Blog

01.03.2022

Wkładki niosące

W artykule znajdziesz:

Wkładki niosące

Prosty typ pod względem wykonania, a jasny pod względem statycznym przedstawiają schody, których zasadniczym elementem dźwigającym jest płyta, oparta na podestach bez pośrednictwa dźwigarów policzkowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Wkładki niosące biegną dołem płyty między podestami, wkładki rozdzielające spoczywają na wkładkach niosących, tworząc z niemi należycie usztywnioną siatkę.

Ze względu na prostotę ustroju i niezbyt znaczne grubości wkładek schody płytowe nadają się do zastosowania zwłaszcza tam, gdzie obciążenia są znaczne, zatem w budowlach użytkowych. Por. także część, gdzie wraz z przykładem konstrukcji podane jest obliczenie statyczne. Policzki, wykształcone jako belki kątowe opierają się na dźwigarach podestowych, spoczywających na murach klatki schodowej. W przypadkach wyjątkowych, gdy dźwigary podestowe nie mogą być wpuszczone w mur klatki schodowej, dźwigary policzkowe opierają się na murach, a na nich spoczywają dźwigary podestowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zależnie od określonej wysokości konstrukcyjnej płyta dźwigarów policzkowych może być na nich oparta lub zawieszona. Gdy płyta znajduje się u spodu dźwigarów policzkowych, zyskujemy na wysokości, a belki policzkowe stanowią doskonałe zamknięcie boczne schodów. Ustrój schodów wraz z podparciem podestów w przypadkach zawilszych zależy od całości konstrukcji żelbetowej. I tak np. w danym razie możliwe jest zawieszenie podestu za pomocą stosownych prętów żelbetowych na belkach górnych (uprawnienia budowlane).

Schody kręcone

Schody kręcone znajdują zastosowanie tam, gdzie brak miejsca nie pozwala użyć typu innego. Stopnie schodów kręconych wykonywane są pojedynczo w stosownych formach, z pozostawieniem otworów na przyszły trzpień. Pod względem wykonania stopni typ ten należy zatem do omówionej poprzednio grupy pierwszej (program egzamin ustny).

Zależnie od tego czy stopnie oparte są obustronnie tj. na murze i trzpieniu czy tylko jednostronnie na trzpieniu żelbetowym, wkładki umieszcza się u spodu lub u góry stopnia. Wykonanie odbywa się w sposób następujący. Po przygotowaniu potrzebnej ilości stopni, układa się je po kilka naraz w ten sposób, aby otwory, pozostawione na skonstruowanie trzpienia, utworzyły formę, w którą wkłada się potrzebną ilość prętów żelaznych, stanowiących wzmocnienie przyszłego trzpienia; formę tę wypełnia się następnie betonem (opinie o programie).

Gdy ustrój wymaga silnego fundamentu, to oczywiście fundament musi być wykonany naprzód, a stopnie „nawleka się“ na wystające wkładki. Postępowanie takie jest zawsze nieco uciążliwe. Pewną ulgę przynieść może stosowanie niezbyt długich wkładek trzpienia. Zachodzi wtedy potrzeba częstego przedłużania wkładek, co jednak nie jest zbyt kłopotliwe, a mamy tę korzyść, że krótkie wkładki pionowe pozwalają na łatwiejsze zakładanie stopni.

Schody kręcone, złożone ze stopni zawieszonych jednostronnie na trzpieniu żelbetowym, wymagają szczególnie silnej konstrukcji trzpienia, który narażony jest tak na ciśnienie osiowe, jak i na zginanie, wywołane np. parciem wiatru (gdy schody znajdują się na wolnym powietrzu) lub mimośrodem obciążenia (segregator aktów prawnych).

Przy nieregularnem założeniu klatki schodowej zachodzi niejednokrotnie potrzeba stosowania schodów o osi dowolnie krzywej. Ustrój schodów zależy wtedy od całości konstrukcji, a powinien zawsze dążyć do prostoty tak pod względem statycznego ujęcia zagadnienia, jak i pod względem wykonania. Rozmyślne stwarzanie ustrojów wielokrotnie statycznie niewyznaczalnych, a zwłaszcza „dokładne" obliczanie dla założeń tego rodzaju jest tylko, w przypadku tak prymitywnych jakimi są schody, bezużyteczną stratą czasu (promocja 3 w 1). Ściany żelbetowe, o charakterze konstrukcyjnym dźwigających, stosowane bywają w budowlach lądowych w przypadkach wyjątkowych i to tylko wtedy, gdy szczególne warunki konstrukcyjne zmuszają do zastosowania takiego ustroju. Powodem tego jest znaczna ilość żelaza, jakiej potrzeba użyć do wzmocnienia.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami