Blog
Uzdatnianie wody
W artykule znajdziesz:
Uzdatnianie wody
Jak już wspomniano, wytworzona w wyniku działania inhibitora warstewka ochronna utrzymuje się jeszcze przez okres paru miesięcy. Wykres wzrostu oraz spadku siły inhibitującej krzemianu sodowego w zależności od czasu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pomimo zjawiska powolnego spadku właściwości ochronnych spowodowanego przerwaniem dozowania inhibitora należy jednak unikać długich przerw w uzdatnianiu wody. Bowiem jak wynika z pracy, mogą one w ostatecznym efekcie doprowadzić do przyspieszenia procesów korozyjnych. Głównym problemem związanym z szerokim zastosowaniem w praktyce inhibitorów krzemianowych jest konieczność ich dokładnego dozowania. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie inhibitora produkowanego w postaci stałą (Silenal ST) w specjalnym zbiorniku, przez który przepływa woda o temperaturze 15-550C.
Optymalna temperatura wody omywającej Silenal ST wynosi ok. 45’C (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stąd też w dwustopniowych węzłach c. w. u. dozownik inhibitora powinien być umieszczony za wymiennikiem I stopnia. Stosowanie ciekłego Silenalu o odpowiedniej rozpuszczalności uzależnione jest od opracowania konstrukcji dozowników niezawodnych w działaniu i gwarantujących nieprzekraczanie dopuszczalnych stężeń. Obecnie stan wiedzy o działaniu inhibitorów, trudności zaopatrzenia w inhibitory i urządzenia towarzyszące (dozowniki, aparatura kontrolna itp.) nie stwarzają warunków do szerokiego stosowania tej metody uzdatniania wody. Tym niemniej należy przypuszczać, że po wykonaniu większej liczby grupowych węzłów c. w. u. zaistnieją korzystne warunki do uzdatniania wody za pomocą krzemianów sodowych (uprawnienia budowlane).
Wewnętrzna korozja przewodów i wymienników instalacji c. w. u. wody jest wywołana głównie przez rozpuszczone w wodzie gazy; tlen 02, agresywny C02, a także przez chlor Cl i związki SO,. Szczególnie wysoką aktywność korozyjną mają tlen i dwutlenek węgla. Gazy te rozpuszczone w wodzie spełniają rolę katalizatora korozji. Korozyjną aktywność zarówmo 02, jak i C02 charakteryzuje współczynnik K będący stosunkiem masy metalu przechodzącego w produkty korozji do masy agresywnego gazu.
Podstawowa metoda usuwania z wody tlenu i dwutlenku węgla polega na termicznym odgazowaniu wody (program egzamin ustny).
Proces odgazowania wody
Zasada termicznego odgazowania polega na wykorzystaniu zależności pomiędzy rozpuszczalnością gazów w wodzie a ciśnieniem cząstkowym gazu w warstwie gazu bezpośrednio przylegającej do zwierciadła wody. Ciśnienie cząstkowa w tej warstwie podczas wrzenia wody równe jest zeru stąd też w tym stanie stężenie gazów w wodzie dąży do zera.
W miarę spadku temperatury wody poniżej temperatury wrzenia wzrasta zawartość gazów rozpuszczonych w wodzie. Zależność szczątkowej zawartości tlenu od temperatury wrzenia wody i stopnia jej niedogrzania At (opinie o programie).
W instalacjach cieplej wody użytkowej mogą znaleźć zastosowanie następujące urządzenia do termicznego odgazowania wody:
- odgazowywacze atmosferyczne, w których nadciśnienie w kolumnie wynosi 20-1-40 kPa (0,2-M),4 at),
- odgazowywacze próżniowe, w których proces odgazowania przebiega przy podciśnieniu zależnym od temperatury wody,
- odgazowywacze naturalne, w których proces odgazowania zachodzi w otwartych zbiornikach pod ciśnieniem atmosferycznym (segregator aktów prawnych).
W odgazowywaczach atmosferycznych proces odgazowania wody przebiega zazwyczaj w temperaturze 105°C. Stąd też ten typ urządzeń może być stosowany wyłącznie w węzłach c. w. u. usytuowanych przy kotłowniach osiedlowych. W tych bowiem przypadkach wr ciągu całego roku istnieje możliwość podgrzewania wody do temperatury 105°C. W węzłach grupowych zasilanych za pośrednictwem miejskich sieci cieplnych z elektrociepłowni stosuje się odgazowywacze próżniowe.
Wynika to z faktu, że w okresie przejściowym i letnim temperatura wody sieciowej przy stosowanym systemie regulacyjnym wynosi ok. 70°C.
W obu systemach odgazowania wody można zmniejszyć zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie do 0,05-0,1 mg/dm3 i całkowicie usunąć agresywny (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32