Blog

Osady siarczanowe zdjęcie nr 2
26.08.2022

Wilgotny klimat równikowy

W artykule znajdziesz:

Osady siarczanowe zdjęcie nr 3
Wilgotny klimat równikowy

Nikaragua leży w Ameryce Środkowej; od pn. graniczy z Hondurasem, od pd. z Kostaryką, zach. wybrzeża oblewają wody Oceanu Spokojnego, a wsch. - Morza Karaibskiego, na którym leży także kilka wchodzących w jej skład niewielkich wysepek, m.in. Cayos Miskitos i wyspy Maiz (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wschodnią część kraju zajmuje bagnista nizina nadbrzeżna nad Morzem Karaibskim, zwana Wybrzeżem Moskitów. Wybrzeże ma charakter lagunowy, z przybrzeżnymi rafami koralowymi i niewielkimi wysepkami. W centrum i na pn. Nikaragui przeważają obszary górskie fałdowania alpejskiego, m.in. Kordyliera Isabella z kulminacjami Cochagón (1745 m n.p.m.) i Saslaya (1650 m n.p.m.), zbudowane z paleozoicznych skał magmowych i metamorficznych, osadowych skał mezozo- icznych, a także skał wulkanicznych z okresu trzeciorzędu. Najwyższym szczytem kraju jest Mogotón (2107 m n.p.m.) na granicy z Hondurasem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na wyspie Ometepe (na jeziorze Nikaragua), wznosi się cłwustożkowy wulkan Concepcion (1610 m n.p.m.). Równolegle do wybrzeży Oceanu Spokojnego ciągnie się strefa ok. 40 drzemiących i czynnych wulkanów, z których najwyższy to San Cristóbal (1745 m n.p.m.). Obszar ten należy do sejsmicznie aktywnych; często występują silne trzęsienia ziemi (uprawnienia budowlane).

W Nikaragui panuje gorący, wilgotny klimat równikowy. Wybrzeże Morza Karaibskiego jest bardziej wilgotne; pora deszczowa trwa 9 miesięcy, a suma rocznych opadów osiąga od 1000 mm w pn. jego części do 6000 mm na pd. Na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, zaliczanym do strefy klimatu podrównikowego, pora deszczowa trwa 6 miesięcy, a suma opadów dochodzi do 1500 mm rocznie. Średnia roczna temp. wynosi od 26-27“C na nizinach, do ok. 20 C w górach. Kraj nawiedzają często huragany (program egzamin ustny).

Sieć rzeczna

Sieć rzeczna jest dobrze rozwinięta, zwł. we wsch. części kraju. Najdłuższą rzeką jest Coco (Segovia) wypływająca w Hondurasie (dł. 780 km), Rio Grandę de Matagalpa. Na pd.-zach. przez Nizinę Nikaragui przebiega rów tektoniczny, w obrębie którego znajdują się dwa duże jeziora pochodzenia reliktowo-tektonicznego: kryptodepresyjne jezioro Nikaragua (pow. 8264 km-, głęb. 70 m) i jezioro Managua (pow. 1042 km), połączone ze sobą rzeką Tipitapa, a przez rzekę San |uan wypływającą z jeziora Nikaragua - z Morzem Karaibskim (opinie o programie).

W strefie wilgotnego klimatu równikowego wykształciły się gł. czerwonożółte gleby laterytowe, ferralitowe i ferrytowe zawierające związki żelaza i glinu. Z gleb astrefowych największy udział mają różnorodne gleby górskie. W zach. części kraju występują urodzajne gleby wulkaniczne (andosole). Lasy (umiarkowanie wilgotne, tracące liście w porze suchej) zawierają dużą liczbę epifitów. Kotliny centralne porasta roślinność sawannowa i zbiorowiska kolczastych krzewów. Na Wybrzeżu Moskitów rosną gęste, wilgotne lasy równikowe, przechodzące w nadmorskie zarośla namorzynowe (mangrowe). Świat zwierząt jest bogaty. Z większych ssaków żyją tu małpy, pumy, jaguary, pekari, mrówkojady. W rzekach spotyka się krokodyle, wiele jest gatunków ptaków, węży, żółwi, jaszczurek (segregator aktów prawnych).

W jeziorach Nikaragua i Managua występują rekiny i ryby-piły. System ochrony przyrody obejmuje 59 obiektów stanowiących 7% terytorium całego kraju. Do najbardziej znanych należą parki narodowe Saslaya oraz ostoja Los Guatuzos. Większość mieszkańców Nikaragui stanowią Metysi (69%). Białych pochodzenia europejskiego jest 17%, Murzynów 9%. Rdzenna ludność, Indianie (5%) zamieszkują wsch. stoki Kordylierów oraz nadbrzeżne tereny Morza Karaibskiego. Językiem urzędowym jest hiszpański, a dominującą religią katolicyzm (ok. 90%). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 55 osób/km, a stopień urbanizacji 62%. Blisko 1/4 ludności mieszka w nowoczesnej stolicy - Managed. Inne większe miasta to: León. Chinandega, Masaya, Granada, Matagalpa. Bluefields i Puerto Cabezas (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Osady siarczanowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Osady siarczanowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Osady siarczanowe zdjęcie nr 8 Osady siarczanowe zdjęcie nr 9 Osady siarczanowe zdjęcie nr 10
Osady siarczanowe zdjęcie nr 11
Osady siarczanowe zdjęcie nr 12 Osady siarczanowe zdjęcie nr 13 Osady siarczanowe zdjęcie nr 14
Osady siarczanowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Osady siarczanowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Osady siarczanowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami