Blog
Układanie mieszanki
W artykule znajdziesz:
Zasadniczą właściwością wibracyjnego rdzenia formującego jest możliwość ustawienia oparć wewnątrz kadłuba w sposób umożliwiający swobodę ruchu, zamiast zwykłego sztywnego zamocowania oparć wału mimo- środowego. Urządzenie wibracyjne składa się z trzech wibratorów połączonych ze sobą wałami z ześrodkowanymi elementami i elastycznymi złączami. Wał rdzenia formującego jest wprowadzany w ruch bezpośrednio silnikiem elektrycznym; zabezpieczenie przed nadmiernym obciążeniem zapewnia się elektroautomatyką (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zaletą maszyny CM-563M jest całkowity brak wibracji na stanowiskach roboczych. Przy tym mniejsze jest przenoszenie wibracji z rdzenia formującego na wyżej wspomniane urządzenie, przednie i tylne boki, rolki podtrzymujące, jak również z podkładu na metalową konstrukcję stołu. Maszyny omawianej konstrukcji wprowadzono w wytwórniach w Moskwie i wielu innych miastach Związku Radzieckiego, co w 1968 r. zapewniło produkcję 1,8 min m3 płyt, a w 1969 r. - powyżej 3 min ms (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozpowszechnione schematy technologiczne agregatowo-potokowej produkcji elementów sprężonych. Na schemacie wskazanym na rys. 27-6a przewidziano ich wytwarzanie z elektrotermicznym naciągiem zbrojenia (z prętów i z drutu), z ukształtowanymi główkami, przyspawanymi króciakami lub pętlami, jak również w postaci gładkich prętów z zamocowaniem ich zdejmowanymi zaciskami. Schemat pokazany na rys. 27-6b pozwala wykorzystać elektrotermiczny naciąg nawijanego w sposób ciągły zbrojenia z drutu lub splotów. Mechaniczny naciąg zbrojenia można przeprowadzić według schematu (uprawnienia budowlane).
Technologiczny schemat
Technologiczny schemat i wykres technologicznego procesu agregatowo- -potokowej produkcji płyt sprężonych o długości 12 m dla stropów budynków przemysłowych. Mieszankę betonową (o konsystencji 20-30 s) układa się w żebrach wyrobu przy pierwszym przejściu rozdzielacza z jego skrajnych małych zasobników. Po zagęszczeniu na stole wibracyjnym mieszanki w żebrach wyrobu przy ruchu wstecznym rozdzielacza układa się ją w płycie z następnym zagęszczeniem i wyrównaniem jej powierzchni za pomocą zagęszczającego urządzenia wibracyjnego (program egzamin ustny).
Układanie mieszanki należy rozpocząć najpóźniej 45 min. po jej przygotowaniu i prowadzić nieustannie aż do zakończenia dostawy, zwracając szczególną uwagę na jakość wypełniania przypodporowych odcinków żeber podłużnych. Następnie formę z wyrobem przewozi się suwnicą, za pomocą samoregulującego się zawiesia, do komory naparzania (opinie o programie). Naparzanie rozpoczyna się po wstępnym dojrzewaniu betonu w komorze przy jego temperaturze nie mniejszej niż 15°C; naparzanie przeprowadza się według średniego reżymu (uściślonego w laboratorium): podnoszenie temperatury do 80°C - 2,5 godz., nagrzew - 6 godz., obniżanie temperatury - 2 godz (segregator aktów prawnych). Po otworzeniu boków formy natychmiast zwalnia się stopniowo w sposób ciągły naciąg zbrojenia podłużnych żeber za pomocą czterech lewarów (na stanowisku rozformowania i przygotowania form), bez uprzedniego podciągania jednocześnie całego zbrojenia z obu czołowych końców formy. Następnie zbrojenie przecina się, obcina jego wystające końce i pokrywa je ochronną warstwą zaczynu cementowego. Płyty zdejmuje się w kierunku pionowym, stopniowo przy użyciu zawiesia.
Na rysunku 27-9 pokazano agregatowo-potokową linię Giprostrommasza do produkcji głównie płyt dachowych 3,0X12 i 1,5X12 m; linie takie można w razie potrzeby wykorzystać również do wytwarzania innych wyrobów (np. belek o długości do 9 m), uwzględniając przy tym, że największy udźwig stołu wibracyjnego wynosi 24 T (promocja 3 w 1).
Na formy do produkcji płyt zużywa się duże ilości metalu. Natychmiastowe rozformowanie wyrobu pozwala znacznie obniżyć potrzebną ilość metalu na każdej linii technologicznej i zmniejszyć pracochłonność rozformowania.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32