Blog
Trwałe łączenie narożników skrzyni
W artykule znajdziesz:
Trwałe łączenie narożników skrzyni
Podobnie jak człowiek potrafi dokładni spleść swe palce, tak i surowiec naturalny, kim jest drewno, musi być połączony trwał i estetycznie. Nasze palce możemy rozpleść zmniejszając siłę. Podobnie jest z wczepami osadzonymi wymiarowo i równolegle. Dlatego w tym przypadku stosuje się też dodatkowe klejenie.
Narożniki skrzyń łączone są zarówno złączem kształtowym jak i złączem stałym.
Rodzaje połączeń przy narożnikach skrzyniowych to m.in. na wczepy klinowe, lub jeszcze złącza kształtowe „na jaskółkę".
Wczepy klinowe wykonuje się maszynowo (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na wytrzymałość narożnika wpływa dokładność dopasowania wczepu (cienkie spoiny klejowe), przeprowadzenie klejenia oraz równomierny rozkład wczepów na obu elementach łączonych.
Jedynie przy wczepach klinowych istnieje możliwość, że nienaruszony przekrój poprzeczny
każdego z elementów wynosi 50%.
Przy obecnym stanie techniki wczepy klinowe wykonuje się maszynowo.
Wczepy „na jaskółkę" wykonywane są ręcznie.
W przypadku wczepów i jaskółek przelotowych mowa jest o wczepach otwartych.
Wykonanie tego pięknego połączenia, pomimo dzisiejszego stanu techniki, uchodzi ciągle za majstersztyk sztuki rzemieślniczej. Zręczność, dokładność oraz wyczucie formy zostają wystawione na najcięższą próbę.
Budowa połączenia wczepowego podczas planowania i trasowania tego typowego połączenia drewna litego wymagane są poczucie kształtu, kreatywność i inne zdolności konstrukcyjne. Obok prostoty konstrukcji, na uwagę zasługuje także wytrzymałość osiągnięta dzięki rozsądnemu rozmieszczeniu wczepów.
Należy dążyć do wykonania estetycznego a zarazem wytrzymałego połączenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na przestrzeni czasu rozwinęło się wiele sposobów rozmieszczenia wczepów jaskółkowych. Jedne dążą do osiągnięcia możliwie największej wytrzymałości, przy czym największy nacisk kładzie się na nienaruszony przekrój poprzeczny części wczepowej i „jaskółki" oraz na prostotę trasowania i wykonania. Inne preferują estetyczną formę wczepów (uprawnienia budowlane).
Wspólne cechy wczepów
Skosy wczepów mają przynajmniej jedną naciętą krawędź pod kątem 80 stopni lub stosunek wznoszenia około 1:6. W przypadku zbyt skośnego wczepu, drewno na „ogonach jaskółki" rozcięłoby się klinowo przy łączeniu (program egzamin ustny).
Rozkład wczepów musi być natrasowany na stronie czołowej drewna. Dokonuje się tego zarówno na linii środkowej, jak i na krawędziach zewnętrznych i wewnętrznych.
Jako wymiar zestawczy występuje tutaj we wszystkich wypadkach grubość drewna d.
Za wąskie wczepy marginesowe łatwo pękają podczas łączenia (opinie o programie).
Różnice zaznaczają się w stosunku środkowej szerokości jaskółek do wczepów. Dobry kształt osiągniemy wtedy, kiedy ten wymiar środkowy jaskółki nie przewyższa istotnie wartości grubości drewna. Oceny: czy drobny czy gruby, precyzyjny, ciekawy, czy także tani, to zwyczajna sprawa w dziedzinie podziału wczepów.
Wytrzymałość skrzyni
Skrzynię z drewna litego poddaną testowi wytrzymałościowemu, którą zniszczono, poddając ją naprężeniom „przez bok" tak że straciła stabilność swoich kątów, a połą czenia narożne nie wytrzymały obciążenia. Zatem środki należy podjąć, aby zapewnie skrzyni wytrzymałość?
Dobór odpowiedniego połączenia narożnego (segregator aktów prawnych).
Najbardziej wytrzymałe są połączenia narożne wczepowe, jednak musimy również wziąć pod uwagę zastosowanie wyrobu. Połączenia skrzyń z drewna litego produkowane po części przemysłowo.
Zwykłe obciążenia powinny być tak przyjmowane przez wybrane połączenie, aby skrzynia nie zmieniała swych kształtów.
Także skłonność do paczenia się jest obciążeniem dla połączeń.
Dlatego też należy dobierać połączenie uwzględniające pracę drewna (promocja 3 w 1). Paczenie się drewna powinno być kontrolowane przez kształt połączenia (połączenie kształtowe). Nadają się do tego szczególnie wkładki przelotowe (płetwinowe).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32