaniowego wykonywanych agregatem systemu Stassa (program egzamin ustny).

Wydajność piły

Mimo zmian konstrukcyjnych wydajność piły jest w dalszym ciągu niedostateczna w stosunku do szybkości innych czynności w cyklu produkcyjnym. Wprowadzono więc w niektórych wytwórniach dwufazowe przecinanie betonu: w pierwszej fazie przecina się świeżo zaformowany beton na głębokość do górnej warstwy strun tuż za agregatem, w drugiej zaś fazie dokonuje się ostatecznego przecięcia pasma.

Przecinanie w pierwszej fazie wykonuje się piłą tarczową z warstwą karborundową lub mechaniczną piłą poprzeczną (opinie o programie).

Podstawowym urządzeniem mechanicznym w technologii produkcji ślizgowej jest agregat, który wykonuje równocześnie operacje doprowadzania mieszanki betonowej, zagęszczanie (zwykle metodą wibroprasowania), formowanie i rozformowanie pasma betonu. Metoda ślizgowa produkcji znalazła szerokie zastosowanie nie tylko do produkcji płyt wielootworowych, ale i do wykonywania wielu innych elementów , strunobetonowych o stałym przekroju.
Stosowane są trzy typy agregatów ślizgowych: ciężkich o ciężarze kilkudziesięciu ton, średnich o ciężarze do 20 ton i lekkich o ciężarze 6 ton. Ciężkie agregaty są urządzeniami o kilkunastometrowej rozpiętości i obejmują kilka torów naciągowych. Produkuje się w nich płyty stropowe w stosach do dziesięciu warstw.

agregaty dostosowane są do produkcji jednej warstwy płyt o szerokości do 2 m i wysokości do 30 cm (segregator aktów prawnych).
Przy użyciu lekkich agregatów można produkować elementy o szerokości do 1,6 m.
Do najbardziej znanych agregatów ślizgowych należą agregaty Stassa, Weilera, G-l oraz G-2. Agregaty Stassa, są agregatami typu ciężkiego Agregaty te składają się z czterech podstawowych urządzeń mechanicznych
- urządzenia doprowadzającego mieszankę betonową (zasobniki z urządzeniami podającymi i regulującymi zasyp betonu),
- urządzenia formującego (rdzenie formujące otwory, elementy dla formowania i nadawania kształtu),
- urządzenia zagęszczającego mieszankę betonową (wibratory powierzchniowe, ubijaki, rdzenie wibrujące),
- urządzenia do kierowania pracą agregatu (pulpit sterowniczy, deska rozdzielcza dla zabezpieczenia właściwego rozstawu strun, urządzenia napęd - we itp.).

Wszystkie czynności powyższych urządzeń agregatu są ze sobą zsynchronizowane, a ich usytuowanie zależy od kształtu formowanych elementów. Synchronizacja i dokładność oraz pewność pracy wszystkich zespołów agregatu, poczynając od napełnienia zasobników mieszanką betonową aż do uformowania pasma włącznie - jest tu konieczna, gdyż nie ma możliwości gruntownego regulowania agregatu w czasie procesu formowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami