Blog

17.05.2022

Woda zarobowa

W artykule znajdziesz:

Woda zarobowa

Para o ciśnieniu 0,8 atn (ok. 116°C) doprowadzana jest zaworami umożliwiającymi pomiar jej przepływu. W tych warunkach temperatura mieszanki betonowej podnosi się z szybkością 0,8 do l,5°C na sekundę, co pozwala uzyskać poziom optymalnej temperatury 60 do 75°C w okresie normalnego lub niewiele przedłużonego czasu cyklu mieszania. Ponieważ przy tej metodzie kondensat pary wprowadzany jest do mieszanki jako woda zarobowa, konieczne jest uwzględnienie jej w recepturze roboczej projektu mieszanki. Zasadą w tej metodzie jest przyjęcie dalszego dojrzewania po uformowaniu w warunkach normalnych środowiska (program uprawnienia budowlane na komputer).

Właściwe jest zatem korzystanie z form możliwie niewielkiej przewodności cieplnej. Niekiedy stosuje się jednak, po uformowaniu elementów, dodatkowe pośrednie ogrzewanie na drodze dalszej obróbki systemem kontaktowym. Zadaniem takiego nagrzewu jest przeważnie utrzymanie określonej temperatury przez założony czas, a tylko wyjątkowo zakłada się pewien niewielki wzrost powyżej temperatury osiągniętej przez mieszankę w procesie homogenizacji. Według informacji T. Schmidta - szczególnie korzystne rezultaty uzyskuje się w tej technologii przy stosowaniu cementów portlandzkich szybkotwardniejących oraz portlandzkich wysokich marek i wysokiej egzotermii. Przygotowaną mieszanką betonową o konsystencji plastycznej lub gęstoplastycznej i temperaturze 60-P75°C wypełnia się najczęściej odpowiednio zaizolowane formy dokonuje się jej zagęszczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mieszanka powinna być zużytkowana w możliwie najkrótszym czasie po zakończeniu mieszania (maksymalnie ok. 20 minut). Po 3-P4 godzinach przetrzymywania form w normalnej temperaturze hali produkcyjnej uzyskać można nawet do 60-70% g. Według G. E. Hummenshoe’a przy tym sposobie przygotowywania mieszanki i zapewnieniu właściwego zagęszczenia nie obserwuje się spadku wytrzymałości 28-dniowej betonu (uprawnienia budowlane).

Metoda gorącego formowania

Metoda gorącego formowania jest stosunkowo prosta. Wyklucza ona wpływ zbrojenia na pole elektryczne i cieplne, a mieszanka betonowa rozgrzewa się do wymaganej temperatury w krótkim czasie. Wraz z tym następują straty ciepła przy układaniu gorącej mieszanki do formy (program egzamin ustny). Ciepło zużywa się na nagrzewanie formy, zbrojenia i wkładek łącznikowych, jak również na odparowanie wilgoci i promieniowanie radiacyjne do otaczającego środowiska przy układaniu, szczególnie w wyrobach z dużą nie osłoniętą powierzchnią, co prowadzi do obniżenia temperatury o 15h-20°C (opinie o programie). Przy wytrzymywaniu cieplnym mieszanki rozgrzanej do 70-90°C beton na cemencie portlandzkim uzyskuje po 1 dniu wytrzymałość 70-80%, a beton na cemencie portlandzkim żużlowym wskutek powolnego twardnienia i małej egzotermii - nie większą niż 55% R28. Przy dodaniu zaś 0,5% (ciężaru cementu) chlorku sodowego, a szczególnie przy rozgrzewaniu mieszanki do wysokiej temperatury, wytrzymałość betonu może osiągać.

Urabialność półciekłej mieszanki betonu lekkiego obniża się w mniejszym stopniu zaraz po rozgrzaniu niż urabialność mieszanki betonu zwykłego (wskutek rozszerzania się powietrza w porach przy nagrzewaniu wody wyciskanej z ziaren kruszyw porowatych). Ciężar objętościowy wyrobów z rozgrzanej mieszanki betonowej jest o 15-20% mniejszy niż naparzanych, ponieważ w pierwszym przypadku przy dalszym cieplnym wytrzymywaniu betonu nie ma wilgotnego środowiska i następuje wędrówka wilgoci ku powierzchni wyrobu, która ma niską temperaturę (segregator aktów prawnych). Dla zapewnienia niezbędnej ciekłości gorącej mieszanki przy układaniu wymaga się, aby zawierała ona o (H-15% więcej wody niż przy zwykłej technologii.

Przy wyborze cementu jednym z głównych czynników jest zawartość w nim C3A, od której zależy stabilność ciekłości mieszanki, wzrost wytrzymałości i ilości wydzielanego ciepła w jednostce czasu. Na cemencie wysokoglinianow.ym wytrzymałość wyrobów potrzebną przy ich rozformowaniu osiąga się w krótszym czasie, ale wytrzymałość końcowa może być niższa niż wyrobów na cemencie o małej zawartości glinianów (promocja 3 w 1). Dlatego najbardziej możliwe do przyjęcia są wysokoalitowe cementy o małej i średniej zawartości glinianów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami