Blog

Domieszki humusowe zdjęcie nr 2
15.05.2023

Ujęcia głębokie

W artykule znajdziesz:

Domieszki humusowe zdjęcie nr 3
Ujęcia głębokie

Część dolną ujęcia stanowi daszek lub dzwon nakrywający wypływy wód leczniczych ze skały. Część dolna ujęcia posadowiona jest na skale wodonośnej w sposób szczelny przez np. betonowanie, murowanie lub iłowanie. Część górna ujęcia służy do wyprowadzania wody do poziomu wzniosowego źródła. Przy źródłach artezyjskich i subartezyjskich część górną ujęcia stanowi rura wzniosowa. W innych przypadkach część górna ujęcia musi być przystosowana do czerpania wody np. przez urządzenia pompowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ujęcie płytkie dzwonowe wg układu istniejącego w uzdrowiskach Cieplice, Szczawno i Świeradów. Wykonanie poprawnych technicznie ujęć płytkich wymaga zwykle wykonania prac odkrywkowych (szurfowych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ujęcia głębokie, czyli odwierty, umożliwiają udostępnienie do eksploatacji złóż wód leczniczych występujących na dużych głębokościach, nawet do paru tysięcy metrów. Znajomość budowy geologicznej kraju i prognozy dotyczące zalegania różnych złóż wód leczniczych pozwalają na uzyskiwanie wód leczniczych nie w sposób przypadkowy, lecz planowany, skoordynowany z rozwojem krajowej sieci uzdrowisk (uprawnienia budowlane).

Kierując zainteresowanych czytelników do bogatej literatury fachowej na temat wiertnictwa, zwrócić należy uwagę na niektóre specyficzne zagadnienia. W przypadku wód leczniczych zarurowanie odwiertów powinno być wykonane z materiałów trwale odpornych na korozyjne działanie wód leczniczych i zewnętrznego środowiska zarurowania.

Na obszarach, na których już istnieją ujęcia płytkie, prowadzenie prac wiertniczych może spowodować ich trwałe uszkodzenie przez obniżenie poziomu hydrostatycznego w źródłach płytkich lub procesy mieszania się wód z różnych poziomów (program egzamin ustny).

Ujęcia wód leczniczych

Ujęcia wód leczniczych stanowią podstawę istnienia zdrojowisk i powinny być wykonywane z największą dbałością techniczną. Podstawowe kryteria dla ujęć wód leczniczych zawiera norma branżowa BN-69/9561-01 „Ujęcia wód leczniczych. Wymagania ogólne” (opinie o programie).

Szczegółowe wymagania techniczne dla ujęć wód leczniczych są następujące:

  • W ujęciach wód zgazowanych należy zapewnić istnienie ponad zwierciadłem wody w źródle poduszki gazowej wysokości co najmniej 30 cm.
  • Konstrukcja i warunki eksploatacji ujęcia wody winny wykluczać wahania zwierciadła wody w źródle. Z uwagi na to każde źródło winno mieć przelew i przewód eksploatacyjny do zbiornika pośredniego. Zbiornik pośredni musi być zaopatrzony w przelew na poziomie obniżonym w stosunku do przelewu w źródle. Zalecenia te nie dotyczą przypadków źródeł, dla których ustalono inne warunki eksploatacji.
  • Przewody przelewowe muszą być zabezpieczone zamknięciem wodnym (syfonem) z wylotem zakrytym siatką.
  • Urządzenia ujęcia muszą być zabezpieczone przed zanieczyszczeniem wodami opadowymi, spływającymi z otaczającego terenu.
  • Pomieszczenie (szybik), w którym znajduje się ujęcie, musi mieć możliwość szybkiego odwodnienia za pomocą urządzeń stałych lub przenośnych (segregator aktów prawnych).
  • Dopuszczalna odległość dołów ustępowych, gnojowników, dołów gnilnych, zbiorników ściekowych, śmietników, budynków przeznaczonych dla inwentarza żywego itp. od ujęcia źródła mineralnego nie może być mniejsza niż 20 m. Jeżeli istniejące lokalne warunki pozwalają — należy dążyć do wyeliminowania tych urządzeń z obszaru w promieniu 150 m od ujęcia. Ustępy skanalizowane w przypadkach koniecznych mogą być usytuowane w odległości mniejszej od 20 m, pod warunkiem bardzo starannego wykonania sieci kanalizacyjnej.
  • Ujęcia wód zawierających gazy, które mogą być niebezpieczne dla życia, np. C02, H2S, CH4, winny uwzględniać wymogi bezpieczeństwa zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.

W szczególności ujęcia względnie inne pomieszczenia towarzyszące powinny posiadać:

  • instalację umożliwiającą usuwanie danego szkodliwego gazu,
  • tablice ostrzegawcze informujące o niebezpieczeństwie obecności szkodliwego gazu,
  • urządzenia zabezpieczające przed wybuchem metanu w przypadku wód, którym towarzyszy ten gaz (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Domieszki humusowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Domieszki humusowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Domieszki humusowe zdjęcie nr 8 Domieszki humusowe zdjęcie nr 9 Domieszki humusowe zdjęcie nr 10
Domieszki humusowe zdjęcie nr 11
Domieszki humusowe zdjęcie nr 12 Domieszki humusowe zdjęcie nr 13 Domieszki humusowe zdjęcie nr 14
Domieszki humusowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Domieszki humusowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Domieszki humusowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami