Blog

24.04.2019

Sytuowanie budynku

W artykule znajdziesz:

Sytuowanie budynku i warunki budowania pod ziemią

Sytuowanie budynku na działce budowlanej wbrew pozorom nie jest dowolne. Niekiedy warunki zabudowy oraz prawo budowlane mogą uprzykrzyć życie budującym własny dom (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jednak ustalono takie konkretnie warunki, aby wszystkim mieszkańcom danego terenu żyło się dobrze i mówiąc potocznie “nie zaglądało w okna". Jak powinien być usytuowany budynek na działce (program na komputer)?

Sytuowanie budynku

Odległość budynku od granicy działki

Sytuowanie budynku określa Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki (program na telefon). Ustalono odgórnie w jakiej minimalnej odległości od granicy działki może stać budynek. Jest to 3 metry dla ściany bez otworów lub 4 metry dla ściany z otworami takimi jak drzwi czy okna. Odległość 4 metry jest też stosowana w przypadku tak zwanych okien dachowych (segregator aktów prawnych).

Jednak elementy takie jak okapy, gzymsy, balkony czy schody zewnętrzne mogą znajdować się co najmniej 1,5 metra od sąsiadującej działki. Ma to zapewnić wystarczającą odległość, aby móc zachować poczucie prywatności w sąsiadujących ze sobą budynkach.

Piwnice i parkingi, czyli kondygnacje podziemne

Obecnie możliwa jest budowa z uwzględnieniem kondygnacji pod ziemią. Kondygnacja podziemna to z definicji kondygnacja zagłębiona poniżej poziomu przylegającego do niej terenu, jeśli jest co najmniej w połowie wysokości w świetle oraz jest to definicja dla kolejnych kondygnacji pod tą (opinie o programie).

Nowe budynki jednorodzinne coraz rzadziej mają takie kondygnacje, ale wciąż zdarzają się domy z piwnicami czy z kotłowniami w podziemiu, aby oszczędzić powierzchnię naziemną (promocja 3 w 1).

Coraz częściej jednak w budynkach wielomieszkaniowych lub użyteczności publicznej buduje się kondygnacje podziemne z przeznaczeniem na parkingi podziemne. Takie rozwiązanie jest praktyczne, ponieważ w Polsce z roku na rok przybywa samochodów, a zwłaszcza w dużych miastach kończą wolne miejsca parkingowe (program egzamin ustny). Z tego powodu nowoczesne budynki od razu buduje się tak, aby móc zapewnić ich użytkownikom dostęp do miejsc parkingowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami