Blog
Uzbrojenie placu budowy
W artykule znajdziesz:
Uzbrojenie placu budowy
Jak już poprzednio podano, projekt zagospodarowania i uzbrojenia placu budowy jest częścią składową techniczno-roboczego projektu organizacji budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Celem opracowania projektu zagospodarowania i uzbrojenia placu budowy jest zapewnienie warunków prawidłowego przebiegu produkcji.
Projekt zagospodarowania i uzbrojenia placu budowy powinien rozwiązać następujące zagadnienia:
- Rozplanowanie dojazdów i tras transportu poziomego oraz rozmieszczenie urządzeń transportu pionowego.
- Rozplanowanie przyobiektowych placów składowych na materiały, prefabrykaty i elementy konstrukcji.
- Rozplanowanie zmechanizowanych zespołów i urządzeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- Usytuowanie magazynów i prowizorycznych budynków dla kierownictwa i robotników.
- Sporządzenie planu prowizorycznych sieci, doprowadzających energię elektryczną, wodę, gaz itp.
Przy projektowaniu zagospodarowania i uzbrojenia placu budowy należy przestrzegać następujących wytycznych:
1) Koszty budowy wszystkich urządzeń i budynków tymczasowych powinny być jak najniższe (uprawnienia budowlane).
2) Rozplanowanie poszczególnych elementów zagospodarowania placu budowy powinno zapewnić dogodny i jak najkrótszy transport wewnętrzny.
3) Stworzenie racjonalnych warunków pracy dla załogi, zapewniających spełnienie postulatów bezpieczeństwa i higieny pracy.
4) Zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na placu budowy.
Uwagi ogólne o zagospodarowaniu placu budowy. Obecnie omówimy warunki, których spełnienie jest podstawą realizacji wyżej podanych wytycznych, dotyczących prawidłowego i ekonomicznego rozwiązania zagospodarowania placu budowy (program egzamin ustny).
Koszty budowy urządzeń i budynków tymczasowych będą jak najniższe wówczas, gdy w jak najszerszym zakresie wykorzystamy dla celów budowy istniejące na placu budowy budynki i urządzenia. Powierzchnię użytkową czasowych budynków i urządzeń projektować należy jak najoszczędniej.
Konstrukcje budynków tymczasowych
Konstrukcje budynków tymczasowych powinny być inwentaryzowane, tak aby po spełnieniu swego zadania na jednej budowie mogły być przenoszone na inne budowy. Istniejące na placu budowy stałe sieci wodociągowe, kanalizacyjne oraz doprowadzenie energii elektrycznej należy w maksymalnym stopniu wykorzystać dla potrzeb budowy (opinie o programie).
Rozplanowanie poszczególnych elementów zagospodarowania placu budowy powinno zapewnić dogodny i jak najkrótszy transport wewnętrzny.
Wszystkie elementy zagospodarowania placu budowy możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy. Do pierwszej należą te, które pozostają na placu do końca budowy, do drugiej zaś należą elementy ulegające likwidacji w czasie robót, jak np. składy cegły i elementów stropowych, betoniarki itp.
Plan zagospodarowania placu budowy nie jest więc niezmienny w czasie (segregator aktów prawnych). Wykorzystujemy tę okoliczność w ten sposób, że w miejscu, gdzie np. w czasie wykonywania fundamentów składuje się cegłę, układa się później elementy stropowe itp.
Wskaźnikiem racjonalnego sporządzenia planu zagospodarowania placu budowy jest obliczenie transportu poziomego na placu, wyrażone w tonometrach lub tonokilometrach. Im mniejszy jest ten wskaźnik, tym lepiej jest opracowany plan zagospodarowania placu budowy.
Elementy zagospodarowania placu budowy należy, w myśl powyższej zasady minimum transportu, sytuować w zasadniczych trzech strefach. Najbliżej wznoszonego obiektu w bezpośrednim zasięgu podnośników należy umieścić składy materiałów i elementów bezpośrednio wbudowywanych (cegła, prefabrykaty itp.) oraz wytwórnie betonów i zapraw wraz ze związanymi z nimi składami i magazynami, w drugiej strefie umieszcza się część warsztatową, jak warsztaty ciesielskie, zbrojarskie, kowalsko-ślusarskie itp. trzecią strefę zagospodarowania placu budowy stanowią budynki administracyjno-socjalne itp.
Rozmieszczenie poszczególnych elementów zagospodarowania placu budowy uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju i ilości środków transportu poziomego i pionowego względnie poziomo-pionowego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32