Blog

23.03.2020

Warunki bezpieczeństwa pracy

W artykule znajdziesz:

Warunki bezpieczeństwa pracy

Warunki bezpieczeństwa pracy

Pracownicy zatrudnieni przy robotach ciesielskich powinni być wyposażeni w: ubrane robocze, buty o giętkich podeszwach, hełmy ochronne i pasy bezpieczeństwa. Narzędzia ciesielskie, jak: siekiery, dłuta, łapy, należy nosić w skrzynkach drewnianych specjalnie do tego celu przystosowanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Niedopuszczalne jest noszenie w kieszeniach gwoździ lub jakichkolwiek bądź ostrych przedmiotów. ponieważ przy upadku mogą się one stać przyczyną dotkliwego skaleczenia.
Praca na wysokościach. Do pracy na wysokościach mogą być kierowani tylko ci cieśle (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Morzy mają zezwolenie lekarza na wykonywanie pracy w takich warunkach. Pracownicy zatrudnieni na wysokościach powinni przypinać pasy bezpieczeństwa.

W szczególnych wypadkach, gdy zastosowanie pasów jest niemożliwe, poniżej stanowiska roboczego należy zawieszać konopne siatki ochronne lub wykonać dodatkowo pomosty ochronne.
Pomosty robocze wzniesione powyżej jednego metra nad poziomem terenu należy obarierpwać (uprawnienia budowlane).
Pracując na wysokościach nie należy dotykać żadnych przewodów sieci elektrycznej, nawet izolowanych o bliskości przewodów należy zawiadomić kierownika budowy. Pomostów rusztowania zasadniczego jak również pomocniczego nic należy obciążać dużą ilością materiału w jednym miejscu, ponieważ może to być powodem załamania.

Wszelkie roboty ciesielskie, jak: cięcie, struganie, piłowanie, należy wykonywać poza rusztowaniem pomocniczym (program egzamin ustny). Na rusztowaniach wolno wykonywać wyłącznic końcowe dopasowanie elementów drewnianych.
Przebywanie na rusztowaniach podczas dłuższych przerw w pracy lub poza pracą jest niedozwolone.
Roboty impregnacyjne. Zatrudnianie pracowników przy impregnacji drewna bez uprzedniego zezwolenia lekarza jest niedopuszczalne (opinie o programie).
Pracownicy wytypowani do robót impregnacyjnych powinni być przeszkoleni i poinformowani o szkodliwości środków stosowanych do impregnacji drewna. Pracowników wykonujących prace impregnacyjne należy wyposażyć w ubranie ochronne z zapinanymi rękawami, rękawice nieprzemakalne oraz w maski.
W czasie wykonywania prac impregnacyjnych nie wolno palić tytoniu ani spożywać posiłków na stanowisku roboczym.
Praca piłą tarczową stałą. Przed każdorazowym przystąpieniem do pracy trzeba stwierdzać, czy pita tarczowa nie ma usterek spowodowanych pracą w poprzednim dniu. W związku z tym należy:
- sprawdzić, czy dociągnięte są wszystkie śruby i nakrętki.
- sprawdzić uziemienie silnika oraz doprowadzenie prądu.
- sprawdzić prawidłowość założenia wszystkich osłon oraz sprawność osłony górnej,
- sprawdzić prawidłowość ustawienia klina,
- sprawdzić stan smarowania (segregator aktów prawnych).

Składniki betonu

Po wyłączeniu prądu sprawdzić ręcznie swobodę obrotu piły tarczowej i usunąć ewentualne przyczyny hamowania.
Uruchomić próbnie pilę i obserwować ją: zauważone usterki usunąć, po czym próbę powtórzyć.
Praca piłą tarczową ręczną. Pilą ręczną może posługiwać się przyuczony, dokładnie poinstruowany pracownik. Pilę przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie sprawdzić w myśl zasad podanych dla piły tarczowej.
Przesuwanie ręką dolnej osłony przy włączonym silniku grozi co najmniej skaleczeniem i jest niedopuszczalne. W wypadku złego funkcjonowania osłony dolnej pracę należy przerwać i piłę oddać do przeglądu.
Składnikami betonu są: cement, kruszywo i woda. Jakość betonu zależy przede wszystkim od jakości tych składników. Dlatego kruszywo, cement i woda (jeżeli nie jest pobierana z wodociągów) powinny być zbadane w laboratorium betonów i ocenione pod względem ich przydatności do betonu.
Cementy
Do wykonywania betonu stosuje się cementy następujących rodzajów i marek:
- cement portlandzki marki 250, 350. 450 i 550,

- cement portlandzki szybkotwardniejący marki 400,
- cement portlandzki szybkotwardniejący marki 400 i 500 „Super".
- cement portlandzki drogowy marki 325.
- cement portlandzki biały marki 250 i 350.
- cement hutniczy marki 250 i 350.
- cement glinowy 400 i 500.
Naturalne kruszywa kamienne do betonu zwykłego
Kruszywa naturalne (BN-69/6721-02). Jest to materiał kamienny rozdrobniony w sposób naturalny, występujący w przyrodzie w postaci luźnych okruchów.
Podział kruszyw wg wymienionej normy jest następujący.
Piasek. Jest to najdrobniejsze kruszywo skalne, o wielkości ziam od 0 do 5 mm jakie stosuje się do betonów. Ze względu na miejsce wydobywania piaski mogą być rzeczne lub kopalniane.
Dopuszcza się zanieczyszczenie piasku gliną, iłem. wodorostami itp.. do 0,5%, pyłami mineralnymi o średnicy poniżej 0.05 mm do 3%, w stosunku wagowym (promocja 3 w 1). Zanieczyszczenia organiczne piasku bada laboratorium betonów i wydaje orzeczenie o jego przydatności.
Znaczne zanieczyszczenie piasku można wstępnie rozpoznać, rozcierając go w dłoniach: piasek - zawierający rozdrobnioną glinę lub ił - brudzi dłonie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami