Blog
Wapno wolnogaszące
W artykule znajdziesz:
Wapno wolnogaszące należy zacząć gasić od wrzucenia do skrzyni rozdrobnionych brył wapna o wielkości pięści, tak aby skrzynia zapełniła się do wysokości 15 cm. Następnie wapno polewa się wodą w takiej ilości, aby wapno było zanurzone do połowy w wodzie. Dopiero gdy wapno zacznie pękać i rozpadać się, dodaje się wody, lekko mieszając gracą (program uprawnienia budowlane na komputer). Trzeba uważać, żeby nie dolać zbyt dużo wody, ponieważ nadmiar wody może być dla wapna szkodliwy. Przy zbyt dużej ilości wody wapno staje się wodniste i jakość jego znacznie się obniża. Czas gaszenia wapna wolnogaszącego wynosi ponad 30 minut. W zależności od rodzaju wapna orientacyjna ilość wody użyta do zgaszenia 1 tony wapna wynosi 2000-3000 litrów. Wapno szybkogaszące jest bardziej wydajne i wymaga znacznie więcej wody, chude - mniej. Skrzynie nie powinny być zapełniane wapnem więcej niż do 3/4 objętości, ponieważ wapno w czasie gaszenia zwiększa swą objętość i może się wylać ze skrzyni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po zakończeniu procesu gaszenia, tzn. kiedy bryłki wapna całkowicie rozpuszczą się w wodzie, wapno powinno mieć gęstość rzadkiej śmietany. Należy podnieść wtedy zasuwę i wapno spływa przez siatkę do przygotowanego dołu. Po zgęstnieniu wapno w dole przysypuje się warstwą piasku grubości ok. 20 cm, a zimą ponad 25 cm (uprawnienia budowlane).
Zadołowane wapno należy szczególnie starannie zabezpieczyć przed przemarzaniem, ponieważ przemarznięte wapno nie nadaje się do robót tynkarskich. W czasie gaszenia i dołowania wapna należy zachować wszelkie środki ostrożności. Pył wapienny jest bardzo szkodliwy. W czasie pracy przy gaszeniu wapna powinno się założyć odzież ochronną, a po jej zakończeniu starannie umyć ciało i zmienić odzież (program egzamin ustny).
Dobrej jakości ciasto wapienne
Wymagania. Dobrej jakości ciasto wapienne jest koloru białego, nieznacznie szarego lub kremowego. Im wapno jest bielsze, tym jest lepsze i bardziej wydajne. Wapno „spalone”, tj. zgaszone przy użyciu zbyt małej ilości wody, jest koloru brązowego i odznacza się niską jakością. Wapno takie nie nadaje się do robót tynkarskich. Przy roztarciu ciasta wapiennego w rękach nie powinno wyczuwać się w nim grudek i szorstkości. Długie przechowywanie zgaszonego wapna (ciasta wapiennego) w dole wpływa dodatnio na jego jakość. Wapno przeznaczone do wykonywania tynków szlachetnych powinno być dołowane dłużej niż przez 6 miesięcy, do zwykłych tynków - co najmniej 3 miesiące, a do robót murarskich - 3 tygodnie (opinie o programie).
Określenie. Wapno suchogaszone jest spoiwem budowlanym powietrznym, które otrzymuje się przez działanie na wapno niegaszone ograniczoną ilością wody. Wapno pod wpływem wody zostaje zamienione w suchy biały proszek.
Wapna suchogaszonego można używać na budowie bez potrzeby gaszenia, ponieważ proces ten został przeprowadzony w zakładach wapienniczych. Wapno suchogaszone znane jest również pod nazwą wapna hydratyzowanego. Właściwości. Wapno suchogaszone produkuje się w jednym gatunku. Gęstość pozorna w stanie luźno nasypanym wynosi 440-450 kg/m8, a w stanie utrzęsionym - 700-h800 kg/m (segregator aktów prawnych).
Zastosowanie. Wapno suchogaszone używane jest podobnie jak wapno gaszone do zapraw, zwłaszcza wtedy, kiedy zachodzi konieczność szybkiego przygotowania zaprawy, a na budowie brak ciasta wapiennego lub gdy nie ma warunków do gaszenia i dołowania wapna.
Po zmieszaniu wapna suchogaszonego z wodą otrzymuje się ciasto wapienne. Wskazane jest połączenie wapna z wodą na co najmniej 24 godz. przed użyciem. Wcześniejsze zarobienie wapna z wodą wpływa na uzyskanie lepszej jakości wapna wskutek całkowitego dogaszenia cząstek wapna. Zlekceważenie tych wskazań może doprowadzić do powstawania odprysków na tynkach (promocja 3 w 1). Orientacyjnie można podać, że z 600 kg wapna suchogaszonego otrzymuje się około 1 m8 ciasta wapiennego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32