Blog

Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 2
17.05.2022

Warstwy betonu

W artykule znajdziesz:

Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 3
Warstwy betonu

W Polustrowskim Zakładzie DSK w Leningradzie produkuje się płaskie płyty o grubości 10 cm i wymiarach całego pokoju, formowane z mieszanki betonowej o konsystencji równej 1-4-1,5 cm opadu stożka. Mieszankę zagęszcza się za pomocą wibronasadki przy bezpośrednim przekazywaniu wibracji na mieszankę, z pominięciem boków ogrzewanej formy. Powierzchnię płyty wygładza się za pomocą systemu wałków (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy naparzaniu w komorach dołowych wilgotność końcowa betonu wynosi 17-18% wagowo. W stropach wielokanałowych, płytach ściennych keramzytobetonowych, jak również w płytach dachowych ocieplonych i z warstwą izolacji przeciwwilgociowej - wilgotność końcowa wg GOST 1102-64 powinna być nie większa niż 12% (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dlatego obróbkę cieplną betonu zwykłego należy prowadzić w formach ogrzewanych (z zastosowaniem „gorącej mieszanki” lub bez tego), a przy produkcji masowej i taśmowej płyt z betonu zwykłego i lekkiego - w komorach tunelowych szczelinowych o działaniu ciągłym z nagrzewaniem ich za pomocą promieni podczerwonych. jednostronnym nagrzewaniu warstwy betonu bezprośrednio stykające się z gorącymi powierzchniami matrycy nagrzewają się prędzej, a bardziej oddalone - wolniej. Powoduje to nie tylko nierównomierne nagrzewanie betonu, ale także przemieszczanie się wilgoci w betonie i jej nadmierne parowanie. Dla jego zmniejszenia należy, niezależnie od obowiązkowego przykrycia wyrobów błonami paroszczelnymi, nawilżania mokrymi trocinami, stosować bardziej łagodne warunki obróbki cieplnej (uprawnienia budowlane).

Przy nagrzewaniu wyrobów w odkrytych formach i szybkim podnoszeniu temperatury betonu, osiągającej 100°C i wyżej, zwiększona prężność pary w porach betonu może doprowadzić do rozluźnienie jego wierzchnich warstw, co jest szczególnie niebezpieczne w wyrobach cienkich (program egzamin ustny). Dlatego powierzchnia betonu powinna być nie tylko szczelnie przykryta, ale również nieco obciążona dostatecznie grubą taśmą gumową lub ciężkimi płytami z izolacją zapobiegającą przenikaniu pary.

Cechy charakterystyczne obróbki

Przy wibrowalcowaniu beton wyrobów musi w ciągu krótkiego czasu uzyskać wytrzymałość, umożliwiającą zdjęcie ich z taśmy, tj. rzędu 40-50% R2a (opinie o programie). Można to osiągnąć przez zastosowanie następujących zabiegów: podgrzewaniem betonu w ciągu 20-F30 min i izotermicznym ogrzewaniem przy temperaturze zbliżonej do 100‘C, zastosowaniem czystoklinkierowych, wysokoalitowych cementów wysokich marek z ograniczoną zawartością glinianów wapniowych (do 8%) i o miałkości do 4000-P 5000 cm2/g; zapewnieniem W/C rzędu 0,30-r-0,32, na drodze zużycia cementu do 450-P500 kg/m3; zastosowaniem kruszyw wysokojakościowych pod względem uziarnienia i czystości; układaniem gorącej mieszanki z 2-3-godzinnym wstępnym jej dojrzewaniem.

Przy nagrzewaniu betonu w zamkniętej formie z dociążeniem przemieszczanie się w nim wilgoci i swobodna zmiana objętości betonu są ograniczone sztywną formą, jak również ciśnieniem mechanicznym. Wytrzymałość wyrobów nagrzewanych w zamkniętych formach ogrzewczych bywa zwykle o 10-F15% większa niż nagrzewanych w komorach, a efekt obróbki cieplnej betonu twardniejącego pod obciążeniem będzie jeszcze większy (segregator aktów prawnych).

Cechy charakterystyczne obróbki cieplnej wyrobów z betonów lekkich na kruszywach porowatych. Optymalne warunki naparzania betonów lekkich zależą nie tylko od rodzaju i składu mineralogicznego cementu, marki i wytrzymałości fabrycznej betonu, lecz również od jego ciężaru objętościowego, struktury, a także od właściwości kruszyw porowatych i dlatego warunki te powinny być ustalone na drodze doświadczalnej.

W betonach o strukturze zwartej, ciężarze objętościowym poniżej 1200 kG/m3 i marek do 100 optymalne warunki naparzania zapewniają zwykle wytrzymałość zbliżoną do normowej (promocja 3 w 1). Przy tym celowe jest stosowanie takich warunków technologicznych, przy których temperatura podnosi się 40d-50°C na 1 godz., a ogrzewanie izotermiczne odbywa się przy temperaturze 9o-rioo°c. w pomniejszym czasie wytrzymałość takiego bebonu zwiększa się bardzo nieznacznie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 8 Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 9 Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 10
Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 11
Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 12 Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 13 Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 14
Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stworzenie forum i wątku ze wspomnieniami z egzaminu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami