Blog

07.09.2022

Układ pasowy

W artykule znajdziesz:

Układ pasowy

Pasowym układem krain fizjograficznych. Pn. część zajmują pobrzeża z przybrzeżnymi jeziorami (Gardno, Łebsko, pojezierza: Pomorskie, Mazurskie i Wielkopolskie. Rzeźbę lego obszaru cechuje obfitość jezior, występowanie wzniesień morenowych (Wieżyca 429 m n.p.m.), rozległych i zwyrodnionych równin sandrowych (np. Kurpiowska, Tucholska) oraz szerokich, wykorzystywanych przez rzeki pradolin (Warszawsko-Berlińska, Toruń- , Biebrzy, Narwi). Pojezierza Pomorskie i Mazurskie rozdziela przełomowa Dolina Dolnej Wisły z deltowym odcinkiem ujściowym, który tworzy depresyjne Żuławy Wiślane (Kaczki I ,łi m p.p.m.). Na pd. od nich rozciągaj.) się rozległe niziny: Podlaska na wsch., Wielkopolska i Śląska na zach. oraz Mazowiecka w części środk., które charakteryzuje rzeźba staroglacjalna. W ich obrębie znajduj.) się moren czołowych znaczących kolejne zlodowacenia (Wał Trzebnic ki, Wzgórza Łódzkie, Drobiczyńskie i in.), brak jednak jezior pochodzenia lodowcowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pd. zajmują obszary wyżynne i górskie. Stary masyw górski Sudetów (skaty krystaliczne, metamorficzne i osadowe, wylewne i głębinowe), sfałdowany jeszcze w orogenezie hercyńskiej, a odmłodzony w alpejskiej, zajmuje część Polski (Śnieżka I 602 m n.p.m.). Charakterystyczne dla lego masywu jest występowanie sieci uskoków, wzdłuż któryc h część gór została zrzucona (Przedgórze Sudeckie), a części wypiętrzona (Karkonosze), powierzchni zrównali (np. paleogeńska Równia pod ostańcowych form skalnych (Córy Stołowe) i śladów zlodowaceń plejstoceńskich (kotły, jeziora polodowcowe) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przedłużenie starych struktur

Przedłużeniem starych struktur są obszary wyżyn: Śląsko-Krakowskiej, Małopolskiej, w obrębie której znajduj,) się Góry Świętokrzyskie (Łysica 612 m n.p.m.) zbudowane ze skał osadowych (m.in. zlepieńców, wapieni), kwarcytów i metamorficznych, oraz Lubelskiej z Roztoczem (Wielki Dział 490 m n.p.m.). Pd. i pd.-wsch. części kraju zajmuj.) młode Karpaty (orogeneza alpejska) z pogórzem, oddzielone od Sudetów obniżeniem Bramy Morawskiej. Fałdowe Karpaty, zbudowane gł. ze skał osadowych (flisz karpacki) i noszące ślady działalności wulkanicznej (bazalty) dzieli się na Zachodnie i Wschodnie (Bieszczady) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Najwyższy masyw górski Tatr (Rysy 2499 m n.p.m.), utworzony przede wszystkim z granitoidów i skał osadowych (płaszczo- winy) oraz przeobrażony glacjalnie (kotły lodowcowe, doliny U-kształtne, moreny, jeziora polodowcowe), obrzeżony jest od pn. zapadliskowy Kotliny Orawsko-Nowotarską. Ponad nią (z zach. na wsch.) wznosi się Beskid Żywiecki z masywem Babiej Góry (1725 m n.p.m.), Gorce (Turbacz I 410 m n.p.m.) i Pieniny (Wysoka 1052 m n.p.m.) (program egzamin ustny). Te ostatnie stanowią fragment wapiennego pasa skałkowego, ciągnącego się od okolic Wiednia po Marmaroszę (Rumunia), a k h skomplikowana budowa geologiczna przyczyniła się do powstania malowniczego przełomu Dunajca (opinie o programie). Do Beskidów Zachodnie li należą także: Beskid Śląski, Wysoki, Sądecki i Niski. Ten ostatni ulega procesom obniżania, w przeciwieństwie do podnoszonych Bieszczadów (Tarnica 1 446 m n.p.m.), cechujących się rzeźbą charakterze rusztowym. Na pn. od Karpatach pogórza znajdują się zapadliskowe kotliny Oświęcimska i Sandomierska, połączone Bramą Krakowską (segregator aktów prawnych).

Przez obszar Polski przebiegają granice pomiędzy klimatami umiarkowanym ciepłym i borealnym oraz oceanicznym i kontynentalnym, czego następstwem jest duża zmienność pogody. Najcieplejszymi obszarami są: Nizina Śląska i zach. część Kotliny Sandomierskiej (średnie roczne temp. ponad 8″C), natomiast najzimniejszymi: pn. wsch. kraju (ok. 6’C) i góry (0″C i poniżej). Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 700 mm, w górach sięga 1500-2000 mm (Kasprowy Wierch nawet 2.450 mm). Na obszarze Polski zaznacza się przewaga wiatrów zach. (60%), nad morzem wieje bryza a w górach fen (halny) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami