Blog

05.05.2021

Szkło żelaziste

W artykule znajdziesz:

Szkło żelaziste

Szkło żelaziste

Trzeba przy tym pamiętać, że przy oglądaniu pod mikroskopem cienkich szlifów klinkieru w świetle przechodzącym sytuacja ulega odwróceniu, szkło żelaziste jest bowiem w przeźroczu zabarwione na brązowo, a przeźroczyste szkło glinianowe jest bezbarwne.

Należy także wspomnieć o dwóch dodatkowych fazach stałych, tj. o wolnych tlenkach CaO i MgO. Ten ostatni tlenek występuje w niektórych klinkierach jako peryklaz, przy czym jego ilość nie jest funkcją zawartości MgO w surowcu, gdyż znaczna część MgO znajduje się w postaci stałego roztworu w obu fazach szklistych i w sieci przestrzennej ortokrzemianów wapniowych.
Podsumowanie obrazu fazowego składu klinkieru zestawione jest schematycznie w tabl. 2-2, w której wyodrębniono fazy krystaliczne i izotropowe oraz fazy utworzone w czasie stygnięcia stopu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Każda z wyszczególnionych wyżej faz klinkierowych w określony sposób wpływa na techniczne właściwości użytkowe cementu. Z tego względu poznanie rzeczywistego fazowego składu klinkieru (cementu) ma podstawowe znaczenie tak dla producenta cementu, jak i dla jego użytkownika, chociaż nie ma wystarczających podstaw do uznania pełnej addytywności cech technicznych nadawanych cementom przez poszczególne fazy klinkieru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jak już wspomniano, alit jest bliski krzemianowi trójwapniowemu, ale nie jest z nim identyczny. Powstając w obecności licznych tlenków towarzyszących alit zawsze wbudowuje do swojej sieci przestrzennej pewne ilości Al2Os, MgO, a także jony Cr, Mn, Fe, P. Przejściowo doprowadziło to nawet do koncepcji [65] nowego wzoru tlenkowego alitu 54CaO-16Si02-Al203-Mg0. Jednakże dokładniejsze badania wykazały, że mamy tu raczej do czynienia z roztworami stałymi CSA i MgO w sieci alitu, przy czym ustalono, że minerał ten może zawierać do 2,0% C3A i do 2,5% MgO, a także mniejsze ilości innych tlenków (uprawnienia budowlane).

Analiza chemiczna

Obecność wymienionych tlenków w sieci przestrzennej alitu jest również przyczyną tego, że alit krystalizuje w układzie jednoskośnym lub trygonalnym, podczas gdy krzemian trójwapniowy jest trójskośny.

Warto tu przypomnieć, że w p. 2.2 jako jedną z przyczyn niezgodności rachunku BOGUE’A z rzeczywistością podano fakt ukrycia części A12OS w sieci przestrzennej alitu, co powoduje że obliczenie BOGUE’A zawsze daje w wyniku zbyt dużą ilość C3A. To samo dotyczy MgO; wynikająca z analizy chemicznej ilość tego tlenku nigdy nie występuje w klinkierze w całości jako peryklaz (wolny MgO), gdyż jego część włączana jest do struktury innych faz (program egzamin ustny).
Tak więc, zależnie od warunków surowcowych i od przebiegu obróbki cieplnej, różne tlenki w różnych ilościach wbudowują się do substancji alitu i w znacznej mierze modyfikują jego właściwości.

Uzasadniony jest więc pogląd, że istnieje duża rozmaitość odmian alitu, wykazujących różne właściwości zarówno w stanie bezwodnym, jak i pod względem reagowania z wodą.
Drugim po alicie pod względem znaczenia technicznego minerałem klinkierowym jest belit, którego struktura oparta jest o sieć przestrzenną krzemianu dwuwapniowego (opinie o programie). Ortokrzemian wapniowy C2S występuje w zasadzie w czterech odmianach polimorficznych: a - C2S, a - C2S (bredigit), fi - C2S (larnit) i y - C2 (straumonit). Należy wspomnieć, że problem polimorficzności obu faz krzemianowych nie jest jeszcze zamknięty.

Niektórzy badacze wysuwają pogląd, wg którego C2S występuje w 6 odmianach Guinier i Regourd mówią o 6 odmianach polimorficznych C3S, a japońscy badacze nawet o dziesięciu (segregator aktów prawnych).
Osnowę budowy belitu stanowi sieć przestrzenna metatrwałego fi - C2S. Przejście fi - C2S w postaci y odbywa się przy powolnym chłodzeniu w temperaturze 705″ C (625°C przy przechłodzeniu).

Przemianie tej towarzyszy znaczny spadek gęstości (z 3,28 do 2,97 g/cm3) i przyrost objętości o 10%, co prowadzi do zniszczenia budowy i samorzutnego rozpadu substancji na subtelny proszek, y - C2S nie wykazuje właściwości hydraulicznych; nie reaguje bowiem z wodą, nie wiąże i nie twardnieje (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami