Blog

Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 2
10.06.2020

Właściwości gruntu

W artykule znajdziesz:

Właściwości gruntu

Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 3
Właściwości gruntu

Jednym z najbardziej różnorodnych przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach, ujętych przez IAEE, są przepisy o rozkładzie obciążeń sejsmicznych na wysokości budynku. Wykresy tych obciążeń przyjmowane w różnych krajach (program uprawnienia budowlane na komputer). Obciążenia wg wykresu stosują: Algieria, Argentyna, Chile, Niemcy, Grecja, Włochy, Nowa Zelandia (w strefie o wyższej sejsmiczności), Filipiny, Portugalia, Turcja, Hiszpania. Według obciążenia sejsmiczne przyjmuje Japonia,  Meksyk, Nowa Zelandia (w strefie o mniejszej sejsmiczności), Francja, Rumunia i Rosja, wreszcie obciążenia przyjmują Kanada, Indie, Wenezuela, USA (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na ogół we wszystkich krajach przyjmuje się jako konieczne obliczenie budynków tylko na poziome oddziaływania sejsmiczne (nie dotyczy to poszczególnych elementów budowli). Jedynie przepisy algierskie wymagają obliczeń również na pionowe siły sejsmiczne, zalecając przyjmować je jako równe dwukrotnej wartości sił poziomych (uprawnienia budowlane).

Przepisy japońskie, wymagające uwzględnienia przy wyznaczaniu wartości sił sejsmicznych wszystkich obciążeń (stałych, zmiennych, śniegu itp.), zezwalają na 1,5-krotne zwiększenie naprężeń dopuszczalnych. Przepisy innych krajów przy wyznaczaniu poziomych sił sejsmicznych zezwalają przyjmować jako wielkość Qk ciężar siały (własne i użytkowe obciążenie, trwale umieszczone w budowli), z pominięciem obciążeń zmiennych (program egzamin ustny).
Za grunty dobre uważać dalej będziemy skały niezwietrzałe. Im słabszy jest grunt, tym niebezpieczniejsze staje się działanie sił sejsmicznych; szczególnie niebezpieczne są grunty torfiaste i nasypowe. W niektórych krajach wręcz zabrania się posadawiania budowli na takich gruntach.

Ograniczenia

Właściwości gruntu uwzględniane są poprzez odpowiednie zwiększenie wartości sił poziomych działających na budynek posadowiony na tym gruncie Równocześnie zmniejsza się wartości nacisków dopuszczalnych w grunt, w stosunku do określonych bez uwzględniania wpływów sejsmicznych (opinie o programie).
Najczęściej spotykany podział gruntów ze względu na działanie sejsmiczne na posadowione na nich budowle - to podział na trzy klasy: klasa 1 - grunty skaliste, klasa 2 - grunty średniej jakości (żwiry zagęszczone, twarde gliny, piaski zagęszczone), klasa 3 - grunty słabe.

Warto zaznaczyć, że posadowienie na palach traktowane jest w Niemczech jak posadowienie na słabych gruntach. Zresztą, panuje ogólne przekonanie, że posadowienie na palach jest niekorzystne. Normy Rosji zezwalają na posadawianie budynków w strefach sejsmicznych 7 i 8 stopnia na palach piaskowych, uważając równocześnie posadowienie mostów na palach jako niekorzystne. Stosowanie wysokich rusztów palowych dopuszczalne jest w Rosji tylko przy wbiciu odpowiedniej liczby pali nachylonych we wszystkich kierunkach.
Przepisy większości krajów ograniczają wysokość budynków murowanych (w Rumunii ogranicza się także wysokość budynków wielkopłytowych) (segregator aktów prawnych).

Ograniczenia te nie dotyczą budynków szkieletowych.
W Rosji ogranicza się wysokość budynków szkieletowych dopiero przy stopniu sejsmiczności 9; w tych samych regionach wysokość budynków zespolonych ogranicza się do 16 m, zwiększając wysokość do 20 i 24 m odpowiednio dla regionów o sejsmiczności 8 i 7 stopni. W Turcji wprowadzane są pewne ograniczenia lokalne. Rumunia ogranicza wysokość budynków wielkopłytowych do pięciu kondygnacji przy sejsmiczności 8 stopni i do ośmiu przy sejsmiczności 7 stopni. W Japonii ogranicza się wysokość budynków mieszkalnych do 20 m; na Filipinach wysokość budynków nie powinna przekraczać 45 m przy stosunku długości fasady (od strony ulicy) do wysokości BJH = 1/2.5.

W Indiach ogranicza się wysokość budynku w strefach spokojnieszych do trzech kondygnacji i wymaga się uzasadnienia zastosowanej wysokości budynku w strefach niebezpieczniejszych poprzez obliczenia dynamiczne budowli (promocja 3 w 1). Przy sejsmiczności 8 stopni ogranicza się wysokość budynków murowanych do trzech kondygnacji, a w strefie o sejsmiczności 7 stopni - do pięciu kondygnacji (licząc z piwnicami).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 8 Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 9 Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 10
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 11
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 12 Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 13 Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 14
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami