Blog

04.03.2022

Warunki geotechniczne terenu

W artykule znajdziesz:

Warunki geotechniczne terenu

Warunki geotechniczne terenu z podaniem czynników, które mają wpływ na projektowaną konstrukcję, sposób posadowienia, wykonanie robót fundamentowych i eksploatację budowli; do czynników tych należą:

  1. ukształtowanie pierwotnej i projektowanej powierzchni terenu i jego uzbrojenie (program uprawnienia budowlane na komputer),
  2. budowa podłoża budowlanego i jego właściwości fizyczno-mechaniczne oraz agresywność,
  3. warunki wodne, wahania poziomów wód i ich agresywność,
  4. warunki wytrzymałości i stateczności podłoża gruntowego oraz jego odkształceń,
  5. inne czynniki mające istotne znaczenie dla projektowanej budowli, jak szkody górnicze, powodzie, usuwiska lub zapadliska itd.,
  6. wymagana klasa odporności ogniowej budowli (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
  7. charakterystyka środowiska ze względu na agresję i ogólne zasady zabezpieczenia konstrukcji przed korozją,
  8. zasady montażu; projekty konstrukcji prefabrykowanych powinny zawierać ogólne zasady montażu, z zaznaczeniem jego wpływu na stateczność i wytrzymałość konstrukcji i elementów (uprawnienia budowlane),
  9. inne informacje mające znaczenie przy wykonywaniu obliczeń statycznych Wzory stosowane w obliczeniach (z wyjątkiem wzorów zasadniczych powszechnie znanych i często stosowanych) należy podawać w postaci ogólnej, a następnie z podstawieniem wartości liczbowych. W przypadkach przekształcania takich wzorów należy podać tok postępowania. Wyniki należy podawać z oznaczeniami miana. W przypadku stosowania wzorów z literatury należy podawać dane bibliograficzne dzieła (program egzamin ustny).

Strona końcowa obliczeń statycznych

Strona końcowa obliczeń statycznych powinna zawierać:

  • kolejną numerację,
  • podpis autora obliczeń z podaniem imienia, nazwiska i tytułu zawodowego oraz daty ukończenia obliczeń,
  • podpis weryfikatora z podaniem imienia, nazwiska i tytułu zawodowego oraz daty ukończenia sprawdzenia.

W przypadku wykonania obliczeń przez kilku autorów należy podać zakres opracowania każdego z nich. W przypadku wykonywania obliczeń statycznych przez inne jednostki niż państwowe biura projektów obok nazwisk autora i weryfikatora należy podać numery ich uprawnień budowlanych oraz ich adresy prywatne. Zmiany, skreślenia, uzupełnienia i adaptacje obliczeń statycznych (opinie o programie). Wszelkie zmiany, skreślenia, uzupełnienia i adaptacje obliczeń statycznych powinny być zarejestrowane na stronie tytułowej przez wpisanie w rubryce „Uwagi” odpowiedniej adnotacji z podaniem, gdzie umieszczono spis zmian.

W spisie zmian należy podać numery pozycji obliczeń statycznych i numery stron, na których dokonano zmian, skreśleń, uzupełnień lub adaptacji oraz numery nowych pozycji obliczeń. Zmiany powinny być podpisane przez wprowadzającego z wpisaniem tytułu zawodowego, imienia i nazwiska oraz daty. Unieważnienie części obliczeń należy wykonać przez skreślenie punktu lub jego części z zaznaczeniem, gdzie znajdują się obliczenia zamienne lub adaptacyjne. Drobne zmiany lub uzupełnienia należy wykonać tuszem czerwonym na wszystkich egzemplarzach obliczeń statycznych, potwierdzając je podpisem w każdej pozycji osobno (segregator aktów prawnych). Większe zmiany, uzupełnienia lub adaptacje obliczeń statycznych należy podać w formie odpowiedniego załącznika.

Z obliczeń statycznych zatwierdzonych nie należy usuwać stron lub zamieniać na inne. Nie należy również zmieniać poszczególnych wartości, np. przez podskrobywanie, dopisywanie itd. Forma graficzna obliczeń statycznych. Obliczenia statyczne powinny być wykonane na arkuszach formatu A4. Schematy, tablice, wykresy itd. mogą być wykonane na formatach większych niż A4. Stosowanie ramki jest zalecane. W przypadku gdy nie stosuje się ramki, należy pozostawić margines z lewej strony o szerokości 25 mm, a z prawej 10 mm (promocja 3 w 1). Każda strona obliczeń statycznych powinna być numerowana. Należy stosować kolejną numerację liczbową.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami