Blog

Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 2
24.04.2019

Sytuowanie budynku

W artykule znajdziesz:

Sytuowanie budynku i warunki budowania pod ziemią

Sytuowanie budynku na działce budowlanej wbrew pozorom nie jest dowolne. Niekiedy warunki zabudowy oraz prawo budowlane mogą uprzykrzyć życie budującym własny dom (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jednak ustalono takie konkretnie warunki, aby wszystkim mieszkańcom danego terenu żyło się dobrze i mówiąc potocznie “nie zaglądało w okna". Jak powinien być usytuowany budynek na działce (program na komputer)?

Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 3
Sytuowanie budynku

Odległość budynku od granicy działki

Sytuowanie budynku określa Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki (program na telefon). Ustalono odgórnie w jakiej minimalnej odległości od granicy działki może stać budynek. Jest to 3 metry dla ściany bez otworów lub 4 metry dla ściany z otworami takimi jak drzwi czy okna. Odległość 4 metry jest też stosowana w przypadku tak zwanych okien dachowych (segregator aktów prawnych).

Jednak elementy takie jak okapy, gzymsy, balkony czy schody zewnętrzne mogą znajdować się co najmniej 1,5 metra od sąsiadującej działki. Ma to zapewnić wystarczającą odległość, aby móc zachować poczucie prywatności w sąsiadujących ze sobą budynkach.

Piwnice i parkingi, czyli kondygnacje podziemne

Obecnie możliwa jest budowa z uwzględnieniem kondygnacji pod ziemią. Kondygnacja podziemna to z definicji kondygnacja zagłębiona poniżej poziomu przylegającego do niej terenu, jeśli jest co najmniej w połowie wysokości w świetle oraz jest to definicja dla kolejnych kondygnacji pod tą (opinie o programie).

Nowe budynki jednorodzinne coraz rzadziej mają takie kondygnacje, ale wciąż zdarzają się domy z piwnicami czy z kotłowniami w podziemiu, aby oszczędzić powierzchnię naziemną (promocja 3 w 1).

Coraz częściej jednak w budynkach wielomieszkaniowych lub użyteczności publicznej buduje się kondygnacje podziemne z przeznaczeniem na parkingi podziemne. Takie rozwiązanie jest praktyczne, ponieważ w Polsce z roku na rok przybywa samochodów, a zwłaszcza w dużych miastach kończą wolne miejsca parkingowe (program egzamin ustny). Z tego powodu nowoczesne budynki od razu buduje się tak, aby móc zapewnić ich użytkownikom dostęp do miejsc parkingowych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 8 Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 9 Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 10
Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 11
Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 12 Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 13 Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 14
Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Skały wylewne młodsze zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami