Blog

22.12.2022

Szklane korki

W artykule znajdziesz:

Szklane korki

O agresywności wody względem betonu decydują: reakcja pH, twardość przejściowa (węglanowa), zdolność do utleniania, zawartość siarczanów, wolnego dwutlenku węgla i innych włączeń. Niektóre związki agresywne znajdują się w wodzie w postaci gazu (np. dwutlenek węgla) i dlatego łatwo się z niej wydzielają podczas wiercenia otworu i pobierania próbek wody. Dlatego też należy pobierać próbki natychmiast po nawierceniu warstwy wodonośnej, gdyż mieszanie wody w otworze ułatwia ulatnianie się szkodliwych związków (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku odstania się wody lub dolewania jej do otworu podczas wiercenia należy przed pobraniem próbki otwór przepompować tak, aby słup wody w otworze został 2-3-krotnie zmieniony. Próbki wody pobiera się w takiej ilości, aby z każdej warstwy wodonośnej, z którą będzie stykać się fundament budowli, było po dwie, trzy próbki; jeśli budynek jest posadowiony płytko, wystarczy pobrać wodę tylko z pierwszej warstwy wodonośnej, co zresztą każdorazowo określa nadzór (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do pobierania próbek wody należy używać butelek szklanych o objętości 1 litra z korkiem szklanym dobrze doszlifowanym. Zamiast korków szklanych można używać nowych korków zwykłych naparafinowanych lub korków gumowych wygotowanych w wodzie destylowanej w ciągu co najmniej 10 minut. Butelki powinny być wymyte roztworem mydła lub sody oraz wypłukane początkowo wodą zwykłą, następnie destylowaną i wysuszone (uprawnienia budowlane).

W przypadku przewidywania agresji węglanowej, określanej na podstawie zawartości dwutlenku węgla w obydwóch postaciach próbki wody należy pobierać z zachowaniem dużej ostrożności, aby uniemożliwić zetknięcie się wody z powietrzem (program egzamin ustny). Pobiera się je wówczas do butelek z dobrze doszlifowanym i w miarę możności ukośnie ściętymi korkami. Ukośne ścięcie korka ułatwia zamknięcie napełnionej butelki bez pęcherzyka powietrza pod korkiem. Próbkę wody na określenie agresji węglanowej pobiera się niezależnie od próbki zasadniczej w ilości 0,5 1, dodając do niej 2-3 g drobno sproszkowanego i przemytego marmuru.

Gumowa rurka

Pobieranie próbek wody z otworu wiertniczego powinno odbywać się za pomocą specjalnych przyrządów, które uniemożliwiają mieszanie się wody z powietrzem zawartym wewnątrz naczynia i zabezpieczają przed zetknięciem się wody z otaczającym powietrzem. Dwa takie przyrządy podane w normie PN-53/C-Q4570 (opinie o programie).

Przyrząd składa się z metalowego naczynia z obciążonym dnem, do którego jest wstawiona szklana butelka o objętości ok. 3-5. Butelka jest przymocowana do naczynia i zatkana dobrze dopasowanym korkiem gumowym z dwoma otworami, przez które przechodzą dwie rurki szklane: krótsza i dłuższa sięgająca dna butelki. Obie rurki u góry są połączone dość luźno nasuniętą rurką gumową, która przy silniejszym szarpnięciu łatwo zsuwa się z jednej z rurek szklanych. Do szyjki butelki jest przymocowany kawałek mocnego elastycznego węża gumowego lub elastycznego sznura, do którego na luźnym kółku przywiązuje się sznur do zanurzenia przyrządu (segregator aktów prawnych). Do kółka przywiązana jest luźno także rurka gumowa, łącząca rurki szklane.

Po zanurzeniu przyrządu do wymaganej głębokości nagłym szarpnięciem sznura zrywa się rurkę gumową ze szklanych rurek. Woda przez dłuższą rurkę dostaje się do wnętrza butelki wyciskając przez krótszą rurkę powietrze, które w postaci pęcherzyków wydostaje się ponad zwierciadło wody w otworze.

Przyrząd składa się z grubościennego szklanego (lepiej z plastiku) cylindra 1, o objętości 3-5, zakończonego od góry i od dołu lekko ściętymi pierścieniami metalowymi. Przez środek cylindra przechodzi metalowy pręt z umocowanym na dole krążkiem 2, stanowiącym ruchome dno przyrządu, w którym znajduje się kurek do wylewania wody z cylindra (promocja 3 w 1). Pokrywę przyrządu stanowi metalowy krążek 3, który może przesuwać się wzdłuż pręta środkowego. Krążek ten połączony jest z prętem za pomocą sprężynowego zaczepu 4 i utrzymuje cylinder ponad dnem. Krążki 2 i 3 mają boczną powierzchnię dokładnie dopasowaną do ściętych powierzchni pierścieni metalowych i mogą zamknąć szczelnie cylinder.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami