Blog

11.02.2020

Szkło płaskie polerowane bezbarwne uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Szkło płaskie polerowane bezbarwne uprawnienia budowlane

Szkło płaskie polerowane bezbarwne uprawnienia budowlane

Szkło polerowane bezbarwne otrzymuje się z masy szklanej metodą ciągnienia lub walcowania w postaci płaskich płyt, których powierzchnie poddaje się szlifowaniu i polerowaniu (program uprawnienia budowlane na komputer). Przez szlifowanie nadaje się szkłu płaskość powierzchni, polerowanie ma za zadanie usunięcie nierówności pozostałych po szlifowaniu i nadanie płytom szklanym gładkich, wysoce przejrzystych powierzchni.
W zależności od jakości masy szklanej i sposobu wykończenia szkło polerowane dzieli się na trzy gatunki.

Szkło płaskie polerowane wyrabia się w postaci płyt prostokątnych, których długość nie przekracza ich 3-krotnej szerokości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odchylenia krawędzi płyty od ramienia kąta prostego w odległości 1 m od naroża nie powinny przekraczać ± 1 mm. Grubość płyt wynosi 5 ± 1 i 7 ± 1 mm. Różnica grubości jednej płyty nie powinna przekraczać 2 mm.

Szerokość i długość płyt musi być uzgodniona między dostawcą a zamawiającym, przy czym odchyłki szerokości i długości płyt nie powinny przekraczać ± 2 mm. Płyty wyrabiane są o wymiarach dowolnych do 9,3 m2 powierzchni. Szkło powinno być bezbarwne, dopuszcza się nieznaczne zabarwienie niebieskawe lub zielonkawe, widoczne tylko w przekrojach płyty. Przepuszczalność światła nie mniej niż 80%. Szkło polerowane powinno być odprężone. Dopuszczalne odchyłki w wymiarach, wady masy szklanej, sposób wykonania i odbioru podano w PN-55/B-13053 (uprawnienia budowlane).
Opakowanie, przechowywanie i transport - jak dla szklą płaskiego.

Szkła płaskiego polerowanego używa się do podlewania luster, w przemyśle meblarskim, do szklenia okien wystawowych, do hartowania, gięcia oraz częściowo w przemyśle okrętowym i budownictwie. Szkło lustrzane jest wysokogatunkowym szkłem płaskim, szlifowanym i polerowanym mechanicznie (program egzamin ustny). Cechuje je czystość, równa i gładka powierzchnia, odporność chemiczna na wpływy atmosferyczne, wytrzymałość na uderzenia. Szkło lustrzane nie powinno mieć takich wad, jak rysy, pęcherzyki powietrzne, ziarnka piasku, smugi itp.

Orientacyjny skład chemiczny

Orientacyjny skład chemiczny szkła lustrzanego. Początkowo produkowano szkło lustrzane metodą de Nehou, polegającą na formowaniu za pomocą jednego walca płyt z masy szklanej wylewanej z donicy na stół walcowniczy.

Bicheroux ulepszył produkcję szkła lustrzanego. Wytwarzanie dużych płyt szkła lustrzanego jego metodą polega na wylewaniu masy szklanej bezpośrednio z donicy (jak przy metodzie de Nehou) do maszyny, która formuje między dwoma walcami taśmę odpowiedniej grubości i rozdziela ją ostatecznie na płyty. Następnie płyty są odprężane w specjalnych urządzeniach zwanych odprężarkami, szlifowane i polerowane (opinie o programie).
Szkło lustrzane powinno odpowiadać wymaganiom PN-55/B-13053.

Szkło lustrzane gięte otrzymuje się przez nagrzewanie płyt w piecach komorowych, ogrzewanych gazem lub elektrycznie. W piecach tych płyty pod wpływem nagrzania osiadają na specjalnych wzornikach najczęściej ceramicznych, przyjmując ich kształt. Szkło matowe otrzymuje się ze zwykłego szkła okiennego metodą mechaniczną przez wyłupywanie drobnych cząstek szkła z powierzchni płyt pod wpływem silnego strumienia piasku wyrzucanego ze specjalnego aparatu. Można również otrzymać szkło matowe przez trawienie kwasem fluorowodorowym.

Szyby matowe powinny być układane stroną matową do pomieszczenia (segregator aktów prawnych). Gdy jest odwrotnie, powierzchnia zewnętrzna ulega stosunkowo łatwo zabrudzeniu, a jeśli nie jest często myta, źle przepuszcza światło. Szkło matowe stosuje się do szklenia drzwi w korytarzach oraz w takich miejscach, jak laboratoria, przychodnie lekarskie itp.
Szkło płaskie polerowane barwne nieprzejrzyste.

Często do wykładania ścian oraz do dekoracji używa się szkło płaskie polerowane nieprzejrzyste jedno- lub wielobarwne o nazwie handlowej „szkło opakowe polerowane”. Może ono być jednostronnie polerowane (P), lub dwustronnie polerowane (PP). Zależnie od jakości masy szklanej i wykonania rozróżnia się trzy gatunki.

Grubość płyt podobnie jak przy szkle bezbarwnym polerowanym wynosi 5 ±1,6 ± 1, i 7 ±1 mm, a rozmiar płyt powinien być uzgodniony z dostawcą, przy czym największa szerokość wynosi 1,80 m, a długość 4,0 m. Wymagania techniczne i warunki odbioru podane są w PN-57/B-13054 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami