Blog

Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 2
16.05.2023

Usuwanie ścieków produkcyjnych

W artykule znajdziesz:

Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 3
Usuwanie ścieków produkcyjnych

Usuwanie ścieków produkcyjnych nie wykorzystanych w zakładzie oraz ścieków bytowo-gospodarczych może być zależnie od warunków rozwiązane następująco:

  • W przypadku lokalizacji zakładu na terenie uzbrojonym w sieć kanalizacyjną ścieki muszą być odprowadzane (bezpośrednio lub po uprzednim podczyszczeniu) do istniejącej kanalizacji. Wymagania dotyczące ścieków odprowadzanych do kanalizacji komunalnej sprecyzowane są w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1975 r. (Dz. U. Nr 41, poz 214) (program uprawnienia budowlane na komputer).
  • W przypadku braku możliwości usuwania ścieków do kanalizacji należy przewidzieć lokalne unieszkodliwianie ścieków. Do odbiorników wodnych i do ziemi mogą być odprowadzane ścieki odpowiadające wymaganiom rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 iistopada 1975 r. (Dz. U. nr 41, poz. 214).

W każdym przypadku odprowadzanie ścieków powinno być uzgodnione z właściwymi organami administracji terenowej i państwowej inspekcji sanitarnej. Zakład zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia wodno-prawnego ustalającego odpowiednie warunki usuwania ścieków. Na podstawie wymaganego stopnia redukcji zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach należy w ramach rozwiązania usuwania ścieków z zakładu ustalić schemat technologiczny i odpowiednie urządzenia do oczyszczania ścieków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W rozwiązaniach technicznych gospodarki wodno-ściekowej zakładów przemysłowych występują typowe urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne rozpowszechnione w budownictwie komunalnym oraz specjalne urządzenia wodne i ściekowe charakterystyczne dla budownictwa przemysłowego (uprawnienia budowlane).

W rozwiązaniach technicznych gospodarki wodno-ściekowej należy w miarę możliwości wykorzystać typowe projekty urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych ogłaszane na bieżąco w „Katalogu budownictwa”(program egzamin ustny).

Urządzenia hydroforowe

Ujęcia wody zależnie od warunków miejscowych mogą być projektowane jako ujęcia wód powierzchniowych lub podziemnych. Ujęcia powierzchniowe powinny być stosowane przede wszystkim dla zaopatrzenia zakładów o znacznym zapotrzebowaniu wody (opinie o programie). Ujęcia wód podziemnych korzystne są w przypadkach mniejszego zapotrzebowania wody, a w szczególności dla zakładów wymagających wody o stosunkowo niskiej temperaturze. Ujęcia wody dla przemysłu w zasadzie nie odbiegają od ujęć wody dla potrzeb komunalnych. Dla ujęć wody przemysłowej charakterystyczne są znaczne nierównomierności rozbioru wody (niekiedy okresowe dostarczanie wody w ciągu roku lub doby) oraz w większości rodzajów przemysłu niewielkie wymagania dla wody pod względem bakteriologicznym.

W rozwiązaniach technicznych ujęć wody dla przemysłu należy wykorzystać wytyczne i przepisy obowiązujące dla ujęć komunalnych (podstawowym aktem prawnym jest zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 28.8.1964 r. w sprawie ustanowienia wytycznych technicznych projektowania ujęć wód powierzchniowych i podziemnych dla wodociągów komunalnych) (segregator aktów prawnych). Strefy ochronne dla ujęć wód należy określać w oparciu o rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24.3.1965 r. w sprawie ustalania stref ochronnych ujęć i źródeł wody oraz zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 7.2.1969 r. w sprawie zasięgu i wyznaczania granic terenów strefy ochronnej i ujęć źródeł wody.

Pompowanie wody występują przy ujęciu wody oraz, w zależności od potrzeb, w odpowiednich punktach rozwiązania zaopatrzenia w wodę. W opracowaniach technicznych pompowni należy wykorzystywać ustalenia „Normatywu technicznego projektowania pompowni” dla wodociągów komunalnych (załącznik do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 20. 10. 1966 r. Dz. Bud. nr 8/67) (promocja 3 w 1).

Urządzenia hydroforowe występujące w rozwiązaniach gospodarki wodnej należy projektować zgodnie z zasadami omówionymi w poprzednich rozdziałach dla instalacji komunalnych. Zbiorniki wody dla zakładów przemysłowych należy projektować na podstawie wytycznych technicznych projektowania zbiorników wodociągowych oraz przepisów przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 8 Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 9 Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 10
Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 11
Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 12 Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 13 Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 14
Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściany komory śluzowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami