Blog
Warunki pracy
W artykule znajdziesz:
W budownictwie miejskim spotyka się coraz częściej pionowe ściany oporowe znacznych wysokości, np. przy nowych trasach przelotowych lub liniach metra, gdzie zabudowa otoczenia nie może być naruszona. Wykonuje się wówczas gęste palowanie, a następnie stopniowo pogłębiając wykop zapewnia stateczność pali poziomymi belkami, kotwiąc je ukośnymi kablami. Podobnie zabezpiecza się ściany tuneli oraz podziemnych budowli przemysłowych, w których niezależnie sprężona jest także sama obudowa w celu zachowania szczelności przy nierównomiernych parciach gruntu lub wód gruntowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wzrastające zapotrzebowanie na surowce energetyczne oraz liczne odkrycia złóż ropy naftowej pod dnem morskim przyczyniły się do rozwoju nowej dziedziny budownictwa konstrukcji osadzanych na dnie mórz (ang. offshore structures). Są to obiekty różniące się od dotychczasowych budowli morskich zarówno wielkimi wymiarami, jak i znaczną głębokością posadowienia 150 m i więcej poniżej poziomu morza, wznoszone w różnych częściach świata (w ostatnich latach najwięcej zbudowano ich w basenie Morza Północnego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W latach siedemdziesiątych w największych platformach wydobywczych dominowały konstrukcje sprężone. Wpłynęły na to szczególne warunki pracy zarówno podwodnych, jak i nawodnych części konstrukcji nośnej wymagana odporność na zmienne obciążenia zewnętrzne i użytkowe (wypełnienie zbiorników), trwałość w warunkach zagrożenia korozyjnego, stateczność oraz możliwość wykonania prawie całych obiektów w suchym doku lub co jest nowością w czasie holowania na miejsce ustawienia (uprawnienia budowlane).
Konstrukcje platform wydobywczych
Stosowane są dwa główne typy konstrukcji platform wydobywczych połączonych ze zbiornikami ropy naftowej. Typ wcześniejszy, do obiektów dla głębokości morza do 100 m, ma stały lub schodkowo zmienny prze krój na wysokości — ściany zbiorników i ażurowej obudowy zabezpieczającej stanowią bezpośrednie podpory górnego pomostu urządzeń i obsługi (program egzamin ustny). Takie platformy nazywane są Ekofisk-1 od pierwszej realizacji w 1973 r. (dla koncernu Phillips Petroleum); podobne obiekty to m. in. Frigg-CDP-1 (Total, 1975), Frigg-MP-2 (Total, 1976) i Ninian (Chevron, 1977). Drugi typ obiektów tzw. Condeep lub Andoc, stosowany przy głębokościach morza powyżej 100 m, składa się z części przydennej, obejmującej fundament i baterię zbiorników, konstrukcji wieżowej sięgającej nad poziom wody oraz górnej platformy technologicznej. Łączne wysokości konstrukcji drugiego typu, od spodu fundamentu do spodu konstrukcji platformy wynoszą blisko 180 m. Ostatnie ich realizacje wykonano na polach naftowych Beryl (Mobil, 1975), Brent (Shell, 1975), Dunlin (Shell, 1976), Frigg (Elf, 1977) (opinie o programie).
Obydwa typy stosowane są także w innych rejonach podmorskich pól roponośnych w Ameryce Środkowej i Brazylii. Spręża się przede wszystkim zbiorniki ropy ściany, dna i kopuły, przy czym zarówno cięgna poziome (równoleżnikowe w ścianach), jak i pionowe, są to silne jednostki wielosplotowe, głównie systemów Freyssinet-Int. (od 12 splotów 0 13 do 24 splotów 0 15) oraz VSL (segregator aktów prawnych). Ponadto spręża się obudowy zabezpieczające („łamacze fal’’) oraz wieże nośne, a przy platformach górnych z betonu również ich elementy. O zakresie stosowania sprężenia może świadczyć zużycie stali sprężającej: w obiekcie holenderskim Dunlin-Andoc masa stali sprężającej wynosiła ponad 2,2 min kg.
Konstrukcje platform wydobywczych wniosły istotne nowości technologiczne, a mianowicie betonowanie i sprężanie dolnej części konstrukcji wraz z komorami zbiorników w suchym doku, o nie stosowanych dotąd wymiarach (np. 150×150 m) i następnie holowanie konstrukcji bez przerywania robót budowlanych, z morskim transportem betonu; w miarę wznoszenia konstrukcji balastuje się komory i holuje w stopniowo zwiększanym zanurzeniu; prowadzenie całej operacji sprężania odcinkowych kabli równoleżnikowych z pomostu roboczego (kilkupiętrowego) poruszającego się w sposób ciągły z deskowaniem ślizgowym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32