Blog
Ujście powietrza
W artykule znajdziesz:
Ujście powietrza
Niedopuszczalna jest forma elementów o przekrojach skrzynkowych zamkniętych. Nie zaleca się również elementów skrzynkowych otwartych. W razie ich zastosowania należy je kształtować w sposób umożliwiający swobodny dopływ, odpływ i spływanie cieczy z powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych elementu oraz swobodne ujście powietrza z przestrzeni wewnętrznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Należy unikać połączeń zakładkowych, stosując w ich miejsce złącza doczołowe i teowe. W razie konieczności stosowania elementów z nakładkami lub z zakładkami, należy przestrzegać, aby powierzchnia stykowa była zamknięta na całym obwodzie ciągłą i szczelną spoiną, aby nie była większa niż 400 cm2 oraz nie łączyła się z innymi tego rodzaju zakładkami.
W razie niemożności ułożenia ciągłej szczelnej spoiny, zachodzące na siebie części powinny być oddalone od siebie co najmniej o 3 mm w celu swobodnego dopływu i odpływu cieczy technologicznych.
W elementach spawanych o złączach teowych (teowniki, dwuteowniki, przekroje krzyżowe) powierzchnia stykowa części może być dowolna, lecz zamknięta dokoła ciągłą spoiną szczelną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W częściach stanowiących przegrody utrudniające swobodny spływ cieczy i ujście powietrza z elementu, jak żebra, przepony, blachy stopowe itp., należy przewidzieć otwory technologiczne średnicy 30-50 mm.
W żebrach i przeponach rolę ich spełniają trójkątne ścięcia naroży stosowane zwykle ze względów konstrukcyjnych.
W elementach konstrukcyjnych z rur cynkuje się powierzchnię zewnętrzną i wewnętrzną.
Każda składowa część wykonana z rury musi mieć na obu końcach otwory technologiczne o średnicy zależnej od średnicy rury:
a) średnica nominalna rury: 40, 50, 65, 80 mm,
b) średnica otworu technologicznego 10, 12, 15, 20 mm (uprawnienia budowlane).
Elementy konstrukcyjne
Elementy konstrukcyjne przewidziane do cynkowania powinny być wykonane w zasadzie z jednego gatunku stali. Stosowanie różnych gatunków stali (np. St3 i 18G2), a nawet różnych odmian (np. St3SX i St3S) w składzie tego samego elementu jest niezalecane, gdyż nie gwarantuje uzyskania równomiernej powłoki ochronnej (program egzamin ustny). Możliwość cynkowania elementów ze stali o podwyższonej wytrzymałości i zawartości składników stopowych (C + Si ^ 0,5%) należy uzgodnić z zakładem cynkowniczym.
Element konstrukcyjny powinien składać się z części o zbliżonej do siebie grubości i spełniać warunek gmax : gmin ^ 5, gdzie gmax i gmln oznacza odpowiednio największą i najmniejszą grubość części składowych. W razie niespełnienia tego warunku element należy skonstruować tak, aby poszczególne części były cynkowane oddzielnie (opinie o programie).
j. Dla elementów wysyłkowych ocynkowanych należy przewidzieć styki montażowe na śruby, wykonywane jako połączenia śrubowe zwykłe, pasowane lub połączenia doczołowe sprężane śrubami o wysokiej wytrzymałości. Naddatek wymiarowy dla otworów złączy śrubowych powinien zwykle wynosić 1 mm.
Średnica śrub przewidzianych do cynkowania powinna być większa niż 12 mm, w przeciwnym przypadku należy przeprowadzić uzgodnienia z zakładem cynkowniczym (segregator aktów prawnych). Śruby dokładne do połączeń pasowanych zabezpiecza się poprzez ocynkowanie elektrolityczne (nie ogniowe) o grubości powłoki 12 pm lub wykonanie jednej powłoki malarskiej z pyłem cynkowym. Po skręceniu złącza należy części wystające śrub zabezpieczać dodatkowo powłokami malarskimi o trwałości równej powłoce cynkowej całego elementu. Podobnie zabezpiecza się te miejsca konstrukcji, które z przyczyn technologicznych lub transportowych mają niepełną bądź uszkodzoną powłokę ochronną.
W czasie pożaru elementy konstrukcji stalowych są narażone na działanie temperatury sięgającej ponad 1200°C, a jak wiadomo, już przy temperaturze 400H-600r C tak znacznie obniża się granica plastyczności i sprężystości stali, że współczynnik bezpieczeństwa spada poniżej jedności (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32