Blog

Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 2
26.11.2021

Woda drenażu

W artykule znajdziesz:

Woda drenażu

Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 3
Woda drenażu

Ściankę ekranową izoluje się od wewnątrz pomieszczenia, dając lekką ochronę przyciskową w postaci warstwy zaprawy. Dzięki temu ustaje swobodny przepływ wody przez ściankę konstrukcyjną, przy czym pory w murze z czasem zamulają się. Woda drenażu może napływać jedynie przez posadzkę. W szczególnie niebezpiecznych przypadkach filtracji lice fundamentu również wykłada się warstwą wodoszczelnego betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do opisu powyższego systemu należy dodać, że stosuje się go, kiedy pomieszczenie jest całkowicie wolne, a instalacje i urządzenia posadowione na posadzce mogą być całkowicie rozmontowane i usunięte na czas robót.
W przypadkach, gdy wysokość pomieszczenia musi być zachowana, należy skuć posadzkę i podłoże, odsłaniając grunt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli pod posadzką zalegają warstwy dobrze filtrującego gruntu, drenowanie nie różni się od zwykłego drenowania poziomego. W tym ostatnim przypadku można w posadzce wykonać jedynie kanały i założyć sączki drenowe, pozostawiając na reszcie powierzchni nienaruszoną posadzkę. Drenowanie tego rodzaju należy do najprostszych i najekonomiczniejszych, jest jednak  jak powiedziono wyżej zależne od dużej zdolności filtracyjnej gruntu.
Drenowanie ścian przesączających wodę odbywa się, jak wspomniano poprzednio, przez zastosowanie ścian ekranowych (uprawnienia budowlane).

Jeżeli podłoże pod płytą posadzkową przedstawia grunty zwięzłe, odsączające wodę słabiej, mogą zachodzić dwa podstawowe przypadki drenowania a mianowicie:
- budynek jest posadowiony w gruncie spoistym, a przesączające się wody mają źródło za ścianą w postaci wody pochodzącej z opadów atmosferycznych lub przecieków z instalacji wodnych ułożonych na zewnątrz budynku,
- budynek posadowiony w zwięzłym gruncie o niskim współczynniku filtracji w obrębie wód gruntowych (program egzamin ustny).
W pierwszym przypadku wody podtapiające przenikają przez ściany, natomiast grunt pod posadzką jest suchy. Pod posadzkę wody mogą przenikać w głąb pomieszczeń jedynie pośrednią drogą przez filtrację. Założenie sączków drenowych na obwodzie wewnętrznym ścian zewnętrznych likwiduje napływ wód do pomieszczeń.

Drenowanie pionowe parceli budowlanej

W drugim przypadku płytkie drenowanie opaskowe może nie wpłynąć dostatecznie na depresję wód w środkowych partiach budynku. W takim przypadku najlepiej zastosować drenowanie warstwowe. Zależnie od uziarnienia podłoża fundamentowego należy zaprojektować kilkuwarstwowy poziomy dren osuszający wg systemu odwróconego filtru, tzn. od strony gruntu dać zasypkę o mniejszym uziarnieniu, a następne warstwy w poziomie zbieraczy o odpowiednio grubszym uziarnieniu (opinie o programie).

Należy przy tym zwrócić uwagę, że przy układaniu posadzki betonowej nie należy używać betonu zbyt plastycznego, ażeby roztwór cementowy nie zasklepił porów warstwy filtrującej. Najlepiej dać na warstwę żwiru 5 cm warstwę różnofrakcyjnej pospółki, która zabezpieczy filtr od zatkania.
W technice zabezpieczenia budowli drenowanie pionowe służy okresowemu obniżaniu zwierciadła wód gruntowych lub jako środek pomocniczy obniżaniu wód gruntowych przy wykonaniu drenowania poziomego (segregator aktów prawnych).

Drenowanie pionowe parceli budowlanej nie wymaga na ogół żadnych skomplikowanych urządzeń. Przyrządy wiertnicze używane do próbnych wierceń w zasadzie wystarczają do wykonania szeregu studni potrzebnych przy montowaniu instalacji obniżającej zwierciadło wód gruntowych. Jeżeli nie przewiduje się szerszego frontu robót, drenowanie pionowe powinno być wykonywane mniejszymi partiami. Efekt ekonomiczny stosowania okresowego drenowania pionowego zależy od organizacji i tempa robót na odcinku osuszanym. Zmniejszenie tempa robót zawsze prowadzi do znacznego powiększenia kosztów.

Budowa rurowych studni wierconych może odbywać się albo z pozostawieniem rur obsadowych (płaszczowych) lub z ich wydobyciem (promocja 3 w 1).
Wykonywanie studni z wyjęciem rur obsadowych przebiega następująco: po wywierceniu otworu na daną głębokość i umocowaniu go rurami obsadowymi zapuszcza się uprzednio przygotowany zestaw roboczy, złożony z rur nastawnych, filtru, osadnika i rury nasadowej zaopatrzonej w .mufę szczelnie zakrywającą dolny otwór.

Najnowsze wpisy

22.01.2025
Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 4
Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku w celu wykorzystania go do ogrzewania powietrza nawiewanego do wnętrza.…

20.01.2025
Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 5
Co to są urządzenia przeciwzalewowe?

Urządzenie przeciwzalewowe to system lub mechanizm zaprojektowany w celu ochrony przed skutkami powodzi lub zalewania w wyniku gwałtownych opadów deszczu,…

Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 8 Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 9 Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 10
Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 11
Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 12 Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 13 Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 14
Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Minimalna szerokość wiaty zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami