Blog
Szczelina skurczowa
W artykule znajdziesz:
Szczelina skurczowa
Jeśli decydujemy się na powyższe rozwiązanie, to wskazane jest umieszczenie płyt dociskowych dodatkowych symetrycznie przy obu ścianach budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Zastosowanie płyt po jednej stronie i zakotwienie kotwami talerzowymi konstrukcji dociskowej po drugiej stronie bezpośrednio do ściany budynku, nie wydaje się właściwym rozwiązaniem ze względu na to, że aby szczelina skurczowa powstawała tylko przy jednej ścianie konstrukcji dociskowej, cała konstrukcja musi się przesunąć w jednym kierunku.
Siła potrzebna do pokonania oporów przy przesunięciu konstrukcji dociskowej w jednym kierunku może być tak duża, że zakotwienie konstrukcji dociskowej w ścianie budynku okaże się niewystarczające.
Inne rozwiązanie będzie polegać na zastosowaniu konstrukcji dociskowej wg schematu statycznego.
Konstrukcję takiego rozwiązania, a szczegół zakotwienia kotwi talerzowych w płytach dociskowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podobne rozwiązanie z tym, że dno konstrukcji dociskowej własnym ciężarem równoważy wypór wody. Jeśli wypór wody da się zrównoważyć ciężarem własnym dna konstrukcji dociskowej, to zamiast dna betonowego można wykonać dno z kamienia łamanego, którego skurcz będzie minimalny. Rozwiązanie takie zostało zastosowane przy odbudowie podziemi teatru ludowego w Berlinie.
Ściany dociskowe można wykonać murowane lub żelbetowe, ale wówczas należy zastosować szczeliny dylatacyjne pionowe, w szczególności w narożach pomieszczenia (uprawnienia budowlane).
Konstrukcja dociskowa
Przy projektowaniu i wykonywaniu konstrukcji dociskowej wewnętrznej należy uwzględnić następujące warunki:
- jeżeli nie ma możliwości zastosowania do betonu cementu bez- skurczowego lub eskpansywnego - należy stosować beton o jak najmniejszym skurczu, a więc przede wszystkim o małej zawartości cementu; nie należy stosować cementów szybko twardniejących, jeśli dają one skurcz większy od cementów normalnych;
- w celu zmniejszenia skurczu należy zbroić konstrukcję nie tylko zbrojeniem wynikającym ze względów statycznych;
- konstrukcje powinny być możliwie sztywne (o znacznych stosunkowo grubościach), aby ich odkształcenie (ugięcie) było jak najmniejsze;
- należy dążyć do tego, aby ciężar dna konstrukcji dociskowej mógł samodzielnie zrównoważyć wypór wody (program egzamin ustny).
W niektórych przypadkach zamiast ciężkiej izolacji bitumicznej z wkładkami stosuje się jako izolację wewnętrzną asfalt lany, który wprowadza się do szczeliny o prześwicie 2-j-10 cm pomiędzy izolowaną konstrukcją a konstrukcją dociskową wewnętrzną, z tą różnicą, że ścianka ochronna konstrukcji dociskowej w tym przypadku powinna być przystosowana do przejęcia parcia wody. Jeżeli konstrukcja murowana nie może sprostać temu zadaniu, można do niej dobetonować konstrukcję dociskową żelbetową wewnętrzną (opinie o programie).
Izolacja z asfaltu lanego bywa stosowana przy budowie szybów górniczych. Ponieważ izolacje z folii metalowych oraz z mas plastycznych są niewrażliwe na utratę docisku, mogą one z powodzeniem być zastosowane wówczas, gdy wykonanie ich okaże się tańsze od wykonania specjalnych konstrukcji dociskowych z kotwami talerzowymi. Zbiorniki na wodę, osadniki ścieków, baseny kąpielowe, kanały, zbiorniki na przetwory jarzynowe lub owocowe i inne obiekty podlegają parciu cieczy wypełniających te konstrukcje (segregator aktów prawnych). Od przeznaczenia i sposobu użytkowania tych obiektów narażonych na działanie przechowywanych w nich cieczy zależy sposób wykonania warstwy ochronnej izolacji oraz jej wykończenie zewnętrzne.
W przypadku gdy powierzchnie ścian i dna tych obiektów nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne, gdy można izolację w razie potrzeby łatwo uzupełnić lub naprawić oraz jeśli nie odgrywają roli względy architektoniczne, może ona nie mieć warstwy ochronnej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32