Blog

28.10.2022

Wiązary dachowe

W artykule znajdziesz:

Wiązary dachowe

Przy betonowaniu oddzielnych elementów, np. sklepień, wiązarów dachowych, kolumn itp., próbki pobiera się w miarę możności dla poszczególnego elementu oddzielnie, niezależnie od objętości układanego betonu. Każda seria próbek składa się w zasadzie z 6 walców: 3 z nich bada się zazwyczaj po upływie 7 dni, a pozostałe 3 po 28 dniach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy pobieraniu próbek betonu sporządza się protokół w 2 lub 3 egzemplarzach. Oryginał zostaje u kierownika laboratorium, a kopię wkleja się do dziennika budowy. Drugą kopię sporządza się dla inwestora w przypadku, jeśli tego żąda inspektor nadzoru. Po zbadaniu próbek wpisuje się do protokołu uzyskaną wytrzymałość poszczególnych walców (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Protokoły sporządzenia próbek betonu i uzyskanych wyników przechowywane są w laboratorium w oddzielnej teczce Kierownik laboratorium prowadzi ewidencję badań próbek betonowych i raz na miesiąc sporządza zestawienie wyników wytrzymałości zgniatanych walców betonowych.

Analogicznie pobiera się i przeprowadza badania próbek zaprawy. Dotyczy to szczególnie zapraw używanych w budownictwie wielkopłytowym do zalewania spoin. W protokole podaje się ilości dodatków do betonu wzgl. zapraw stosowanych dla zwiększenia plastyczności betonu, prowadzenia robót w okresie obniżonych temperatur itp. (uprawnienia budowlane).

Wykonywanie robót budowlanych w okresie obniżonej temperatury (od połowy listopada do końca marca) wymaga stosowania specjalnych środków zabezpieczających oraz wzmożonej działalności służb laboratoryjnych.

Dla robót prowadzonych w tym okresie laboratorium obowiązane jest opracowywać odrębne receptury betonów i zapraw, z uwzględnieniem warunków i technologii prowadzenia robót. Receptury powinny być opracowywane w kilku alternatywnych rozwiązaniach, dostosowanych do temperatury zewnętrznej, z ewentualnym uwzględnieniem dodatków chemicznych (program egzamin ustny).

W okresie tym konieczna jest wyjątkowo regularna kontrola wykonania robót betonowych i żelbetowych oraz staranne prowadzenie zapisów stanów pogody i temperatury w dzienniku laboratorium polowego.

Twardnienie betonu

W przypadku obniżenia się temperatury średniej dobowej poniżej - 10°C należy wykonać dodatkową serię próbek betonu przeznaczonych do dojrzewania w warunkach zbliżonych do dojrzewania konstrukcji. Powinno to znaleźć swoje odzwierciedlenie w protokole pobrania próbek. Próbki te powinny być odpowiednio oznaczone (opinie o programie).

Przy stosowaniu środków chemicznych przyśpieszających wiązanie i twardnienie betonu konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich prób laboratoryjnych, gdyż działanie tych środków jest uzależnione przede wszystkim ed rodzaju cementu, ilości wody, kruszywa itp. Biorąc pod uwagę, że badanie wiązania cementu przeprowadza się z różną zawartością procentową domieszek, konieczne jest przestrzeganie odpowiedniego znakowania próbek zgodnie z zapisami w protokółach (segregator aktów prawnych).

Roboty wykonywane w okresie obniżonej temperatury powinny podlegać stałej kontroli technicznej, przy czym liczba prób doraźnych, wykonywanych na budowie oraz oddawanych do laboratoriów, powinna być zwiększona co najmniej o 50%.

Przy prowadzeniu montażu budynków z elementów wielkowymiarowych konieczne jest, w celu kontrolowania wytrzymałości betonu w spoinach i węzłach, pobieranie jednocześnie z tego samego zarobu 2 serii próbek (3 + 6 walców) w czasie jednej zmiany. Wszystkie wyniki badań wytrzymałości próbek należy wpisywać do dziennika budowy (montażu) (promocja 3 w 1).

W’ przypadku stosowania elelctronagrzcwu węzłów wskazane jest prowadzenie ewidencji przebiegu przyspieszania dojrzewania betonu w oddzielnym zeszycie bądź w dzienniku budowy (montażu). Ze względu na bezpieczeństwo, część budynku na której prowadzony jest elektronagrzew powinna być ogrodzona, a dojścia zaopatrzone tabliczkami: „Uwaga: prąd włączony! Wejście na teren nagrzewu osobom niezatrudnionym zabronione”.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami