Blog

Pomost do betonowania zdjęcie nr 2
20.05.2021

Warunki stosowania wody

W artykule znajdziesz:

Warunki stosowania wody

Pomost do betonowania zdjęcie nr 3
Warunki stosowania wody

Warunki stosowania wody, jako środka gaśniczego, zależą w dużej mierze od formy, w której woda zostaje podana.
Przy stosowaniu wody w formie prądów strumieniowych (zwartych) jest ona doskonałym środkiem do gaszenia palących się ciał twardych, nie tworzących w połączeniu z wodą palnych gazów (jak np. karbid, sód, potas itd.) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jest cna nieskuteczna przy pożarze ciekłych lub półciekłych materiałów (benzyna, oleje, smary), zaś niebezpieczna w obecności żarzących się i płonących metali, palących się gazów oraz ciał znajdujących się pod napięciem elektrycznym. Poza tym woda w tej postaci, użyta w nadmiernej ilości może powodować szkody uboczne na skutek zalania lub podmoczenia przedmiotów, a nawet samych konstrukcji budowlanych.
Woda natomiast podana w formie rozpylonej jest mało skuteczna tylko przy pożarach lekkich płynów (np. benzyna) i niebezpieczna w obecności ciał tworzących w połączeniu z wodą palne i wybuchowe gazy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nadto stosowanie wody rozpylonej jest niepożądane w pomieszczeniach, gdzie znajdują się precyzyjne i skomplikowane maszyny, które po użyciu do gaszenia mgły wodnej musiałyby być poddane gruntownemu czyszczeniu.

Rozumie się pod tym urządzenie centralne zasilające wewnętrzne, zwykle ścienne, zawory (krany) pożarowe, zaopatrzone w odcinki węża o długości od 15-25 m, zakończonego prądownicą podającą prąd strumieniowy. Zawory te rozmieszcza się na każdym piętrze w odległości około 50 m jeden od drugiego.
budynków o średnim i wyższym stopniu niebezpieczeństwa oraz budynki mieszkalne o wysokości powyżej 6 kondygnacji (uprawnienia budowlane).
Minimalny czas pracy wodociągu wewnętrznego uważa się za równy czasowi potrzebnemu na przybycie do pożaru straży pożarnej, nie mniej jednak 15 minut.
Wydajność wodociągu wewnętrznego oblicza się na podstawie specjalnych norm ppoż. zaopatrzenia wodnego.

Wydajność 1 prądu wody przyjmuje się w granicach od 60-240 1/min. przy ilości jednocześnie działających prądów:
- dla budynków mieszkalnych: prądów 1-2 po 60 1/min. każdy
- dla budynków przemysłowych: prądów 1-4 po 180-240 1/min. każdy (program egzamin ustny).

Samoczynny wodociąg tryskaczowy

Minimalne ciśnienie dynamiczne na zaworze pożarowym zależne jest od wydajności prądu i wysokości pomieszczenia i w normalnych warunkach przy wysokości do 5 m powinno wynosić około 9 m słupa wody (msw) (opinie o programie).
Rozumie się pod tym specjalny wodociąg przeciwpożarowy zaopatrzony w zawory (tryskacze) samoczynnie otwierające się pod wpływem ciepła o określonej temperaturze (zwykle 72°C) oraz samoczynnie alarmujący o powstaniu pożaru.
Schemat zasadniczy wodociągu tryskaczowego, na którym zostały podane wszystkie możliwe źródła zasilania, które są spotykane w wodnych instalacjach tryskaczowych. W praktyce jednak stosowane są zwykle tylko 2 źródła zasilania jednocześnie, przy czym jedno z nich uważane jest za główne (wodociąg albo pompa tryskaczowa), drugie zaś za pomocnicze (zbiorniki ciśnieniowe).

Istnieją zasadniczo 2 systemy wodociągów tryskaczowych: system wodny, stosowany w pomieszczeniach ogrzewanych (powyżej 4° C) i system powietrzny, przy którym w rurociągach znajduje się sprężone powietrze. Ostatni system przeznaczony jest dla pomieszczeń nieogrzewanych (segregator aktów prawnych).
Zakres stosowania wodociągów tryskaczowych obejmuje pomieszczenia fabryczne, składy, sceny i magazyny teatralne, w których może być użyta do gaszenia woda w formie deszczu. Czas pracy wodociągu - nie mniejszy od 2 godzin.

Z uwagi na pewność pracy i dużą skuteczność wodociąg tryskaczowy uważany jest za jedno z najlepszych urządzeń, których działanie wykracza nawet poza zadanie zwalczania ognia w zarodku.
Wodociągi tryskaczowe podlegają osobnym przepisom przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego i mogą być budowane tylko przez firmy upoważnione do ich wykonywania.
Za posiadanie przepisowo wykonanych instalacji tryskaczowych PZUW udziela 50%-go rabatu za ubezpieczenie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pomost do betonowania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pomost do betonowania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pomost do betonowania zdjęcie nr 8 Pomost do betonowania zdjęcie nr 9 Pomost do betonowania zdjęcie nr 10
Pomost do betonowania zdjęcie nr 11
Pomost do betonowania zdjęcie nr 12 Pomost do betonowania zdjęcie nr 13 Pomost do betonowania zdjęcie nr 14
Pomost do betonowania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pomost do betonowania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pomost do betonowania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami