Blog

25.05.2020

Uwagi o obliczaniu stropów

W artykule znajdziesz:

Uwagi o obliczaniu stropów

Uwagi o obliczaniu stropów

Uwagi o obliczaniu stropów i ich wymiarowaniu. Jak w dać z przeglądu typów stropów grzybkowych o konstrukcji prefabrykowar bądź częściowo prefabrykowanej, płyty stropowe - z wyjątkiem płyt muru - litycznych na slupach i głowicach prefabrykowanych - pracują jak układy płytowe jednoprzęsłowe lub ciągłe albo układy ramowe; zależne jest to od konstrukcji prefabrykatów oraz ich wzajemnych połączeń (program uprawnienia budowlane na komputer).

Poszczególne elementy płyt i płyt-belek pracują jako jednoprzęsłowe, gdy nie są łączone ze sobą oraz z głowicą betonem za pomocą wypuszczonych z nich prętów (połączenia żelbetowe przez przyczepność wkładek), gdy nie są łączone przez spawanie tych wkładek wraz z zabetonowaniem węzła lub nie są łączone przez spawanie sztywnymi kształtownikami albo blachami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli występują podane wyżej połączenia, łączone elementy współpracują ze sobą tworząc układy ciągłe. Na przykład płyty między głowicami na rys. 3-119 mogą pracować jako ciągłe. W przypadkach wątpliwych można takie elementy uważać za częściowo zamocowane.

Przy tego rodzaju połączeniach wzajemnych zbrojenie w elementach należy liczyć na zsumowane momenty dwóch etapów: I etapu pracy - na ciężar własny i wszelkich obciążeń, jakie mogą działać przed wykonaniem połączeń (elementy swobodnie podparty) i II etapu pracy - na wszystkie dodatkowe obciążenia, jakie będą działały po wykonaniu połączeń, tj. dodatkoWe obciążenie stałe i obciążenie użytkowe (elementy o pracy ciągłej płytowej (uprawnienia budowlane).
Zasada ta obowiązuje również i płyty środkowe krzyżowo zbrojone pokazane schematycznie (wariant I).

Niezależnie od podanego wyżej obliczenia międzygłowicowe płyty-belki należy obliczać na siły poprzeczne, a skrajne sprawdzać na skręcanie. Jeżeli odpowiednie połączenia wykonuje się również między umonolitycznionymi elementami płyty a głowicą wraz ze słupem, układ taki, pracuje jako układ ramowy, a poszczególne elementy płyty sprawdzane są dodatkowo (jako swobodnie podparte) na ciężar własny i obciążenia montażowe (program egzamin ustny).

Płyta monolityczna

W przypadku wykonania płyty monolitycznej na słupach i głowicach prefabrykowanych układ ten oblicza się jak strop monolityczny, zgodnie z zaleceniami. Stosowane są także stropy, w których prefabrykaty płyty pełnią jakby dodatkową funkcję deskowania dla wylewanej nad nimi płyty (opinie o programie).

Beton tej płyty zapełnia przestrzenie pustych głowic, umonolityczniając w ten sposób cały układ konstrukcyjny. Dolne zbrojenie płyty prefabrykowanej musi być tu obliczone na dodatnie momenty sumaryczne: od ciężaru własnego wraz z mokrym betonem i obciążeniem roboczym - obliczone jak dla elementu jed- noprzęsłowego, i od dopełniającego obciążenia stałego wraz użytkowym - obliczone jak dla płyty grzybkowej monolitycznej. Zbrojenie górne (na momenty ujemne) wykonane w monolitycznej części górnej płyty oblicza się na obciążenie drugiego rodzaju.
Wymiarowanie elementów płyt nie różni się niczym (w zależności od ich pracy) od elementów płytowych lub płytowo-żebrowych jedno- lub dwukierunkowo zbrojonych, albo płyt grzybkowych.

Słupy stropów oblicza się na obciążenie przypadające z pola odpowiadającego jednemu polu siatki słupów oraz na moment zginający od płyty. Przy płytach umonolitycznionych betonem wraz z głowicą momenty oblicza się, natomiast przy braku monolityczności - oblicza się je zgodnie ze schematem oparcia elementów płyty na głowicy (segregator aktów prawnych).
Ścianki głowic kielichowych nie zapełnionych betonem w czasie montażu oblicza się w obu prostopadłych kierunkach jak wsporniki obciążone płytami-belkami i środkowymi płytami wraz z obciążeniem montażowym, natomiast głowice pełne oblicza się jak wsporniki na całkowite obciążenie stałe i użytkowe.

Stropy te są płytami opartymi na słupach bez pośrednictwa zewnętrznych głowic. Aby jednak nie nastąpiło przebicie płyty przez słup, muszą w płycie znajdować się sztywne elementy konstrukcyjne, których zadaniem jest stworzenie takiego oparcia, by w płycie nie było przekroczone nawet dopuszczalne naprężenie na ścinanie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami