Blog
Współczynniki sprężystości
W artykule znajdziesz:
Współczynniki sprężystości obniżają się w temperaturze 150°C o 10%, natomiast w 200°C o 15%. Ciężar objętościowy w stanie nagrzanym lub ochłodzonym po nagrzaniu wie- • -krotnym do 200′ C ulega obniżeniu o ok. 100 k(!/m:! w stosunku do stanu nie- nagrzewanego. Obliczenia tych konstrukcji można przeprowadzać zgodnie z wytycznymi normy PX-55/B-03250, przy czym uwzględnione muszą być naprężenia termiczne, wywołane nagrzewaniem konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla temperatur przekraczających 100°C wskazane jest stosowanie zbrojenia konstrukcyjnego, wykonanego z prętów zbrojeniowych o małych średnicach, a zwłaszcza wykonanych w formie siatek powierzchniowych. Konstrukcje żelbetowe wykonane bez specjalnych zabezpieczeń, na kruszywie dowolnym, zbrojone stalą zbrojeniową dowolną, nie powinny być, zgodnie z normą PN-50/15-03260, nagrzewane do temperatur przekraczających 250 C. W tych przypadkach naprężenia dopuszczalne należy obniżyć o 25% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Autor proponuje przy tym zastosować różne współczynniki obniżające wytrzymałość, co bardziej odpowiada rzeczywistym zmianom wytrzymałościowym następującym przy nagrzaniu. Do 100 C można nie obniżać wytrzymałości. W temperaturze 200 C należy obniżyć o 20%, natomiast w temperaturze 250 C-o 25% (uprawnienia budowlane). Współczynnik sprężystości betonu obniża się w 150 C o 10%, w 200 C o 15%, natomiast w temperaturze 250°C o 20%. Ciężar objętościowy w stanie nagrzanym lub ochłodzonym po wielokrotnym nagrzaniu. ulega obniżeniu o ok. 100 kG/in3 betonu, w stosunku do stanu nienagrzanego (program egzamin ustny).
Naprężenia termiczne
Granica plastyczności stali zbrojeniowej nic ulega obniżeniu. Przy projektowaniu jednak zakotwień należy koniecznie uwzględnić obniżenie się przyczepności stali gładkiej, pospolitej jakości, w temperaturze do 100 ( o 50%, zaś w temperaturze 250 C - o 00%. Pośrednie wartości można interpolować. W przypadku stosowania stali żebrowanej można nie uwzględniać obniżenia przyczepności. Obliczenie wytrzymałościowe omawianych konstrukcji można przeprowadzać zgodnie z normą PN-56/B-032G0, uwzględniając powstające przy nagrzewaniu naprężenia termiczne (opinie o programie).
Konstrukcje żelbetowe, wykonane na kruszywie z cegły zwykłej lub na petrograficznie jednorodnych kruszywach skał magmowych, bezkrzemionkowych, zbrojone stalą żebrowaną, można nagrzewać do temperatur dochodzących do 550 C. Ciężar objętościowy żelbetu maleje po nagrzaniu o 100 kG/m3 betonu, w stosunku do stanu nienagrzanego. Granica plastyczności stali do 300°C nie ulega obniżeniu, natomiast w 350°C obniża się o 12%. Przy stosowaniu zbrojenia stalą żebrowaną, można do 350°C nie uwzględniać obniżenia przyczepności. Obliczanie tych konstrukcji można przeprowadzać zgodnie z normą PN-56/B- -3260, uwzględniając powstające przy nagrzewaniu naprężenia termiczne (segregator aktów prawnych).
Zmianie ulegają jedynie niektóre wymagania konstrukcyjne. Należy stosować raczej małe średnice prętów zbrojeniowych, rozmieszczone za to gęściej w przekroju poprzecznym. W celu zmniejszenia naprężeń termicznych korzystne jest też stosowanie ustrojów statycznie wyznaczalnych. Otulenie wkładek winno być o ok. 50% większe niż w przypadku elementów eksploatowanych w stanie nienagrzanym. Konstrukcje żelbetowe w temperaturach przekraczających 350°C nie powinny być stosowane. Betony muszą być specjalnie uodpornione na nagrzewanie. Również metody projektowania, obliczania i wytyczne konstrukcyjne znacznie odbiegają od normalnych (promocja 3 w 1).
W temperaturach występujących w przemysłowych urządzeniach cieplnych najczęściej (1200°C) stosuje się termopary chromel-alumel. Do 1100CC najlepiej stosować termopary chromoniklowe. Do 800°C natomiast wystarczają termopary żelazo konstantan. Niekiedy niedostępne są pirometry termoelektryczne. W tych przypadkach można określać orientacyjnie wysokość panującej temperatury nagrzania optycznie, na podstawie zmiany barwy materiału w stanie nagrzania. Ujmuje to zagadnienie. Stosowanie tej metody wymaga jednak pewnej wprawy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32