Blog

06.04.2023

Tradycyjny wymiennik zasobnik

W artykule znajdziesz:

Tradycyjny wymiennik zasobnik

Tradycyjny wymiennik zasobnik z wężownicą umieszczoną w dolnej części zbiornika charakteryzuje się niskimi wartościami współczynnika przenikania ciepła. Wynika to z faktu, że proces przejmowania ciepła przez wodę ogrzewaną zachodzi przy swobodnej konwekcji (w przestrzeni ograniczonej) lub przy konwekcji mieszanej (program uprawnienia budowlane na komputer). Stosując wymienniki pojemnościowe należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie ich przed procesami korozji przez stosowanie powłok malarskich oraz ochrony protektorowej. Wymiennik pojemnościowy, w którym ciepło akumuluje się w uzdatnionej wodzie sieciowej. Główną zaletą takiego rozwiązania jest znaczne zahamowanie procesów korozyjnych niszczących płaszcz zbiornika. Duże straty ciśnienia w wężownicy, wynikające ze znacznych powierzchni wymiany ciepła, oraz wahania temperatur ciepłej wody ograniczają zakres stosowania tego rozwiązania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W układzie tym pompa obiegowa przetłacza wodę przez wymiennik, podając ją do instalacji wewnętrznej oraz zasobnika. Zdaniem Chludowa węzeł z takim rozwiązaniem ma następujące zalety:

  1. zapewnia stałą temperaturę opuszczającej węzeł wody nawet przy znacznej nierównomierności jej rozbioru,
  2. uzyskuje się oszczędności w nakładach na skutek niewielkich w stosunku do innych rozwiązań wymiarów wymienników wchodzących w skład węzła,
  3. strata ciśnienia wody w wymienniku pokrywana jest w całości przez pompę, co w efekcie zmniejsza stratę ciśnienia wody w węźle i często pozwala uniknąć konieczności stosowania hydroforów,
  4. wymiennik ciepła pracuje w przybliżeniu przy stałej mocy cieplnej niezależnej od wahań rozbioru ciepłej wody (uprawnienia budowlane).

Rozwiązanie zostało zaproponowane przez Olpińskiego i objęte patentem wynalazczym. Główną zaletą, a równocześnie cechą odróżniającą układ ten od węzłów Chludowa jest brak pompy obiegowej ładującej zasobnik oraz szeregowy, a nie równoległy przepływ wody przez wymiennik i zasobnik (program egzamin ustny).

Przewód obejściowy

W rozwiązaniu tym ładowanie zasobnika odbywa się pod wpływem działania ciśnienia grawitacyjnego wywołanego różnicą temperatur pomiędzy temperaturą wody w pionie rozprowadzającym ją do punktów czerpalnych a temperaturą wody w przewodzie cyrkulacyjnym. Przewód obejściowy łączący instalację wewnętrzną z wymiennikiem ciepła służy wyłącznie do szybkiego uruchomienia instalacji po okresowym jej wyłączeniu. Warunkiem niezbędnym dla prawidłowej pracy węzła Olpińskiego jest konieczność stosowania zaworu zwrotnego o małym oporze otwarcia (opinie o programie).

Spośród licznych rozwiązań funkcjonalnych węzłów, w których zastosowano jeden z podanych wyżej sposobów usytuowania wymiennika względem zasobnika, omówiono tylko niektóre układy częściej stosowane w instalacjach krajowych, nie wyczerpując tym samym wszystkich możliwych do stosowania schematów (segregator aktów prawnych).

W budownictwie mieszkaniowym na szeroką skalę został wprowadzony układ szeregowo-równoległy z zasobnikiem ładowanym pompami (wg Chludowa). Węzeł tego typu nadaje się do zasilania instalacji charakteryzujących się dużymi nierównomiernościami rozbioru ciepłej wody w budynkach mieszkalnych, hotelach, akademikach itp. Oznaczając przez G chwilowy rozbiór ciepłej wody, Gobl obliczeniowe natężenie przepływu ciepłej wody (promocja 3 w 1).

Stan a) występuje przeważnie w godzinach nocnych po szczytowych rozbiorach wieczornych. W tym czasie następuje pełne zakumulowanie ciepła w zasobniku dzięki działaniu pompy obiegowej. W stanie b) występuje rozbiór wody mniejszy od obliczeniowego, przy którym woda tłoczona przez pompę płynie zarówno do odbiorców, jak i do zasobnika. W przypadku gdy rozbiór wody w instalacji równy jest wydajności pompy (stan c), cała woda płynie wprost do punktów czerpalnych z pominięciem zasobnika. Stan d) występuje przy szczytowych rozbiorach wody. W okresach tych zasobnik zostaje rozładowany: na miejsce wody ciepłej wpływa woda ogrzana wyłącznie w wymienniku I stopnia. W okresach szczytowych rozbiorów zawory zwrotne instalacji wewnętrznej są zamknięte.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami