Blog
Uprawnienia budowlane – wiosna 2019
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – wiosna 2019
Uprawnienia budowlane są niezbędnym warunkiem tego, aby pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie (program na komputer). Pierwsza sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane w roku 2019 odbyła się 17 maja.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa oceniła tę sesję jako rekordową pod względem liczby osób, jakie zostały dopuszczone do testu (program na telefon). Łącznie do egzaminu na uprawnienia budowlane przystąpiło w sesji wiosennej ponad 4700 osób, co wskazuje na to, iż coraz więcej osób jest zainteresowanych zdobyciem uprawnień budowlanych. Nowych zdających było w ok. 3620, natomiast osób przystępujących do egzaminu poprawkowego 1010 (program egzamin ustny). Zdecydowanie najwięcej zdających, bo aż 717 było na Mazowszu. Kolejny był Śląsk, gdzie do egzaminu przystąpiło 531 osób, Małopolska – 494 osoby, Wielkopolska – 348 osób, Pomorze – 328 osób i Podkarpacie – 291 osób. Jak wiadomo, do zaliczenia konieczne jest uzyskanie 75% poprawnych odpowiedzi w części pisemnej egzaminu.
Wiosenna sesja egzaminacyjna stała pod znakiem zapytania jeszcze na początku 2019 roku. Wynikało to z faktu, że ustawa z 22 lutego 20196 roku zmieniająca ustawę Prawo budowlane i przenosząca do niej zapisy rozporządzenia w zakresie uprawnień budowlanych, czekała na podpis prezydenta do 3 kwietnia 2019 roku. Od opublikowania nowelizacji w Dzienniku Ustaw musiało minąć jeszcze 14 dni, aby zaczęła ona obowiązywać (opinie o programie). Do tego czasu Polska Izba Inżynierów Budownictwa nie miała żadnych podstaw prawnych, aby móc zorganizować egzaminy na uprawnienia budowlane.
Na szczęście
Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i przepisy weszły w życie na tyle szybko, że możliwe było zorganizowanie postępowania kwalifikacyjnego (segregator aktów prawnych). Warto jednak pamiętać, że nowelizacja nie spełniła wszystkich oczekiwań i nie usunęła wcześniejszych błędów związanych z zakresem nadawanych uprawnień budowlanych. Jednym z nich jest zastosowanie pojęcia zabudowy zagrodowej, a drugim zastosowanie ograniczenia w zakresie wielkości obiektów z uwzględnieniem kubatury zamiast metrów kwadratowych powierzchni (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32