Blog
Wybór kamienia w budownictwie
W artykule znajdziesz:
Wybór kamienia w budownictwie
W pierwszym wypadku domysły idą w kierunku kamieniołomów żarnowickich albo raczej nawet z okolic Inowłodzia, w drugim przypuszcza się, że bloki kamienne na trzony kolumn wydobywano z dawna już zarzuconych pokładów z okolicy kanału Goplańskiego (program uprawnienia budowlane na komputer). Niezwykle również ciekawe może być potwierdzenie przypuszczenia o zastosowaniu w Tumie pod Łęczycą piaskowca z zawalonych już obecnie kamieniołomów zwanych ,,Doły Diabelskie ‘, a znajdujących się w samym powiecie łęczyckim.
Tak samo użycie wapienia pińczowskiego do wykucia w nim detali architektonicznych w romańskim kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Kościelcu świadczy o wiekowej tradycji tego wapienia, który odgrywa dominującą rolę w obecnym budownictwie. Dotyczy to również piaskowca wąchockiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wybór kamienia w budownictwie romańskim, gotyckim, a nawet częściowo i renesansu zależał od różnych czynników. Wiele zabytków wykonanych z piaskowców o słabym lepiszczu wskutek działań wpływów atmosferycznych ulega procesowi szybkiego niszczenia, który nieubłaganie postępuje coraz to szybciej (uprawnienia budowlane).
Do gatunków tych należy zaliczyć przede wszystkim piaskowce dobczyckie z pasma szarogłazów i piaskowiec Nietuliska z okręgu ku- nowskiego. Niekiedy delikatne rzeźby architektoniczne wykonane z gruboziarnistych piaskowców i wapieni zatracają swe pierwotne kontury. Niszczeją też nieodpowiednio użyte na cokoły wapienie typu pińczowskiego. W wielu wypadkach jednak zły wybór kamienia nie był spowodowany brakiem wiadomości fachowych, do wyboru tego zmuszały kamieniarza warunki gospodarcze, trudności komunikacyjne, zbyt uciążliwy i drogi transport. Zdany był wtedy na surowiec miejscowy (program egzamin ustny).
W budownictwie gotyckim stosowanie kamienia uległo znacznemu ograniczeniu na rzecz cegły. Zmiana ta jednak nie nastąpiła gwałtownie, tkwi ona już w końcowej fazie epoki romańskiej. Wybór nowego tworzywa budowlanego, jakim jest cegła, następował powoli. To stopniowe zastępowanie kamienia cegłą występuje zarówno na terenach Pomorza, jak i w budownictwie krakowskim.
Jury skaliste
Wahania między romanizmem a gotykiem, między wyborem kamienia a cegły dostrzegamy w budownictwie dominikańskim Krakowa i Sandomierza. W krakowskim klasztorze dominikanów zachowały się partie romańskie prawie w całości kamienne albo w całości ceglane, a także partie wczesnogotyckie z samej cegły. Tak więc w Krakowie powstał gotyk ceglano kamienny, ściany były z ciemnoczerwonej cegły, lecz naroża, ościerza okienne, gzymsy, pinakle i maswerki wykuwane z jury skalistej (rys. 7-5). Stosowanie tego zbitego wapienia do robót wykończeniowych w gotyku było prawdopodobnie świadome (opinie o programie).
Wykucie delikatnych elementów z materiału twardego, obfitującego w buły krzemienia przysparzać musiało wiele trudności, lecz żaden inny kamień patynujący się pod wpływem deszczu na kolor ciemnoszary nie dałby w połączeniu z cegłą takich efektów malarskich: kontrastu ciemnych czerwieni i srebrzystych bieli, wykończenia jakby z białej koronki (segregator aktów prawnych).
W gotyku na terenach obfitujących w złoża piaskowców przeważnie cegła stosowana była jako materiał wypełniający, a więc z cegły były wznoszone mury i wysklepki, elementy konstrukcyjne, jak filary służki, żebra sklepienne wykonane były z obrobionych ciosów.
Łączenie tych materiałów ze sobą uzasadnione było następującymi przyczynami:
a. Piaskowce i wapienie zbite posiadające większą wytrzymałość na ściskanie były bardziej odpowiednie na elementy nośne.
b. Profilowane żebra i służki łatwiej było otrzymać z kamienia niż z elementów ceramicznych ze względu na trudności produkcyjne (promocja 3 w 1).
Stosowanie natomiast cegły na wysklepki miało tę zaletę, że cegła posiadająca mniejszy ciężar właściwy od wielu piaskowców (wyjątek stanowią lekkie wapienie typu pińczowskiego) zapewniała budowli lżejszą konstrukcję sklepień.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32