Blog

04.05.2023

Większe przewody odpływowe

W artykule znajdziesz:

Większe przewody odpływowe

Większe przewody odpływowe wymiaruje się normalnym obliczeniem hydraulicznym przy założonym napełnieniu. Do instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynku najczęściej stosowane są rury żeliwne kielichowe bezciśnieniowe oraz rury z PCW. W przypadku występowania ścieków agresywnych stosowane są przewody z materiałów odpornych na działanie tego rodzaju ścieków, jak: kamionka, szkło, ołów, tworzywo sztuczne itp. Na zewnątrz budynku z reguły stosuje się przewody kamionkowe, betonowe lub azbestocementowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przykanalik domowy jest to przewód kanalizacyjny zabudowany od granicy nieruchomości do kanału ulicznego. Połączenie domowe z kanałem ulicznym wykonanym z rur kamionkowych powinno być wykonane za pomocą łuków i odgałęzień (trójników) o kącie 45-60°. Kamionkowy przewód uliczny powinien być tak ułożony, aby odgałęzienie do przykanalika było skierowane z płaszczyzny poziomej ukośnie w górę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy połączeniach z ulicznymi kolektorami murowanymi lub betonowymi wlot przykanalików powinien znajdować się nad zwierciadłem przepływu normalnego. Zabezpiecza to przed częstym podtapianiem i ułatwia wietrzenie sieci kanalizacyjnej.

Wprowadzenie przykanalika pionowo w górnej części kolektora jest niewskazane z uwagi na bezpieczeństwo i warunki pracy obsługi kanałowej. Przewód domowy musi być podłączony do kanału tak, aby nie wystawał do jego wnętrza. Jeżeli kanał uliczny leży na głębokości większej niż 4 m pod powierzchnią, a przykanalik jest ułożony płytko, należy odgałęzienie do głębokości ok. 2 m obetonować (uprawnienia budowlane).

Przewody odpływowe, zwane również poziomami kanalizacyjnymi, można podzielić na przewody główne, połączone przez przykanalik z kanałem ulicznym, oraz przewody drugorzędne, doprowadzające ścieki z pionów do przewodów głównych. Przewody powinny być prowadzone z możliwie najmniejszą liczbą załamań, jak najkrótszą drogą do przewodu zbiorczego (program egzamin ustny). Przewody układa się w zasadzie równolegle i prostopadle do ścian w odległości min. 1,5 m od fundamentu ścian nośnych. Przejścia przez ściany powinny być do nich prostopadłe i wykonane w miarę możliwości w miejscach, gdzie w murach znajdują się otwory drzwiowe lub okienne. Odgałęzienia należy wykonywać pod kątem 45-60°, zgodnie z kierunkiem spływu ścieków  (opinie o programie).

Głębokość ułożenia przewodów zewnętrznych

W przewodach odpływowych nie zaleca się stosować odgałęzień (trójników) podwójnych. Niedopuszczalne jest stosowanie odgałęzień nakładanych, tj. wiercenie lub nakłuwanie otworu w rurze i dołączenie odgałęzienia. W przypadku konieczności podłączenia przewodów drugorzędnych do istniejącego już ciągu przewodu głównego wycina się odcinek przewodu i wstawia odgałęzienie, po czym całość łączy się za pomocą nasuwki dwukielichowej.

Przewodom odpływowym należy zapewnić ciągły spadek od najdalej i najniżej położonego miejsca przyłączenia przyboru sanitarnego w budynku do:

  • przewodu komunalnej sieci kanalizacyjnej, gdy budynek jest usytuowany przy linii rozgraniczającej ulicy,
  • pierwszej studzienki rewizyjnej na zewnątrz budynku; w przypadku gdy ciągły spadek przewodu głównego w granicach nieruchomości przekracza 2%, a drugorzędnego 3%, dozwolone jest stosowanie przełomów spadku pod warunkiem, że punkt przełomu nie będzie się znajdował pod jezdnią (segregator aktów prawnych).

Minimalne i maksymalne spadki uzależnione są od średnicy i rodzaju materiału przewodów. Głębokość ułożenia przewodów zewnętrznych zależy od stref głębokości (h2) przemarzania gruntów i nie powinna być mniejsza niż:

  • 1,00 m  w  strefie   o  hz = 0,80 m,
  • 1,20 m  w  strefie   o hz = 1,00 m,
  • 1,30 m  w  strefie   o  hz = 1,20 m.

Przewody kanalizacyjne, które nie mają dostatecznego przykrycia, należy odpowiednio ocieplić. W przypadku układania przewodów w terenie, po którym odbywa się ruch pojazdów drogowych, należy układać je na głębokości nie mniejszej niż 1,40 m, a w przypadku niemożności uzyskania głębokości 1,40 m przewody należy zabezpieczyć przed uszkodzeniem lub zgnieceniem, stosując odpowiednie konstrukcje osłaniające (np. rury osłonowe, konstrukcje odciążające) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami