Blog
Wentylacja naturalna
W artykule znajdziesz:
Wentylacja naturalna
Należy zaprojektować odpowiednią wentylację naturalną (poprzez pobliskie budynki i latarnie) oraz możliwość przedmuchiwania tunelu za pomocą wentylatorów elektrycznych w wypadku wytworzenia się gazów lub zbyt wysokiej temperatury od kabli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pewną trudność stanowią podłączenia poszczególnych przewodów do budynków, gdyż w tunelach brak jest miejsca na kolana i armaturę. Najczęściej w tych miejscach wykonuje się poszerzenie kanału. Budowa tuneli jest kosztowna i dość skomplikowana, dlatego należy uciekać się do nich tylko w ostateczności. Szczegółowe projekty poszczególnych rodzajów instalacji wykonują oddzielnie odpowiedni specjaliści (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla koordynacji jednak i kontroli tych projektów należy wszystkie przewody nanieść na jeden plan (w sposób schematyczny) w skali 1:500 i skontrolować punkty przecięcia się, szczególnie zaś na skrzyżowaniu ulic i w miejscach największego zagęszczenia przewodów. Brak takiej kontroli z reguły powoduje powstawanie kolizji w trakcie realizacji.
W niektórych zakładach przemysłowych ilość i wielkość przewodów jest tak duża, że ułożenie ich pod ziemią wymagałoby znacznego poszerzenia ulic, a tym samym i zwiększenia terenu zakładu. Do tego rodzaju zakładów, o bardzo rozbudowanej sieci przewodów, należą przede wszystkim zakłady przemysłu chemicznego. W tych przypadkach część przewodów mniej wrażliwych na temperaturę, jak np. przewody sprężonego powietrza, przewody gazowe itp., układa się ponad powierzchnią terenu na specjalnych pomostach stalowych, żelbetowych lub drewnianych. Tworzą one sieć instalacji nadziemnych (uprawnienia budowlane).
Sposób ten jest dość kosztowny, ponieważ wymaga budowy specjalnych mostów o znacznej wysokości, zwłaszcza jeżeli sieci przekraczają tory kolejowe. Pozwala to jednak na układanie przewodów w kilku poziomach, a zapotrzebowanie miejsca ogranicza się do słupów i fundamentów pod nie. Układanie na mostach przewodów napowietrznych ułatwia również kontrolę ich szczelności oraz naprawę w razie potrzeby. Ma to duże znaczenie, jeżeli przewodami tymi przepływają szkodliwe gazy lub ciecze.
Zieleń w zakładach przemysłowych nie ma bezpośredniego związku z procesem produkcji, jak to występowało w przypadku zagadnień omawianych dotychczas (program egzamin ustny).
Usuwanie zanieczyszczeń
Funkcję zieleni można ująć w następujących punktach:
b) ochrona pracowników oraz mieszkańców najbliższych osiedli od szkodliwego działania gazów, wyziewów, pyłu, dymu i hałasów towarzyszących produkcji,
c) ochrona zakładu przemysłowego od wpływów atmosferycznych i poprawa mikroklimatu (wiatry, wysoka temperatura, niedostateczna wilgotność),
d) neutralizowanie wyziewów, zanieczyszczeń i kurzu powstających w miejscach wysypisk i hałd,
e) udział w urządzeniach komunikacji i składowisk,
f) oddziaływanie estetyczne i rekreacyjne,
g) maskowanie zakładów przemysłowych (opinie o programie).
Proces produkcyjny prawie w każdym zakładzie przemysłowym związany jest z powstawaniem pewnej ilości wyziewów, dymu i pyłu szkodliwych dla zdrowia ludzkiego oraz hałasów wpływających ujemnie na system nerwowy.
Głównym środkiem zaradczym przeciwko wymienionym zjawiskom są urządzenia służące do wchłaniania szkodliwych wyziewów i tłumienia hałasów w miejscu ich powstawania. Jednakże, jak wykazuje praktyka, środki te na razie nie są dostateczne i pewna ilość gazów i dymu wydobywa się na zewnątrz, zanieczyszczając powietrze w budynkach produkcyjnych, a nawet i na terenie zakładu (segregator aktów prawnych).
Urządzeniem służącym do usuwania lotnych zanieczyszczeń są kominy dymowe i wentylacyjne, które dzięki swej wysokości powodują rozpylanie wydzielin na duże powierzchnie terenu, przez co zmniejsza się stopień zanieczyszczenia powietrza w obrębie zakładu. Ten sposób usuwania zanieczyszczeń, zwany zorganizowanym, powoduje jednak zanieczyszczenie powietrza w najbliższej okolicy, przy czym największe nasilenie uciążliwości może czasem wystąpić w znacznej odległości od zakładu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32