Blog

Hala wielonawowa zdjęcie nr 2
24.05.2022

Warstwowe płyty

W artykule znajdziesz:

Hala wielonawowa zdjęcie nr 3
Warstwowe płyty

Warstwowe płyty z tworzyw sztucznych stosowane są najczęściej jako okładziny ścienne. Kolor i rysunek lub wzór znajdują się zazwyczaj tylko z jednej strony, czasem jednak zachodzi konieczność barwienia obu płaszczyzn płyty. W tym przypadku okazuje się często, że tylna płaszczyzna ma gorsze zabarwienie tak w tonie, jak i w jakości wykończenia. Na ogół zdarza się, że tylna powierzchnia płyty w czasie produkcji zostaje zarysowana lub ulega zniekształceniu, wobec czego nie jest praktyczne dawanie tego samego wykończenia po obu stronach płyty. W normalnych warunkach tylko płaszczyzna licowa jest widoczna, a druga przymocowana jest do podłoża lub do ściany (program uprawnienia budowlane na komputer).

Styki w okładzinach ściennych mogą być zakryte lub wykonane na wrąb, a wybór styku uzależniony jest od projektanta. Sztywność płyt stanowi ich dodatnią stronę, pozwalającą na umocowanie ich jako samodzielnych elementów, które można łatwo usunąć lub wymienić. Płyty przymocowuje się zwykle bezpośrednio do drewnianego szkieletu za pomocą kształtek aluminiowych lub kształtek z tworzyw sztucznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Kształtki aluminiowe przyśrubowuje się do drewna; są one tak zaprojektowane,

aby płyty można było łatwo wsuwać i utrzymywać nasadkę w pożądanej pozycji. Kształtki aluminiowe produkuje się o. rozmaitych profilach, mogą one być galwanizowane lub malowane. Szerokość kształtki aluminiowej można zmniejszyć przez zastosowanie specjalnie projektowanych kształtek z rowkiem pośrodku. W rowku umieszcza się giętką listewkę z polichlorku winylu. Listewkę taką można dobrać odpowiednio do płyt lub utrzymać w kolorze odpowiednio kontrastującym z pozostałymi płaszczyznami (uprawnienia budowlane). Właściwy wybór koloru jest ściśle uzależniony od charakteru wnętrza. Tam gdzie pożądana jest atmosfera żywości i świeżości, można uzyskać ciekawe efekty przez zastosowanie wielobarwnych listewek pokrywających styki (program egzamin ustny).

Sztywność płyt warstwowych

Sztywność płyt warstwowych umożliwia użycie ich do stropów, jeżeli odległość belek nie jest zbyt duża. Płyta o grubości 1,5 mm nie ugnie się, jeśli odległość osi beleczek wyniesie 45 cm, jednak płyty o większej grubości dają korzystniejsze wyniki przy płaskim stropie. Płyty przymocowuje się do belek teówek lub kątówek w ten sam sposób jak i przy innych podwieszonych stropach (opinie o programie).

Sposób umocowania płyt uzależniony jest od miejsca, w którym mają być umieszczone. Istnieje kilka sposobów przytwierdzania płyt do ścian. Najtańszym i najczęściej stosowanym sposobem jest użycie listew osłaniających spoiny. Dla uniknięcia monotonii, jaką daje płaszczyzna bez załamań, stosuje się często listwy przybijane poziomo i pionowo. Do tego celu używa się galwanizowanego aluminium, drewna lub tworzyw sztucznych. Najczęściej stosowane są listwy aluminiowe, jakkolwiek nie kontrastują one w sposób zadowalający z laminatami z tworzyw sztucznych (segregator aktów prawnych). Należy projektować listwy o ciekawej fakturze i kolorach; wydaje się, że najwłaściwsze do tego celu są listwy z tworzyw sztucznych. Listwy przyśrubowuje się do ściany, a płyty wsuwa na właściwe miejsce. W ten sposób płyty mają pewną możliwość ruchu. Listwy z tworzyw sztucznych posiadają takie same profile jak listwy aluminiowe. Mają one przyjemną fakturę i nadają ułożonym płytom wygląd jednolitego materiału. Produkuje się je z polichlorku winylu metodą wytłaczania, otrzymując sztywne listwy w różnych kolorach.

Listwy przybija się gwoździami umieszczonymi w rowku (żłobku), a główki gwoździ pokrywa się innymi listewkami. Listewki te są zazwyczaj giętkie i mogą być użyte również jako gzyms dla krawędzi z krzywizną; można je stosować do innych celów dekoracyjnych. Pierwotnie używano tylko giętkich listew z tworzyw sztucznych, okazało się jednak, że ulegały one paczeniu i odstawały od płyt (promocja 3 w 1). Po kilkuletnim doświadczeniu należało je zastąpić innymi. Obecnie stosuje się listwy sztywne, listwy giętkie są jeszcze używane w połączeniu z kształtkami aluminiowymi w celu zmniejszenia widocznej szerokości listwy metalowej zakrywającej spoinę płyt.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Hala wielonawowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Hala wielonawowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Hala wielonawowa zdjęcie nr 8 Hala wielonawowa zdjęcie nr 9 Hala wielonawowa zdjęcie nr 10
Hala wielonawowa zdjęcie nr 11
Hala wielonawowa zdjęcie nr 12 Hala wielonawowa zdjęcie nr 13 Hala wielonawowa zdjęcie nr 14
Hala wielonawowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Hala wielonawowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Hala wielonawowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami