Blog

Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 2
07.09.2022

Układ pasowy

W artykule znajdziesz:

Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 3
Układ pasowy

Pasowym układem krain fizjograficznych. Pn. część zajmują pobrzeża z przybrzeżnymi jeziorami (Gardno, Łebsko, pojezierza: Pomorskie, Mazurskie i Wielkopolskie. Rzeźbę lego obszaru cechuje obfitość jezior, występowanie wzniesień morenowych (Wieżyca 429 m n.p.m.), rozległych i zwyrodnionych równin sandrowych (np. Kurpiowska, Tucholska) oraz szerokich, wykorzystywanych przez rzeki pradolin (Warszawsko-Berlińska, Toruń- , Biebrzy, Narwi). Pojezierza Pomorskie i Mazurskie rozdziela przełomowa Dolina Dolnej Wisły z deltowym odcinkiem ujściowym, który tworzy depresyjne Żuławy Wiślane (Kaczki I ,łi m p.p.m.). Na pd. od nich rozciągaj.) się rozległe niziny: Podlaska na wsch., Wielkopolska i Śląska na zach. oraz Mazowiecka w części środk., które charakteryzuje rzeźba staroglacjalna. W ich obrębie znajduj.) się moren czołowych znaczących kolejne zlodowacenia (Wał Trzebnic ki, Wzgórza Łódzkie, Drobiczyńskie i in.), brak jednak jezior pochodzenia lodowcowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pd. zajmują obszary wyżynne i górskie. Stary masyw górski Sudetów (skaty krystaliczne, metamorficzne i osadowe, wylewne i głębinowe), sfałdowany jeszcze w orogenezie hercyńskiej, a odmłodzony w alpejskiej, zajmuje część Polski (Śnieżka I 602 m n.p.m.). Charakterystyczne dla lego masywu jest występowanie sieci uskoków, wzdłuż któryc h część gór została zrzucona (Przedgórze Sudeckie), a części wypiętrzona (Karkonosze), powierzchni zrównali (np. paleogeńska Równia pod ostańcowych form skalnych (Córy Stołowe) i śladów zlodowaceń plejstoceńskich (kotły, jeziora polodowcowe) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przedłużenie starych struktur

Przedłużeniem starych struktur są obszary wyżyn: Śląsko-Krakowskiej, Małopolskiej, w obrębie której znajduj,) się Góry Świętokrzyskie (Łysica 612 m n.p.m.) zbudowane ze skał osadowych (m.in. zlepieńców, wapieni), kwarcytów i metamorficznych, oraz Lubelskiej z Roztoczem (Wielki Dział 490 m n.p.m.). Pd. i pd.-wsch. części kraju zajmuj.) młode Karpaty (orogeneza alpejska) z pogórzem, oddzielone od Sudetów obniżeniem Bramy Morawskiej. Fałdowe Karpaty, zbudowane gł. ze skał osadowych (flisz karpacki) i noszące ślady działalności wulkanicznej (bazalty) dzieli się na Zachodnie i Wschodnie (Bieszczady) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Najwyższy masyw górski Tatr (Rysy 2499 m n.p.m.), utworzony przede wszystkim z granitoidów i skał osadowych (płaszczo- winy) oraz przeobrażony glacjalnie (kotły lodowcowe, doliny U-kształtne, moreny, jeziora polodowcowe), obrzeżony jest od pn. zapadliskowy Kotliny Orawsko-Nowotarską. Ponad nią (z zach. na wsch.) wznosi się Beskid Żywiecki z masywem Babiej Góry (1725 m n.p.m.), Gorce (Turbacz I 410 m n.p.m.) i Pieniny (Wysoka 1052 m n.p.m.) (program egzamin ustny). Te ostatnie stanowią fragment wapiennego pasa skałkowego, ciągnącego się od okolic Wiednia po Marmaroszę (Rumunia), a k h skomplikowana budowa geologiczna przyczyniła się do powstania malowniczego przełomu Dunajca (opinie o programie). Do Beskidów Zachodnie li należą także: Beskid Śląski, Wysoki, Sądecki i Niski. Ten ostatni ulega procesom obniżania, w przeciwieństwie do podnoszonych Bieszczadów (Tarnica 1 446 m n.p.m.), cechujących się rzeźbą charakterze rusztowym. Na pn. od Karpatach pogórza znajdują się zapadliskowe kotliny Oświęcimska i Sandomierska, połączone Bramą Krakowską (segregator aktów prawnych).

Przez obszar Polski przebiegają granice pomiędzy klimatami umiarkowanym ciepłym i borealnym oraz oceanicznym i kontynentalnym, czego następstwem jest duża zmienność pogody. Najcieplejszymi obszarami są: Nizina Śląska i zach. część Kotliny Sandomierskiej (średnie roczne temp. ponad 8″C), natomiast najzimniejszymi: pn. wsch. kraju (ok. 6’C) i góry (0″C i poniżej). Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 700 mm, w górach sięga 1500-2000 mm (Kasprowy Wierch nawet 2.450 mm). Na obszarze Polski zaznacza się przewaga wiatrów zach. (60%), nad morzem wieje bryza a w górach fen (halny) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 8 Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 9 Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 10
Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 11
Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 12 Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 13 Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 14
Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tworzywa sztuczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami