Blog

17.03.2021

Wskaźniki współpracy poprzecznej

W artykule znajdziesz:

Wskaźniki współpracy poprzecznej

Wskaźniki współpracy poprzecznej

Wskaźniki współpracy poprzecznej elementu nośnego zginanego z sąsiednimi elementami oparto na przepisach francuskich. W celu zbadania tej współpracy należy poddać badaniom odcinek stropu składający się z czterech elementów stropu z pięcioma żebrami (2 skrajne i 3 pośrednie) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badany odcinek stropu obciążamy obciążeniem zastępczym stałym (uzupełniającym) go - odpowiadającym ciężarom części stropu spoczywających stale jak np. tynk, izolacja i posadzka. Żebro lub belkę środkową obciąża się ciężarem q odpowiadającym ciężarowi ścianki działowej lub obciążeniem użytkowym zwiększonym o 40%. Po upływie sześciu godzin obciążania dokonuje się pomiaru ugięć zarówno belki obciążonej jak i belek sąsiednich i skrajnych nie obciążonych. Strzałki ugięcia belki: środkowej, sąsiednich i skrajnych powinny spełniać następujące warunki:
a. strzałka ugięcia belki środkowej /j obciążonej nie powinna przekraczać wielkości dopuszczalnych (podanych we wskaźnikach sztywności),
b. strzałki ugięcia belek sąsiednich /2 i nie obciążonych powinny spełniać następujące nierówności (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla określenia współczynnika pewności połączenia (elementów między sobą) na współpracę poprzeczną, badanie można poprowadzić dalej zwiększając obciążenie, przy równoczesnej obserwacji ugięć i rys - aż do chwili, w której połączenie ulegnie zniszczeniu i łączność między elementami zniknie całkowicie. Stosunek obciążenia niszczącego qn do obciążenia poprzedniego q określi wartość współczynnika pewności Otrzymana tą drogą nośność elementu nie powinna być mniejsza od nośności projektowanej.

Wskaźnik dla badania kruchości elementu od upadku określany jest jako minimalna wysokość, przy której element nie powinien ulec zarysowaniu (element w normalnym położeniu, w jakim znajduje się w konstrukcji); dla elementu w normalnym położeniu, w jakim znajduje się w konstrukcji, wynosi ona 60 cm oraz w przypadku badania elementów w położeniu obróconym 30 cm (uprawnienia budowlane).
Wskaźniki odporności elementu wypełniającego na uderzenie wynoszą odpowiednio: 40 kG - w przypadku badania od spadającej taczki oraz 0,6 kG - w przypadku badania od spadającego ciężaru. Przy tych wielkościach ciężarów element wypełniający nie powinien ulec uszkodzeniu.

Prace przygotowawcze

Badanie dzieli się na:
a) prace przygotowawcze,
b) przebieg właściwych prac badawczych,
c) ocena przebadanych elementów na podstawie uzyskanych wyników badań (program egzamin ustny).
Prace przygotowawcze obejmują następujące etapy: sprawdzenie wymiarów i cech fizycznych materiału elementu, ustawienie elementu w maszynie lub w stendzie, przygotowanie obciążenia do badań, ustawienie rusztowania pod aparaturę pomiarową i stemplowań zabezpieczających prowadzenie badań, przygotowanie aparatury pomiarowej (opinie o programie).

Sprawdzenie wymiarów i cech fizycznych materiału elementu ma zasadnicze znaczenie w analizie wyników badań. W przypadku braku dokumentacji należy wyznaczyć wszystkie wymiary elementu przez ich pomiar. W przypadku posiadania dokumentacji przeważnie zachodzi również potrzeba sprawdzenia -zgodności wymiarów elementu z wymiarami podanymi na rysunkach. Zwłaszcza w elemencie żelbetowym mogą zdarzyć się odchylenia w średnicach i usytuowaniu zbrojenia, które mają istotny wpływ na nośność konstrukcji. Wymiary elementu i usytuowanie zbrojenia w przypadku elementu typowego sprawdzamy wg tolerancji podanych w odpowiednich instrukcjach, a w przypadku prototypu - z dokumentacją techniczną (segregator aktów prawnych).

Sprawdzenie usytuowania zbrojenia może być przeprowadzone trzema sposobami: za pomocą obnażenia zbrojenia, za pomocą ferrometru za pomocą prześwietlenia rentgenem (por. rozdz. 10). Należy również sprawdzić zgodność granicy plastyczności stali Qr oraz marki betonu Rw z wartością podaną w dokumentacji (promocja 3 w 1).

Sprawdzenie marki betonu może być przeprowadzone metodą nieniszczącą - sklerometrem lub betonskopem albo metodą niszczącą - przez pobranie próbek betonu i zbadanie w odpowiedniej aparaturze.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami