Blog

Budynki inwestorskie zdjęcie nr 2
21.08.2020

Układ jezdny

W artykule znajdziesz:

Układ jezdny

Budynki inwestorskie zdjęcie nr 3
Układ jezdny

Zespoły wchodzące w skład układu jezdnego mają specjalną konstrukcję, przewidzianą do pracy w terenie. Charakterystyka tych zespołów przedstawia się następująco:
- silniki o budowie trakcyjnej lekkiej, wysokoprężne, chłodzone powietrzem, o powyżej 2000 obr/min.,
- sprzęgło łączące silnik ze skrzynią biegów, suche jednotarczowe, wykonane z materiału „sintermetal” o dużym współczynniku tarcia i przenoszące duże naciski (program uprawnienia budowlane na komputer),
- skrzynie biegów z trzema biegami do przodu i jednym do tyłu, prędkość maksymalna 20 km/h,
- układ kierownicy samochodowy zaopatrzony w hydrauliczne wspomagania,
- hamulce hydrauliczne nożne typu samochodowego na wszystkie koła oraz postojowe ręczne,
- wózki mogą być zaopatrzone w kabiny brezentowe na szkielecie z rur,
- instalacja oświetleniowa drogowa montowana jest na wózkach większych o mocy od 20 KM.

Na wózkach tych można montować wywrotki trójstronnego wysypu, skrzynie z otwieranymi burtami, wywracane hydraulicznie lub mocowane na stałe.
Podobne rozwiązania znane są również w innych krajach, np. Road-Mac produkcji angielskiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tego typu środki transportowe mogą zaopatrywać w masę betonową stanowiska pracy odległe od kilkuset metrów do 1,5 km od wytwórni masy betonowej.
Na większe odległości do transportu masy betonowej stosuje się w zasadzie środki transportu drogowego i szynowego.
Natomiast najbardziej współczesnym, technologicznie najkorzystniejszym i coraz bardziej rozpowszechnionym w kraju, jest system przy zastosowaniu betoniarek samochodowych.

Wywrotki samochodowe są obecnie dość powszechnie stosowane do przewozu masy betonowej na odległość ponad 500 m, przy czym odległość przewozowa nie powinna przekraczać 3-4 km z uwagi na zbytnie odmieszanie się masy betonowej (uprawnienia budowlane). Z wywrotki wyładowuje się masę betonową do zasobnika za pomocą estakady przeładunkowej. Skrzynie wywrotek są coraz częściej wyposażone w wibratory przyczepne, które po uruchomieniu przyspieszają wyładunek skrzyni. W wibratory są również wyposażone zasobniki masy betonowej na placu budowy. Zasobniki na masę betonową mogą być usytuowane poniżej poziomu terenu i wtedy nie zachodzi potrzeba budowy estakad (program egzamin ustny).

Systemy konstrukcyjne betoniarek samochodowych

Dla przewozu większych ilości masy betonowej produkowane są samochody wywrotki o skrzyni mającej specjalny kształt oraz wyposażonej w zasuwę wysypową i rynnę spustową typ Unie. Pojemność skrzyni wynosi 5 m3. Zasobniki te zaopatrzone są niekiedy w dodatkowe mieszadła pracujące w trakcie transportu (np. samochód VD-5 produkcji CSR). Z reguły jednak wszystkie samochody wywrotki powinny transportować jedynie masę betonową gęsto- plastyczną (opinie o programie).

W przypadkach konieczności dowożenia masy betonowej z wytwórni centralnych na większe odległości (np. w dużych zagłębiach budowlanych z rozrzuconymi placami budowy) stosowane są betoniarki samochodowe. W tym przypadku dokładnie odmierzone suche składniki zarobu są wsypywane do mieszalników i podczas jazdy mieszane ze sobą bez udziału wody. Na 3 do 5 minut przed osiągnięciem celu jazdy, do suchego zarobu dodawana jest odpowiednia ilość wody i wszystkie składniki mieszane wspólnie. Na miejscu przeznaczenia w mieszalniku znajduje się gotowa masa betonowa (segregator aktów prawnych). Z reguły mieszalniki mają kształt gruszki i są pochylone do przodu pod kątem od 15-20°. Mieszalniki mogą być obracane za pomocą oddzielnego silnika lub też od napędu silnika samochodowego.

jazdy betoniarki wynosi przeciętnie ok. 25 km/h. Wyładowanie masy betonowej z mieszalnika odbywa się zwykle przez zmianę kierunków obrotu mieszalnika, przy czym masa betonowa wysypuje się poprzez lej na specjalną rynnę wyładowczą. Pojemność mieszalników jest w granicach 1,5-9,0 m3 masy betonowej.
Istnieje wiele różnorodnych rozwiązań konstrukcyjnych betoniarek samochodowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Budynki inwestorskie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Budynki inwestorskie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Budynki inwestorskie zdjęcie nr 8 Budynki inwestorskie zdjęcie nr 9 Budynki inwestorskie zdjęcie nr 10
Budynki inwestorskie zdjęcie nr 11
Budynki inwestorskie zdjęcie nr 12 Budynki inwestorskie zdjęcie nr 13 Budynki inwestorskie zdjęcie nr 14
Budynki inwestorskie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budynki inwestorskie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budynki inwestorskie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami