Blog
Temperatura cieczy
W artykule znajdziesz:
Temperatura cieczy
Do tego rodzaju obiektów należą np. zbiorniki, w których ciecz jest przechowywana lub przepływa ze stosunkowo małą prędkością i do których ludzie wchodzą jedynie dla kontroli, dokonania napraw itp. czynności nie zagrażających uszkodzeniem mechanicznym izolacji. Często wyprawy wodoszczelne są jednocześnie warstwą wykończeniową zewnętrzną (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku, gdy chodzi o dostatnie wykończenie ściany i dna zbiorników, wykłada się je płytkami glazurowymi, terakotowymi itp.
Do basenów kąpielowych pływackich, kanałów, akweduktów, sztolni itp. należy w zasadzie zastosować warstwę ochronną izolacji. Baseny kąpielowe i pływackie w budynkach, tzw. kryte, bywają najczęściej wykładane płytkami glazurowanymi, terakotowymi itp.
Szczególną uwagę należy zwrócić na izolację zbiorników w celu zabezpieczenia przed chemikaliami takimi, jak kwasy, oleje mineralne itp. Zastosowana izolacja musi być odporna na działanie chemikaliów, a więc np. do zbiorników na oleje mineralne nie mogą być stosowane izolacje bitumiczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli temperatura cieczy jest wyższa od tej, jaką przeważnie wytrzymują materiały bitumiczne, to należy zastosować materiały, które bez wywołania w nich zmian zniosą wymaganą temperaturę, jak np. folie z mas plastycznych.
W wielu przypadkach, gdy absolutna szczelność konstrukcji i zabezpieczenie przed agresywnym chemicznym działaniem wody lub cieczy nie jest konieczne, konstrukcję wykonuje się jedynie z betonu wodoszczelnego. Konstrukcje tego typu nie mogą wykazywać rys lub pęknięć, które stałyby się przyczyną nieszczelności (uprawnienia budowlane).
Zbiorniki otwarte na wodę (przeciwpożarowe) oraz baseny kąpielowe i pływackie zagłębione w ziemi wykonuje się w zasadzie w konstrukcji żelbetowej z dostatecznie szczelnego betonu. Nie wymagają one dodatkowej izolacji, drobne bowiem nieszczelności w tym przypadku najczęściej nie mają istotnego znaczenia (program egzamin ustny).
Szczelność
Nie dotyczy to przypadków, gdy wskutek drobnych nieszczelności mogłoby nastąpić osłabienie wytrzymałości gruntów. W razie potrzeby można izolację wodoszczelną wykonać stosując pod konstrukcją podłoże z asfaltu lanego (pkt 10.6) o grubości 2-P3 cm na warstwie mastyksu asfaltowego wykonanego przy zastosowaniu gruboziarnistego kruszywa o wielkości ziaren do 1,5 cm. Czasami zewnętrzną powierzchnię betonu powleka się powłoką uszczelniającą, np. z kazeiny z cementem. Powłoka taka wprawdzie nie jest odporna na powstawanie w niej rys, ale stwarza pewne dodatkowe zabezpieczenie betonu przed przesiąkaniem (opinie o programie).
Innym rodzajem zabezpieczenia konstrukcji przed przesiąkaniem jest wykonanie na ich wewnętrznych powierzchniach wypraw wodoszczelnych. W celu zwiększenia wodoszczelności i równocześnie zabezpieczenia przed wpływami chemicznymi stosuje się izolacje lekkie bitumiczne bez wkładek). Pokazano izolację z masy powłokowej asfaltowej na zimno (nerol) na ścianach zbiorników oczyszczalni ścieków w Zurychu.
Autorowi znany jest przypadek, kiedy dwa identyczne zbiorniki wieżowe do czystej wody wodociągowej, wykonane w konstrukcji żelbetowej, wykazywały w ścianach rysy, które powstały podczas budowy z bliżej nie dających się ustalić przyczyn (segregator aktów prawnych). Szczelność jednego ze zbiorników uzyskano przez wykonanie na jego ścianach wyprawy wodoszczelnej z dodatkiem wodoszczelnym (tricosalem). Wyprawę całego zbiornika wykonywano w sposób ciągły bez styków roboczych poczynając od górnych krawędzi zbiornika i kończąc na jego dnie.
Wykonaną wyprawę w ciągu kilkunastu dni utrzymywano w stanie wilgotnym. Drugi zbiornik otrzymał zwykłą wyprawę cementową, która po stwardnieniu i wyschnięciu została powleczona rzadkim asfaltowym materiałem powłokowym (inertolem), stosowanym na zimno (promocja 3 w 1). Oba zbiorniki po wykonaniu robót izolacyjnych wykazywały wymaganą szczelność, którą uzyskano w każdym przypadku za pomocą innego rodzaju izolacji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32