Blog

18.05.2022

Wprowadzanie pary

W artykule znajdziesz:

Wprowadzanie pary

Po zaprzestaniu doprowadzania pary do instalacji form bateryjnych stygnięcie wyrobów przebiega dość wolno. Izotermiczne ogrzewanie betonu można przy tym przeprowadzać kosztem ciepła akumulowanego przez metalowe konstrukcje instalacji form bateryjnych i wyroby żelbetowe; należy również uwzględnić dodatkowe rozgrzanie wyrobów ciepłem izotermicznym wydzielanym przy hydratacji przez wysokoaktywny cement. W celu przyspieszenia obróbki cieplnej wyrobów i zwiększenia szybkości obiegu metalowych form bateryjnych zaleca się wykonać, oprócz wyżej wymienionych, zabiegi opisane niżej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wprowadzanie pary do przegród grzejnych należy łączyć w czasie z początkiem betonowania, co pozwoli do chwili całkowitego zapełnienia form mieszanką betonową podnosić temperaturę wyrobu do 45-50°C i zmniejszać różnice temperatury na powierzchni płyty przy kolejnym jej nagrzewie. Może temu sprzyjać wstępne nagrzewanie mieszanki betonowej. Należy przy tym nieustannie odprowadzać kondensat z przegrody parowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przyspieszenie nagrzewania wyrobów do temperatury 85-90°C i skrócenie ogólnego czasu trwania obróbki cieplnej można uzyskać przez zmniejszenie liczby wyrobów między przegrodami grzejnymi do dwóch, co stosuje się obecnie w instalacjach form bateryjnych produkowanych seryjnie dla typowych wytwórni (uprawnienia budowlane).

Obróbkę cieplną wyrobów w formach bateryjnych nie zawsze należy wykonywać do chwili uzyskania 70% marki betonu. Dla rozformowania i transportu płyt w pozycji pionowej zupełnie wystarcza wytrzymałość betonu 60-80 kG/cm2. Bardzo skuteczne jest przy tym zastosowanie dwufazowej obróbki cieplnej wyrobów, przeprowadzanej w niektórych zakładach budowy domów wielkopłytowych, gdzie obróbkę cieplną w formach bateryjnych prowadzi się w ciągu 4-K5 godz. do chwili uzyskania wytrzymałości potrzebnej do rozformowania wyrobów, a dojrzewanie betonu do uzyskania wytrzymałości fabrycznej odbywa się w specjalnych komorach zlokalizowanych na poziomie podłogi lub typu dołowego, z doprowadzaniem lub bez doprowadzania do nich pary (program egzamin ustny).

Doświadczenia z pracy

Czas takiego wytrzymywania wyrobów w komorach dojrzewania wynosi 5H-8 godz. i określa się go w każdym konkretnym przypadku w laboratorium wytwórni. Zastosowanie dwufazowej obróbki cieplnej pozwala ostatecznie znacznie zwiększyć wydajność kosztownych form bateryjnych (opinie o programie).

W ostatnich latach w niektórych wytwórniach elementów wielkopłytowych wprowadzono skuteczny sposób obróbki cieplnej wyrobów w formach bateryjnych za pomocą elektronagrzewu. W tym przypadku jako elektrody służą przegrody formy wykonane z blach metalowych o grubości 24 mm. W przypadku przebudowy przegród grzejnych formy bateryjnej w celu dostosowania do elektronagrzewu rndżna je wymieniać, co pozwala znacznie zwiększyć liczbę kaset formujących. Teoretyczne podstawy elektronagrzewu betonu zostały dokładnie (segregator aktów prawnych).

Doświadczenia z pracy Gorkowskiej Fabryki Budowy Domów i innych zakładów, które zastosowały elektronagrzew betonu w formach bateryjnych, wykazały szereg zalet w porównaniu z obróbką cieplną za pomocą pary. Zalicza się do nich bardziej równomierne nagrzewanie betonu wyrobów przy skróceniu czasu obróbki cieplnej, który może być ograniczony do 6-7 godz. dla uzyskania 70% marki betonu. Nagrzanie betonu wyrobów do temperatury 90-95°C może być przy tym osiągnięte w ciągu 2-3 godz., po czym przy wyłączonym obwodzie odbywa się nagrzewanie izotermiczne wyrobów w ciągu 3-5 godz.

Przy elektronagrzewie zmniejsza się jednostkowe zużycie ciepła, ponieważ zmniejszają się straty związane z parowaniem i odprowadzaniem skroplin powstających w przegrodach grzejnych formy bateryjnej (promocja 3 w 1). Wykorzystanie wszystkich przegród instalacji form bateryjnych (przebudowanej w celu dostosowania do elektronagrzewu) do przekazywania wibracji na beton umożliwia stosowanie mieszanek betonowych o mniejszej ciekłości niż w urządzeniu z przegrodami grzejnymi, w którym wibruje jedna ścianka na dwie kasety formujące. Elektronagrzew betonu upraszcza proces regulacji reżymu obróbki cieplnej.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami