Blog

22.02.2023

Wszystkie izolacje powłokowe

W artykule znajdziesz:

Wszystkie izolacje powłokowe

Podstawową zasadą przy wykonywaniu powłok izolacyjnych na zimno jest nakładanie każdej następnej warstwy po wyschnięciu warstwy poprzedniej. Zależnie od użytego preparatu i liczby wykonanych warstw powłoka taka może mieć grubość od 0,1 do ok. 1,5 mm, a przy użyciu gęstej pasty emulsyjnej - do 3 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wszystkie izolacje powłokowe powinny być wykonywane w kolejności od najwyższego do najniższego punktu podłoża, ściany należy izolować zaczynając od góry ku dołowi. Zapobiega to powstawaniu zacieków i zgrubień na powłoce bitumicznej. Powłoki asfaltowe zbrojone włóknem szklanym wykonywane na gorąco (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powłoki asfaltowe zbrojone jedną lub dwiema warstwami tkaniny szklanej, zwane również jedno- lub dwuwarstwowymi laminatami asfaltowymi, stosuje się przede wszystkim jako izolacje ciągłe pod wykładziny chemoodporne. Znajdują one również zastosowanie jako izolacje wodoszczelne, zalecane szczególnie w środowisku agresywnych wód gruntowych (uprawnienia budowlane).

Należy je wykonywać z lepiku asfaltowego bez wypełniaczy stosowanego na gorąco, jest to bowiem dobry asfalt przemysłowy. Można również stosować do tego celu asfalty: IW-80, IW-100, PS-75, PS-85. Do zbrojenia laminatów asfaltowych wykonywanych na gorąco należy używać tkanin z włókien szklanych niskoalkalicznych o luźnym splocie. Najlepiej nadaje się do tego celu tkanina szklana o symbolu St-20 (program egzamin ustny).

Laminat

Laminat wykonuje się następująco: na zagruntowanym, suchym i czystym podkładzie rozprowadza się lepik (lub asfalt) o temperaturze ok. 180°C warstwą grubości ok. 2,0 mm. Lepik nakłada się pasem odpowiadającym szerokości tkaniny i natychmiast nakleja nań tkaninę rozwijając ją z rolki i wtapiając w gorący lepik (asfalt) przez dociskanie wałkiem gumowym i packą metalową. Tkaninę należy starannie rozkładać rozprostowując ją i wyrównując tak, aby nie tworzyły się fałdy i zmarszczki. Pasy tkaniny należy łączyć na zakłady szerokości co najmniej 5 cm (opinie o programie).

Przy izolacjach powierzchni pionowych należy pasy tkaniny nakładać w układzie pionowym. Naklejone i dokładnie dociśnięte do podkładu pasy tkaniny szklanej po ostygnięciu i skrzepnięciu lepiku (nie wcześniej niż po 2 godz.) nasyca się za pomocą okrągłych pędzli roztworem asfaltowym do gruntowania (np. Bitizolem R lub Abizolem R).

Jeśli przewidziane jest wykonanie laminatu dwuwarstwowego, tzn. dwukrotnie zbrojonego tkaniną, drugą warstwę wykonuje się tak samo jak warstwę pierwszą. Po wyschnięciu tkaniny w warstwie pierwszej pokrywa się ją warstwą lepiku grubości ok. 2 mm o temperaturze 160- 180°C, naklejając nań równocześnie drugą warstwę tkaniny. Zakłady tkaniny w drugiej warstwie laminatu należy przesunąć w stosunku do zakładów w warstwie pierwszej o pół szerokości pasa tkaniny (segregator aktów prawnych).

Nawierzchniową warstwę laminatu asfaltowego wykonuje się po wyschnięciu tkaniny zbrojącej, nakładając warstwę lepiku (asfaltu) grubości ok. 2 mm temperaturze 160 180‘C. W miejscach załamań podłoża, w narożach itp. laminat należy wzmocnić dodatkowym pasem tkaniny szklanej. Do zbrojenia powłok asfaltowych w zasadzie można również stosować welony szklane i maty szklane. Krajowe welony szklane są bardzo słabe, łatwo się łamią

kruszą, nie gwarantują więc dostatecznej wytrzymałości tak wykonanych powłok. Maty szklane o gramaturze 250 lub 300, których używa się do tego celu, są znacznie trudniejsze do przesycenia asfaltem niż tkanina St-20 i wymagają co najmniej dwukrotnego nasycenia Bitizolem R lub Abizolem R oraz bardzo starannego przepojenia asfaltem płynnej konsystencji, aby wniknął on między wszystkie włókna maty. Niedostateczne nasycenie maty szklanej asfaltem jest przyczyną rozwarstwiania się zbrojonej nią powłoki (promocja 3 w 1).

Do wykonywania laminatów asfaltowych nie należy stosować tkanin o gęstym splocie, gdyż nie dadzą się one wtopić w asfalt i również powodują rozwarstwienie izolacji. Przy wykonywaniu dalszych elementów budowli należy izolację z laminatu asfaltowego chronić przed uszkodzeniem mechanicznym podobnie jak izolacje papowe.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami