Blog

Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 2
21.07.2022

Szlifowanie i polerowanie

W artykule znajdziesz:

Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 3
Szlifowanie i polerowanie

Płyty i płytki kamienne dostarczane są zazwyczaj na budowę już po oszlifowaniu i wypolerowaniu. Zdarza się jednak, że czynności te musi wykonać majster na miejscu budowy. Podajemy opis tych robót wykonywanych ręcznie lub mechanicznie.  Szlifowanie odbywa się w dwóch etapach: najpierw wykonuje się szlif gruby, później - czysty (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy polerowaniu dochodzi jeszcze gładzenie i nadanie połysku.

Gruby szlif powierzchni granitu wykonuje się za pomocą „stalmasy“ (opiłek stalowych) nr nr 3 i 4, rozcieranej gła- dzidłom żelaznym wykonanym z kawałka szyny. Przy szlifowaniu marmuru stalmasę zastępuje się osełką karborundową nr nr 24 i 30 lub osełką z gruboziarnistego piaskowca. Gruby szlif powinien dawać powierzchnię gładką o drobnych chropowa- tościiaich, ale bez śladów obróbki. Sprawdzenie powierzchni łatą 1,5-metrową powinno wykazywać najwyżej dwa prześwity wielkości do 1 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Czysty szlif granitu wykonuje się za pomocą ziarnistych materiałów trących - karborundu nr nr 80-100 albo korundu „Semiz-Bugu“ o takim samym uziarnieniu - podsypywanych pod stalowe gładzidło. Marmur szlifuje się piaskowcem drobnoziarnistym albo osełkami karborundowymi nr nr 60, 80, 100, następnie pumeksem i osełką karborundową nr 180. Do wygładzania marmuru używa się osełek naturalnych albo gładzideł kar boru z proszku ,,dziesięciominutowego“ (uprawnienia budowlane).

Z chwilą gdy powierzchnia przybiera wygląd matowoaksamitny przystępuje się do nadania jej połysku za pomocą gładzidla wojłokowego (filcowego) lub obciągniętego płótnem (przy polerowaniu granitu) przy użyciu rozmaitych proszków polerowniczych: trójtlenku chromowego (tzn. zieleń polerownicza), tlenku glinowego (biały.proszek), krokusu - czerwieni polerowniczej (tlenku żelazowego) i azotanu ołowianego (rosyjski proszek). Do mechanicznego szlifowania i polerowania ścian marmurowych używa się maszyn szlifierskich marki JUF (program egzamin ustny).

Maszyna szlifierska

Maszyna szlifierska JUF składa się ze statywu metalowego, na którym umocowany jest silnik z giętkim wałem, który zakończony jest krążkiem aluminiowym osadzonym przegubowo. Na krążek ten nakleja się krążki - tarcie, które przyciskał się ręcznie do obrabianej powierzchni (opinie o programie). Zależnie od rodzaju obróbki używane są krążki z karborundu, piaskowca, lub filcu. Silnik jest uruchamiamy przez naciśnięcie guzika zmontowanego na rękojeści wału giętkiego. Aby przystąpić do szlifowania, robotnik przysuwa maszynę do miejsca pracy, odwija kabel łączący silnik szlifierki z ogólną tablicą rozdzielczą i wkłada widełki do gniazdka wtyczkowego. Zabrania się wykonywania jakichkolwiek poprawek, przesuwania szlifierki i wymiany krążków bez uprzedniego wyłączenia motoru (segregator aktów prawnych).

Maszyną szlifierską można wykonać następujące roboty:

  • gruby szlif nierówności styków za pomocą gruboziarnistego karborundu (nr nr 20 - 24);
  • szlifowanie drobnoziarnistym piaskowcem (albo karborundem nr 120);
  • polerowanie tarczą filcową i proszkiem polerowniczym (rosyjskim i włoskim).

Szlifowanie zaczyna się od zdzierania wystających miejsc (nierówności) i wygładzania styków. W czasie szlifowania robotnik przyciska obracający się krążek z karborundem do obrabianej powierzchni i przesuwając go równomiernie we wszystkich kierunkach ścina nierówności. Trzeba uważać, aby ścieranie obrabianej powierzchni odbywało się w jednej płaszczyźnie. W tym celu należy co pewien czas wyłączyć silnik, zmieść pył marmurowy szczotką lub szmatą i sprawdzić płaszczyznę łatą. Po zrównaniu powierzchni, tarczę z gruboziarnistym karborundem zastępuje się tarczą z drobnoziarnistym piaskowcem, którego zadaniem jest usunięcie rys i zadrapań (promocja 3 w 1). Ostatnim procesem obróbki jest polerowanie wykonywane za pomocą filcowego krążka. Powierzchnię oszlifowaną należy przed tym zmoczyć wodą i w trakcie polerowania posypywać proszkiem polerowniczym.  Jakość robót.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 8 Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 9 Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 10
Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 11
Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 12 Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 13 Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 14
Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Równomierność oświetlenia dziennego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami